Potasyum İyodür Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
22 Haziran 2024

Potasyum İyodür Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Potasyum iyodür, kimyasal formülü KI olan inorganik bir bileşiktir. Yapısı, yemeklerde tuz olarak kullanılan sodyum klorüre (NaCl) benzer. Potasyum iyodür, tablet veya dozaj formunda ticari olarak satışa sunulmaktadır. Bir tablet, bir yetişkinin günlük iyot ihtiyacını karşılamaya yeterlidir. Radyoaktif sızıntılar sırasında havaya karışan radyoaktif iyoda karşı korunmak amacıyla kullanılır. Bunun nedeni, radyoaktif iyodun tiroit kanseri riskini artırmasıdır. Radyoaktif sızıntı olmadan önce 130 mg potasyum iyodür içeren bir tablet alınırsa, sızıntıdan sonra kan dolaşımında bulunacak radyoaktif iyodun tiroit tarafından emilmesi engellenir. Böylece iyot idrar yoluyla vücuttan atılır. Eğer iyot tiroit tarafından tutulursa, ilerleyen zamanlarda tiroit bezi kanseri gelişebilir. Potasyum iyodür, tiroit dışındaki organları koruyamaz. Tiroit bezinde hasar varsa, bunun da yararını göremez. Sadece radyoaktif sızıntı öncesinde alınırsa faydalıdır. Bu nedenle nükleer santrallerin yakınında yaşayan kişiler için yaşamsal öneme sahip bir bileşik olduğu söylenebilir. Potasyum iyodür, tiroit bezinin iyotla doymasını sağlar. Bu nedenle radyoaktif iyotla karşılaşıldığında, solunum veya ağız yoluyla alınan iyotun tiroit tarafından emilmesi engellenir ve sızıntıdan etkilenme riski azalır.

Potasyum İyodür Kimler Tarafından Alınmalıdır?

Radyoaktif sızıntı olma ihtimali durumunda bebeklerin, çocukların, 40 yaşa kadar olan yetişkinlerin, hamilelerin ve emziren kadınların potasyum iyodür tedavisi alması tavsiye edilir. 40 yaşından sonra, fazla miktarda radyoaktif iyot maruziyeti olmadığı sürece potasyum iyodür alınmasına gerek yoktur. Çünkü bu yaş grubunda iyot alerjisi olasılığı daha yüksektir.

Potasyum İyodür Dozu Ne Kadar Olmalıdır?

Potasyum iyodür hem tablet hem de sıvı formda bulunabilir. Bölünebilir olan tabletler genellikle 130-65 mg potasyum iyodür içerir. Sıvı formda olanlarda ise 1 ml, 65 mg potasyum iyodür içerir. Radyoaktif iyotla karşılaşma riski olan kişilerin, iyot maruziyetinden sonra 130 mg doz alması gerekir.

  • 3-18 yaş aralığındaki çocuklarda doz 65 mg olmalıdır. Yetişkin kilodaki çocuklarda yaşa bakılmaksızın 130 mg doz alınmalıdır.
  • 1 aydan 3 yaşına kadar olan çocuklarda 32 mg doz, 1 aydan küçük olanlarda ise 16 mg doz alınmalıdır.

Alınan tek dozla tiroit bezi 24 saat boyunca korunabilir. Gereken dozdan daha fazla potasyum iyodür alınması koruyucu etki yaratmaz, aksine ciddi sağlık sorunlarına hatta ölüme yol açabilir.

Potasyum İyodürün Sakıncalı Olduğu Kişiler Kimlerdir?

İnsanlar paniğe kapılarak bilinçsiz bir şekilde potasyum iyodür almamalıdır. Sonuçta bu bir kimyasal üründür ve vücut için zararlı etkileri olabilecektir. Özellikle tükürük bezlerinde iltihaplanma, alerjik reaksiyonlar, mide ve bağırsak sorunları, cilt döküntüleri meydana gelebilir. Guatr hastaları, Hashimoto hastaları ve hipertiroidi olan kişiler potasyum iyodür kullanımı konusunda doktor gözetiminde olmalıdır. Kalp ve böbrek hastaları için de zararlı olabilir. Bazı cilt hastalıklarında da potasyum iyodür risk oluşturabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Potasyum Nelerde Var?

Potasyum Nelerde Var?

Haber Bülteni