potasyum.gen.tr https://www.potasyum.gen.tr Potasyum, Özellikleri ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, potasyum.gen.tr Sat, 24 Oct 2015 00:00:00 +0000 Sat, 18 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Potasyum Silikat https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-silikat.html Wed, 07 Nov 2018 17:56:48 +0000 Potasyum Silikat, Sodyum silikatın kullanıldığı her alanda kullanılabilen potasyum silikat, potasyum hidroksitin ya da potasyum karbonatın silisyum dioksit ile reaksiyonundan üretilir. Sodyum silikatdan farklı ve üstün özellikleri Potasyum Silikat, Sodyum silikatın kullanıldığı her alanda kullanılabilen potasyum silikat, potasyum hidroksitin ya da potasyum karbonatın silisyum dioksit ile reaksiyonundan üretilir. Sodyum silikatdan farklı ve üstün özelliklerinden dolayı diğer birçok farklı alanda da kullanılan potasyum silikatın, görünümü berrak, koyu kıvamlı ve sıvıdır. Su ile her ortamda karışır, cilde temas ettiğinde cildi tahriş  eder. Aşırı miktarda solunması birçok tehlikenin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle potasyum silikatın kullanılacağı durumlarda solunum koruyucu maske kullanılmasında fayda vardır ve aynı zamanda bu madde ile temas etmekten kaçınılmalıdır.  

Potasyum silikat ne işe yarar, tarım sektöründe oldukça sık kullanılan potasyum silikat, kutikula tabakasının altında bulunan epidermal hücrelerden toplanır. Bitkiyi abiyotik ve biyotik strese karşı korur, hücre duvarında silisyumun toplanması sayesinde bitkinin böceklere karşı korunmasına katkı sağlar. Bitkiye zarar verecek böcekler kutikula tabakasının silisyum ile kuvvetlenmesi sayesinde bitkiye zarar veremez. Aynı zamanda bitkilerde fotosentez oranını büyük ölçüde artırması nedeniyle bitkinin kuru ağırlığının da artmasını sağlar. Bitki yapraklarının ışıktan yararlanmasını artırması sayesinde potasyum silikat uygulanan bitkilerin rengi daha parlak olur.
]]>
Potasyum Oksit Formülü https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-oksit-formulu.html Thu, 08 Nov 2018 03:47:19 +0000 Potasyum oksit formülü; kimyasal olarak periyodik cetvelde 1A grubunda yer alan gümüş renkli ve oldukça hafif bir element bileşkesidir. Su ile temas durumunda direkt olarak etkilendiğinden kullanım alanları çok yaygındır. Pot Potasyum oksit formülü; kimyasal olarak periyodik cetvelde 1A grubunda yer alan gümüş renkli ve oldukça hafif bir element bileşkesidir. Su ile temas durumunda direkt olarak etkilendiğinden kullanım alanları çok yaygındır. Potasyum oksit, genel olarak doğada deniz veya okyanusların güzergahlarında oluşturdukları kapalı havzalarda yani suyun akışı gerçekleşmeyen kısımlarda bulunmaktadır. Özellikle tuz göllerinde akışı gerçekleşmeyen suların buharlaşması ile birikmektedir. Potasyum oksit hem yumuşak olması hem de hava ile temasında tepkime göstermesinden dolayı bir çok sanayi kollarında hem madde olarak kullanılmaktadır. Potasyum oksit formülü belli başlı bileşkeler ile birleşerek kullanıldığı sanayi kollarında kullanılmaktadır. Bu sanayi kollarından kısaca bahsedecek olursak;

Potasyum oksit formülü kullanım alanları;

Potasyum oksit kendi başına sınırlı olarak tüketilirken başka maddeler ile birleşerek bir çok endüstri alanlarında ham madde olarak kullanılmaktadır.
 • Potasyum oksit klorür ve sülfat; genellikle hava ile temasında tepkime vermesi ve su ile çok çabuk çözümlendiğinden dolayı tarım alanında suni gübrelerde kullanılmaktadır. Direkt olarak ağaçların köklerine daha kolay ulaşmasını sağlamaktadır. Belirtmek gerekirse özellikle yumru bitkilerin gübrelerinde kullanılmaktadır. Ülkemizde Niğde ve Adapazarı bölgelerinde patates üretiminde kullanımı oldukça fazladır.
 • Potasyum oksit ve karbonat; Potasyum oksitin yumuşaklığı ve hafifliği ile karbonat bileşkesi ile birlikte sabun sanayisinde özellikle traş sabunları ve katı sabunların üretiminde birlikte kullanılmaktadır.
 • Potasyum oksit ve nitrat; hava ile temasında direkt tepkime vermesi ve nitrat ile birlikte kolay alev almasından dolayı kibrit, havai fişek gibi sanayi kollarında ham madde olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda petrol sanayisinde rafinelerde kullanılmaktadır.
 • Potasyum oksit ve iyodid; fotoğraf basımlarında ve tıp sektöründe ham madde olarak kullanılan bir bileşkedir.
 • Potasyum oksit ve kostik potas; potasyumun özellikle ikinci dünya savaşı sonrası sanayi kollarının yaygınlaşmasından sonra ve günümüzde dahi cam sanayisi ve porselen sanayisinde kullanılmaktadır. Özellikle günümüzde çini ve porselenlerin renkli olarak üretilmesinde kullanılmaktadır. Hafif yapısı ve sağlamlık özelliği sayesinde kullanımı oldukça yaygındır.
]]>
Potasyum İçeren Yiyecekler https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-iceren-yiyecekler.html Thu, 08 Nov 2018 19:18:24 +0000 Potasyum içeren yiyecekler; Potasyum vücudumuzun pH değerini dengede tutmak, kas ve sinirlerimizin normal fonksiyonlarını gerçekleştirmesini sağlamakla görevlidir. Ve yüksek tansiyon riskini azaltmaktadır. Vücudumuzda bulunan potas Potasyum içeren yiyecekler; Potasyum vücudumuzun pH değerini dengede tutmak, kas ve sinirlerimizin normal fonksiyonlarını gerçekleştirmesini sağlamakla görevlidir. Ve yüksek tansiyon riskini azaltmaktadır. Vücudumuzda bulunan potasyumun hemen hemen &95'i hücrelerde yer almaktadır. Vücudumuzda bulunan potasyum eksikliği bu mineralin pek çok besinde olmasından dolayı sık sık görülmemektedir. Lakin yoğun fiziksel aktivite, uzun süreli ishal, aşırı terleme, az su tüketimi vb. sebeplerden dolayı vücudumuz potasyuma ihtiyaç duyabilmektedir. Genel olarak bu gibi durumlarda havuç, domates benzeri sebzeler yemeye özen göstererek potasyum eksikliğini dengelememiz muhtemeldir. Aynı zamanda potasyum diyabet, katarakt, osteoporoz, hepatit gibi hastalıklardan korunmak için kullanılmaktadır. Bu açıdan tedavi açısından oldukça önemli bir konumda bulunmaktadır.
Potasyum eksikliğimizi birçok yiyecekten de sağlayabilmemiz mümkündür. Potasyum ihtiyacımızı karşılayabileceğimiz kimi yiyecekler aşağıda belirtilmiştir. Lakin kullanım sağlanacağı zaman mutlaka bir uzmana danışılarak doğru beslenme yöntemiyle tüketilmelidir. Çünkü kimi besinlerin tüketimi herkes için uygun olmayabilir. Kullanırken yaş durumunuz ve sağlık koşullarınız bunu belirlemektedir.

Potasyum içeren yiyecekler;

Patates; 1 adet orta boy olan haşlanmış patates 515 mg potasyum içermektedir. Aynı zamanda bu miktar günlük potasyum ihtiyacımızın %15'ini karşılamaktadır.

Mercimek; 100 gram mercimek günlük olan potasyum ihtiyacımızın %11'ini karşılamaktadır. Demir ihtiyacımızın ise %19'unu karşılamaktadır.

Domates; 1 adet orta boy bir domates 292 mg (günlük ihtiyacın %8'i) kadar potasyum içermektedir. 

Somon; Somon ve benzeri diğer soğuk deniz balıkları iyi birer potasyum kaynağı olarak bilinmektedir. 100 gram somonda ortalama olarak 630 mg potasyum bulunmaktadır.

Kuru Kayısı; Yarım çorba kasesi kadar kuru kayısı (yaklaşık olarak 65 gr) günlük potasyum ihtiyacının %22'sini karşılayacak kadar (755mg) potasyum içermektedir.

Ispanak; 100 gram bir haşlanmış ıspanak günlük olan potasyum ihtiyacımızın %13'ünü karşılamaktadır. Ispanak aynı zamanda besin lifi, protein, A, C, E, K ve B6 vitaminleri, kalsiyum, fosfor, magnezyum, folat, çinko, bakır ve manganez minerallerini içermektedir.

Pancar; 100 gram boyutunda haşlanmış pancar günlük potasyum ihtiyacımızın %9'unu karşılamaktadır. Lakin pancarın kalorisinin büyük bölümü şekerden geldiği olduğu için dikkatli tüketilmesi önerilmektedir.

Kivi; 1 adet orta boy kivi, yaklaşık olarak 252 mg potasyum içermektedir.
]]>
Potasyum İçeren Besinler https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-iceren-besinler.html Thu, 08 Nov 2018 23:12:52 +0000 Potasyum içeren besinler, potasyumun yararı açısından büyük önem taşıyan ve ardından alınması gereken önemli mineraller arasında yerini korumaktadır. Potasyum sodyumda olduğu gibi bünyeye pH oranını dengeleme adına merkezi Potasyum içeren besinler, potasyumun yararı açısından büyük önem taşıyan ve ardından alınması gereken önemli mineraller arasında yerini korumaktadır. Potasyum sodyumda olduğu gibi bünyeye pH oranını dengeleme adına merkezi sinir sistemine ve kaslara yardımcı olmaktadır. Tabii potasyumun yararlarını açıklarken yukarıda saydığımız şeylerle sınırlı olmayıp, kan basıncının seviyesini dengede tutarak tansiyonda oluşabilecek dalgalanmaları da önlemiş olur. Potasyumun bir başka faydası yüksek kan basıncından ve tansiyondan kaynaklanan olan kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini de azaltmış olur. Potasyumun öneminden bahsederken sinir sistemi üzerindeki etkinliğini de es geçemeyiz sinir sisteminin üzerindeki etkisinin ardından tansiyon diyabet göz sağlığı gibi önem arz eden hastalıklarında meydana gelmesine sebebiyet vermektedir.

Potasyum içeren besinler nelerdir

Potasyum içeren besinleri yazmadan önce potasyumun eksikliklerini aynı şekilde potasyum içeren besin türleri ile gidermek mümkündür Tabii potasyum içeren besinler sadece aşağıda açıklayacağımız besinlerle sınırlı olmayıp ve devamında birçok besin bulunmaktadır Tabii bunların sağlık açısından faydaları değişmektedir tabi bunları yani potasyum gıdalarını tüketirken hangisinin hangisinin faydalı hangisinin ise zararlı olduğunu bilmemiz gerekir. 

Potasyum içeren gıdalar,
 • Yeşil ıspanak: 100 gram ıspanak ortalama olarak 558 miligram potasyum içerir.
 • Fasulye: 100 gram fasulye de ortalama olarak 561 miligram potasyum bulunur.
 • Kızartılmış meşe palamudu: 100 gram yaklaşık olarak 437 miligram potasyum içeriyor.
 • Kuru kayısı: 100 gramlık kuru kayısı ortalama olarak 1162 miligram potasyum içermektedir. Burada önemli bir hususu açıklamak gerekirse, kayısı başta olmak üzere şeker hastaları üzerinde olumsuz etki yapabilir.
 • Patates: 100 gramlık bir patatesin içerisinde yaklaşık olarak 535 miligram potasyum vardır. Aynı şekilde patatesin kuru kayısında olduğu gibi şeker hastaları için tavsiye edilmez.
 • Avokado: 100 gramlık avokado ortalama 485 mg potasyum bulunur.
 • Yoğurt: 100 gramlık yoğurt tahmini olarak 255mg potasyum içermektedir.
 • Somon balığı: 85 gramlık somon balığı ortalama 628 mg potasyum içerir. Bununla beraber diğer balık çeşitleri de potasyum bakımından zengin sayılmaktadır.
 • Beyaz mantar: 100 gram mantar ortalama 369 mg potasyum bulunur.
 • Muz: 118 gramlık muz yaklaşık olarak 358 mg potasyum içermektedir.

Yukarıda saydığımız potasyum içeren 10 besinin ardından diğer besinler şöyledir; Kale, çilek, süt, mercimek, brokoli, pancar, yeşil fasulye, havuç, kavun, rezene, portakal, karnabahar, brüksel lahanası, kereviz, kuşkonmaz, pancar, dolmalık biber, soğan gibi gıdalar potasyum açısından zenginlik içermektedir.

]]>
Potasyum Diyeti https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-diyeti.html Fri, 09 Nov 2018 03:03:54 +0000 Potasyum diyeti; Böbrek fonksiyonlarının bozulmasıyla metabolizmayı etkileyen önemli olaylar birbirini izler. Böbreklerden su, potasyum, sodyum,fosfor gibi maddeler ile üre, ürik asit, kreatin gibi protein atığı zehirli maddeler at Potasyum diyeti; Böbrek fonksiyonlarının bozulmasıyla metabolizmayı etkileyen önemli olaylar birbirini izler. Böbreklerden su, potasyum, sodyum,fosfor gibi maddeler ile üre, ürik asit, kreatin gibi protein atığı zehirli maddeler atılamaz. Bu nedenlede bu zehirli atıklar kanda birikir. Bu değişiklikler sebebiyle beslenmede bazı değişiklikler yapmak gerekir. Hastanın laboratuar bulgularına göre doktor özel bir diyet önerir. Diyet uzmanının hazırlayacağı diyet ile kandaki protein, potasyum, tuz, fosfor ve su miktarları kontrol altına alınır. Yiyeceklerden birden fazla besin değerleri bulunur. Hastaların hangi besin öğesinin hangi yiyeceklerde bulunduğunu bilmesi, diyetini iyi bilmesini sağlar. Diyet uzmanı bu konularda gerekli açıklamaları yaparak yol gösterir.
Potasyum; böbrekler tarafından kontrol edilen bir madensel öğedir. Kandaki düzeyi 3.5-55 meq/L' dir. Kişilerde günlük gereksinim 2 mg' dır. Vücudun asit- baz dengesi ve normal kalp atışı için çok önemlidir. Böbrek hastalarında potasyumun fazlası böbreklerden süzülemez, kanda potasyum seviyesi artar.

Hangi besinlerde potasyum bulunur:
 • Meyve grubu: Kurutulmuş meyveler, portakal, kivi, hurma, muz, avakado, kırmızı erik, kestane.
 • Sebze grubu: Yeşil yapraklı sebzeler, patates, enginar, börülce.
 • Et grubu: Kırmızı et ve midye.
 • Kuru baklagiller: Yağlı tohumlar (susam,fındık, ceviz,ayçekirdeği gibi), kepek ekmeği, pestil, tereyağı, çay, kahve, kakao.
Potasyum diyetinde dikkat edilmesi gerekenler,

Meyve grubundan yukarıda yazılı olan meyvelerin dışında her türlü meyve yenebilir. Sebze grubundan ıspanak, yeşil yapraklı sebzeler, roka, tere, patates, enginar ve börülce de potasyum bakımından zengindir. Bu nedenle bunlarıda günlük beslenme listemizden çıkarmamız gerekmektedir. Et grubundan özellikle kırmızı et ve deniz ürünlerinden midyeninde potasyum oranı çok yüksektir. Bunların tüketimini en aza indirmek gerekir. Potasyum değerleri normale inene kadar kuru fasulye, nohut ve bulgur pilavı gibi kuru baklagiller, ve fındık, ceviz, fıstık gibi yağlı tohumlardan da uzak durmak gerekir.

Bunların dışında, kepek ekmeği, ve kepek içeren besinler, pestil ve tereyağı da potasyum açısından çok zengin besinler olduğu için, onlarıda diyetten çıkarmak gerekir. Çay potasyyum açısından zengin olduğundan bitki ve meyve çaylarını tercih etmek gerekşr.
Potasyum diyeti yaparken kahve ve kakao, ayrıca kakao içeren ürünleri de bir süre potasyum seviyemiz normale inene kadar tüketmemeli diyet listemizden çıkarmalıyız.
]]>
Potasyum Eksikliği https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-eksikligi.html Fri, 09 Nov 2018 09:44:37 +0000 Potasyum eksikliği: Potasyum vücutta ihtiyaç duyulan önemli bir mineraldir. Potasyum kan ve sinir hücrelerinin düzgün ve düzenli bir şekilde çalışması için gerekli olan bir mineraldir. Ayrıca kas hücrelerinin çalışmasında o Potasyum eksikliği: Potasyum vücutta ihtiyaç duyulan önemli bir mineraldir. Potasyum kan ve sinir hücrelerinin düzgün ve düzenli bir şekilde çalışması için gerekli olan bir mineraldir. Ayrıca kas hücrelerinin çalışmasında oldukça etkili ve elektrolit görevi gören bir mineraldir. Kanda potasyum eksikliği ciddi durumlar oluşmasına neden olabilmektedir. İnsan vücudunda normalde 1 litre kan içerisinde 3.6 ile 5.2 milimol arasında potasyum bulunması gerekmektedir. Kandaki potasyum oranının düşük olması yani 2.5 milimol altına düşmesi kişide hayati tehlike oluşmasına neden olabilmektedir. Kişide potasyum eksikliği bir çok nedenle oluşabilmektedir. Fakat kişide oluşan potasyum eksikliği belirli besinlerden alınabilir. En sağlıklı olanda budur. Potasyum eksikliğinin giderilmesi için kuru kayısı, kuru üzüm, kuru incir, nohut, patates, mercimek, badem, fındık ve antep fıstığı, avokado, portakal, kivi, ıspanak, domates, maydanoz, süt, kırmızı et, tavuk ve balık çeşitlerinde potasyum takviyesi yapabilirsiniz. Özellikle muz potasyum eksikliğinin büyük oranda takviyesini sağlayan bir meyvedir. Alınan tüm tedbirlere rağmen vücutta potasyum eksikliği belirtileri devam ediyorsa mutlaka doktora giderek şikayetlerinizi dile getirmelisiniz. Kullandığınız ilaçlar varsa doktora bilgi vererek değişimini sağlayabilirsiniz. Ayrıca doktorun muayenesi ve yapılan tahliller ile kişideki potasyum eksikliğinin nedenini öğrenmekde mümkündür.

Potasyum eksikliği nedenleri:
 • Kişide herhangi bir hastalık nedeni ile kusma veya ishal olması
 • Kişide var olan kronik böbrek hastalıkları
 • Kişide diyabetik ketoasidoz hastalığının bulunması
 • Kişinin alkol tüketiminin var olması
 • Aşırı laksatif kullanımı
 • Kişinin yaz aylarında veya stres kaynaklı bol terlemesi
 • Aşırı kafein ve meyan kökü kullanılması
 • Kişide folik asit eksikliğinin var olması
 • Vücutta magnezyum eksikliği bulunması
 • Kişinin kullandığı bazı antibiyotik ilaçlar
 • Kişide var olan hipertiroidi problemleri
Potasyum eksikliği belirtileri: 
 • Kişide genel hayatta hissedilen güçsüzlük
 • Kişinin devamlı olarak vücudunda yorgunluk hissetmesi
 • Kas kramplarının vücutta devamlı hissedilmesi
 • Vücudun belli bölgelerinde oluşan karıncalanma ve uyuşma hissi
 • Kişide devamlı var olan kabızlık problemi
 • Kalpte çarpıntı hissedilmesi
 • Anormal kalp ritimlerinin kişide hissedilmesi
 • Aşırı idrara çıkma
 • Aşırı susama ve susuzluğun kolay kolay giderilememesi
]]>
Potasyum Asetat https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-asetat.html Fri, 09 Nov 2018 19:22:36 +0000 Potasyum Asetat, her zemin üstüne güvenlikle uygulanabilen donmayı engelleyen ve don çözen bir kimyasal ham maddedir. Potasyum asetat son yirmi senedir özelliklede hava alanları ilk başta gelmek üzere havanın yaratmış olduğu olu Potasyum Asetat, her zemin üstüne güvenlikle uygulanabilen donmayı engelleyen ve don çözen bir kimyasal ham maddedir. Potasyum asetat son yirmi senedir özelliklede hava alanları ilk başta gelmek üzere havanın yaratmış olduğu olumsuz koşulları yok edebilmek için her zemin üstünde güvenle kullanılır. Potasyum asetat poliüretan üretiminde katalizör olarak kullanılmaktadır.

Potasyum Asetat Ham Madde Bilgileri
 • E Gıda kodu: E 261
 • CAS numarası: 127-8-2
 • Ticari adı: Potasyum asetat
 • Kimyasal adı: Potasyum asetat tuzu
Potasyum Asetat Kimyasal Özellikleri
 • Çözünürlük: Suda çözünür
 • Kimyasal formülü: C2H3KO2
 • Yoğunluğu: 1.50 gram, CM3
 • Molekül ağırlığı: 98.14 gram, MOL
 • Erime noktası: 303 C
 • PH aralığı: 7 ve 9
Potasyum Asetat Fiziksel Özellikleri
 • Depolama koşulları: Oldukça serin ve nem olmayan ortamda ve kapalı ambalajlar içinde muhafaza edilir.
 • Fiziksel görünümü: Kristal, katı
 • Renk: Beyaz renkli
 • Tehlike: Potasyum asetat cilde temas ettiğinde çok hafif bir irritasyona sebep olur. Cilde temas ettiğinde bol su ile yıkanması gerekir.
Potasyum Asetat Kullanım Alanları
 • Potasyum asetat: Gıda koruyucusunun yanı sıra aynı zamanda asidite düzenleyicisi olarak da kullanılmaktadır.
 • Potasyum asetat: Beyaz kristal renklidir. Çok hafif bir karakteristik kokusu olan bir gıda koruyucusudur. Potasyum asetat gıda sanayisinde E 261 gıda kokusu ile bilinmektedir. PH aralığı 7-9 olan ve erime noktası 303 c dir. Suda oldukça rahat bir şekilde çözünen gıda koruyucusudur. 
 • Potasyum asetat: Ayrıca endüstriyel alanda ve deterjan alanında donmayı engelleyen ve buz çözücü ajan olarak kullanılmaktadır.
Potasyum Asetat Kullanmanın Avantajları Nelerdir
 • Potasyum asetat sıvı bir kimyasal olduğundan dolayı oldukça zor alanlarda bile uygulanması kolay ve zahmetsiz olur.
 • Donmayı engelleyen diğer kimyasalların tam aksine korozif değildir. Her zemin üstünde rahatlıkla kullanılır.
 • Diğer buz çözücü korozif ürünlerin kullanımı sonrasında oluşan bakım ve onarım maliyetleri hesaplandığından oldukça ekonomiktir.
 • Potasyum asetat toksik değildir insan ile çevre sağlığı için hiçbir tehlike oluşturmadan güvenle kullanılmaktadır.
]]>
Potasyum Değerleri https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-degerleri.html Sat, 10 Nov 2018 18:53:33 +0000 Potasyum değerleri, belirli aralıklarla yaptırılan kan sayımları ile sürekli kontrol edilmelidir. Potasyum, insan vücudu için büyük öneme sahip minerallerden sadece bir tanesidir. Potasyum değerleri bazı durumlarda y Potasyum değerleri, belirli aralıklarla yaptırılan kan sayımları ile sürekli kontrol edilmelidir. Potasyum, insan vücudu için büyük öneme sahip minerallerden sadece bir tanesidir. Potasyum değerleri bazı durumlarda yükselebileceği gibi bazen olması gereken değerin altına da düşebilir. Potasyum değerlerinin bu şekilde değişiklik göstermesinin oldukça farklı nedenleri bulunmaktadır. Potasyum değerlerinin dengede olmasının sağlanması ise son derece önemli bir husustur. Potasyumun insan vücudundaki en önemli görevi vücut fonksiyonlarının dengelenmesini sağlamak ve besinleri hücrelere ulaştırmaktır. Bu nedenle de böyle bir denge görevi görecek olan potasyumun da kendi dengesinin sağlanması insan sağlığı için hayati önem taşımaktadır. 

Potasyum değerleri yükselmenin temel sebepleri nelerdir
 • Bazı hastalıklardan kurtulmak için kullanılan ilaçların yan etkisi olarak potasyum yüksekliği görülebilir. Bu ilaçlar daha çok ağır niteliklere sahip ilaçlardır. Yine hormonal hastalıklar da potasyum değerlerinin artmasının bir sebebi olarak gösterilebilir.
 • Bir kısım kötü alışkanlıklar örneğin, alkol kullanımı nedeniyle vücutta çok fazla atıl su, şeker ve tuz birikir. Bu atıklar böbreklerde depolanır ve bir süre boyunca vücuttan dışarıya atılamaz. Böylece kandaki potasyum değerleri böbrek yetmezliğinin etkisiyle artmaya başlar.  
 • Beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak potasyum değerleri yükselebilir. Eğer potasyum yönünden zengin bir beslenme alışkanlığına sahip iseniz potasyum yüksekliği gibi bir riskle karşı karşıya kalmanız muhtemeldir. Bu besin maddelerinin başında muz, patates, domates, koyu yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller gelmektedir. Bu besin maddeleri bir süre sonra böbrekleri yormaya başlar ve potasyum değerlerinin yükselmesine neden olur. 
Potasyum değerleri yükselmenin belirtileri ve tedavisi:

Potasyum değerlerindeki yüksekliğin hissedilmesi çok kolay değildir. Hastalarda görülen en bariz şikayetler aşırı yorgunluk hissi ve bir kısım kalp rahatsızlıkları olarak sayılabilir. Potasyum değerleri yaptırılacak sıradan bir kan sayımı ile teşhis edilebilir. Potasyum değerlerindeki yüksekliğin düşürülmesi için hastanın durumuna göre bir diyet programı belirlenir. Bu listeyle potasyum yönünden zengin besinlerin tüketimi yasaklanır. Bazen tek başına diyet yeterli görülmez ise ilave olarak ilaç tedavisine başlanır. 

Potasyum değerlerindeki düşmenin temel sebebi ve tedavisi:

Potasyum değerindeki düşüklüğünün sebebi ise genellikle potasyum yönünden fakir olan gıdalar ile beslenmeye ağırlık vermektir. Bu nedenle hastalarda yorgunluk, kalp şikayetleri, asabiyet ve bir kısım cilt hastalıkları gibi belirtiler meydana gelir. 
Potasyum değerlerindeki düşüklüğün tedavisi nispeten daha kolaydır. Bunun için yapılaması gereken şey bol miktarda potasyum kaynağı olan besinlerin tüketilmesidir. Potasyum değerlerinin normal bir seviyede olması özellikle çocuk sağlığı açısından çok önemlidir. Bu nedenle herhangi bir belirti meydana gelmese dahi çocuklarda potasyum değerlerinin kontrol ettirilmesi gerekir. 

]]>
Potasyum Simgesi https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-simgesi.html Sun, 11 Nov 2018 17:39:30 +0000 Potasyum simgesi, kimyasal bir element olan potasyum bıçakla kesilebilecek kadar yumuşak bir yapıya sahiptir. Tazeyken kesilen potasyumun parlak yüzü havayla temas ettiğinde mat bir hal alır. Potasyum, farklı alkali metal Potasyum simgesi, kimyasal bir element olan potasyum bıçakla kesilebilecek kadar yumuşak bir yapıya sahiptir. Tazeyken kesilen potasyumun parlak yüzü havayla temas ettiğinde mat bir hal alır. Potasyum, farklı alkali metallerde olduğu gibi suyla şiddetli şekilde reaksiyona girer ve hidrojen gazı oluşturur.

Potasyum simgesi ve kullanıldığı alanlar

Potasyum simgesi K, atom numarası ise 19'dur. Adını ise potasyum karbonattan almıştır. Birçok kullanım alanı bulunmaktadır. Potasyum, nitrat barut, cam yapımında kullanılır. Buharı manyetik metrelerde kullanılır. Bitkilerin gelişebilmesi için toprakta mutlaka bulunması gereken bir elementtir. Hayvan hücrelerinde hayati rol oynar. 1807 yılında Sir Humphrey Davy tarafından kostik potas kullanılarak elde edilmiş bir maddedir. Isı iletimi için kullanılır. Potasyum klorür sofra tuzu yerine kullanılabilir. Potasyum bromür kabartma ve filmlerde kullanılır. Potasyum, cam, seramik, temizlik malzemesi, sabun, kabartma tozu, ilaç, ayna yapımında kullanılır. Kalbi durdurmak için kullanılır.

Beslenme ve tıp alanında da hayati önem taşıyan minerallerden biridir. Vücutta sıvı ve elektrolit dengesini korur. Hayvanlarda kasların kasılması ve sinir akımı iletimi için önemli elementlerdendir. Vücut sıvısında potasyum eksikliği olduğunda ishal ve kusma gibi problemler oluşur, bu problemler hayati risk yaratabilir. Yine potasyum eksikliğinde kalp atışında anormallik, kas güçsüzlüğü, dolaşım bozukluğu, nefes almakta güçlük, refleks yavaşlaması ve halsizlik gibi şikayetler açığa çıkar. Yeterli oranda potasyum alabilmek için değişik yemekler yenmelidir. Düzenli beslenildiğinde vücutta potasyum eksikliği yaşanmaz. Lahana, patates, muz, hurma, badem, portakal suyu, fındık ve süt gibi ürünler potasyum bakımından zengindir. Beslenmede yüksek potasyum değerine sahip besinlere yer verildiğinde hipertansiyon gelişme olasılığı da azalır. Yetişkinlerde günlük potasyum alımı 2000-3000 mg olmalıdır.

]]>
Potasyum Elementi https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-elementi.html Mon, 12 Nov 2018 00:52:54 +0000 Potasyum Elementi, Potasyum elementinin simgesi K dır. Atom numarası ise 19 dur. Potasyum kimyasal bir elementtir. Alkali bir metal olmakla beraber gümüş renkte ve yumuşaktır. Yaşayan bütün organizmalarda potasyum elementi bulunur. Potasyum Elementi, Potasyum elementinin simgesi K dır. Atom numarası ise 19 dur. Potasyum kimyasal bir elementtir. Alkali bir metal olmakla beraber gümüş renkte ve yumuşaktır. Yaşayan bütün organizmalarda potasyum elementi bulunur. Potasyum elementi yaşayan canlılar için olmazsa olmazdır.

Periyodik Tabloda Potasyum

Potasyum alkali bir metaldir. Periyodik cetvelin 1a grubunda bulunur. Doğada çok fazla bulunan yaygın bir elementtir. Genellikle doğada tuz halinde bulunur. Saf bir potasyumun madde hali katıdır ve atom ağırlığı 39.0983 tür. 1807 de Sir Humphry Davy tarafından bulunmuştur. 

Potasyum Elementi Kullanıldığı Yerler
 • Barut yapımında kullanılır.
 • Toprakta bulunur ve bitkilerin büyümesini sağlar toprağın kalitesini arttırır.
 • Gıda katkısı olarak kullanılır.
 • Özel cam yapımında kullanılır.
 • Böcek ilacı olarak kullanılır.
 • Isı iletimi için kullanılır
 • Sağlık alanında kalbin iletim sistemini güçlendirmek için kullanılır
 • Temizlik malzemesi olarak kullanılır
 • Kabartma tozu ve özel ayna yapımında kullanılır
 • Taşınabilir oksijen kaynaklarında oksijenle birlikte kullanılır
Potasyuma Dikkat

Potasyum özellikle su ile ciddi reaksiyonlar verebilir. Dikkatli olunmalıdır. Cilde ve göze de temas edilmemesine özen gösterilmemelidir. Potasyum nedenli yangınlar suyla söndürülemez. Potasyum oksijenli ortamlarda altı aydan fazla kaldığında reaksiyon göstererek patladıkları gözlenmiştir. Yani potasyum en fazla altı bile değil, üç ay saklanmalı eğer altı aydan fazla saklanması gerekiyorsa oksijensiz ortamda saklanmalıdır.

Potasyum Elementinin Özellikleri
 • Bütün canlılarda bulunan bir elementtir. Özellikle de insan vücudunda eksikliği halde ciddi sorunlar yaratabilir.
 • Potasyum sodyum ile etkileşime girip alaşım oluşturduğunda ısıyı çok güzel bir şekilde iletilir.
 • Potasyum sağlık kimyasal ve ticari açıdan büyük önem taşır.
 • Yumuşak gümüş beyaz bir renktedir.
 • Cilde değdiğinde sabun hissi verir.

]]>
Potasyum Nasıl Düşürülür https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-nasil-dusurulur.html Mon, 12 Nov 2018 10:02:59 +0000 Potasyum nasıl düşürülür, vücutta potasyum yüksekliği olduğunda bunun normal seviyelere düşürülmesi gerekir. Potasyum vücuttaki fonksiyonların sağlıklı bir şekilde olmasını sağlar. Potasyum yüksekliği çeşitli hastal Potasyum nasıl düşürülür, vücutta potasyum yüksekliği olduğunda bunun normal seviyelere düşürülmesi gerekir. Potasyum vücuttaki fonksiyonların sağlıklı bir şekilde olmasını sağlar. Potasyum yüksekliği çeşitli hastalıklar sonucunda yaşanabilir. Normalde kandaki potasyum oranı 3,65-8 mEq/l aralığında olmalıdır. bu oranın 4,7 mEq/l düzeyini geçmesi potasyum yüksekliğini gündeme getirir. Buna tıpta hiperkalemi denir. Özellikle böbrek fonksiyonlarının bozulması potasyum düzeyinin yükselmesine yol açabilir.

Bunun dışında böbrek tembelliği, bazı tansiyon ilaçlarının kullanılması, hormonal düzenin bozulması, böbrek üstü bezlerindeki sorunlarda potasyum dengesini yükseltebilir. Ayrıca potasyum içeren yiyeceklerin aşırı tüketilmesi de potasyum düzeyini yükseltebilir.

Potasyum metabolizmanın işlevini yerine getirebilmesi açısından önemli bir mineraldir. Vücutta mineral ve su dengesinin korunmasını sağlar. Besinlerin hücre içine girmesini, kalp ve kas yapısının sağlığını korumasını, sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlar. Vücudun dengede olmasını, beynin daha fazla oksijen almasını ve hafızanın güçlenmesini sağlar. Ayrıca vücuttaki fazla su, şeker ve tuzun atılmasında rol oynar.

Potasyum yüksekliği nasıl anlaşılır

Aşırı ilaç kullanma, alkol alma, tansiyon ilaçlarının düzensiz kullanımı, hormonal dengenin bozulması gibi sebepler potasyum yüksekliğinin nedeni olabilir. Vücuttaki potasyum oranının yüksek olması ise kalp hastalıklarına ve ani kalp krizlerine uygun ortam hazırlar. Tıpta potasyum yüksekliği tedavisi diyaliz ile yapılır. Ancak diyalize rağmen potasyum yüksekliği düşmezse, kişinin potasyum diyetini daha özenli yapması gerekir.

Potasyum yüksekliğinin bir sorumlusu da potasyum oranı yüksek besinlerin aşırı tüketilmesidir. Potasyumun yüksek olması beraberinde bazı sağlık sorunlarının da yaşanmasına neden olur. Vücutta halsizlik, mide bulantısı ve kusma, nabız bozukluğu gibi belirtiler potasyum yüksekliğini gösterebilir. Potasyumun normal seviyelerde olması kalp ritmini düzenler ve beynin daha fazla oksijen almasını sağlar.

Potasyum eksikliği ise kişilerde kalp hastalıklarına, cilt bozukluklarına, yorgunluğa, iştahsızlığa neden olabilir. Potasyum yüksekliği potasyum düşüklüğünden daha risklidir. Kandaki fazla potasyum miktarı hiperkalemi denilen potasyum yüksekliği hastalığı olarak tanımlanır.

Potasyum nasıl düşürülür

Kandaki potasyum oranının yüksek olması halinde doktor kontrolü altında potasyum diyeti uygulanmalıdır. Diyet sırasında içeriğinde potasyum miktarı yüksek olan besinlerin tüketimi kısıtlanmaktadır. Kanda potasyum oranının yükselmesine engel olmak için ilk önlem olarak potasyum diyetine hemen başlanmalıdır. İçeceklerde potasyum oranı düşük olanlardan seçilmelidir. Kişilere potasyum diyeti eşliğinde medikal tedavilerde uygulanır. Potasyum bakımından zengin olan besinlerin arasında mantar türleri, koyu yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, karnabahar, baklagiller sayılabilir.

Potasyum yüksekliğini düşürmek için uygulanması gerekenler
 • Potasyum yüksekliği olduğunu gösterir belirtileri olan kişiler bir dahiliye doktoruna gitmelidir.
 • Kişinin muayenesinden sonra potasyum yüksekliği belirlenirse, potasyum oranını düşürecek ilaç tedavisine başlanır. İlaç tedavisi de potasyum diyeti ile desteklenir.
 • Eğer potasyum yüksekliğine bir hastalık neden oluyorsa bunun teşhisi yapılarak tedavisine başlanmalıdır.
 • Potasyum diyetini düzgün yapabilmek için içeriğinde potasyum oranı yüksek olan besinlerin bir listesini yaparak, bunlardan uzak durmalısınız.
 • Ayrıca potasyum diyetini doğru uygulamak için hurma, erik, portakal, kestane, brokoli, enginar, patates gibi içeriğinde potasyum oranı düşük olan besinleri de belirlemelisiniz.
 • Eğer potasyum diyeti sırasında içeriğindeki potasyum oranı biraz daha fazla olan yeşil seb]]> Potasyum Bromür https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-bromur.html Mon, 12 Nov 2018 17:08:54 +0000 Potasyum Bromür, Suda rahatlıkla çözülebilen beyaz kristal bir tuzdur. 1857 yılında Sir Charles Locock tarafından epilepsi tedavisinde kullanılmış ve sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı etkisi olduğu keşfedilmiştir. O günd Potasyum Bromür, Suda rahatlıkla çözülebilen beyaz kristal bir tuzdur. 1857 yılında Sir Charles Locock tarafından epilepsi tedavisinde kullanılmış ve sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı etkisi olduğu keşfedilmiştir. O günden bu yana tıp alanında kullanımı hala bazı ülkelerde devam etmektedir. Tekniğin daha ileri olduğu ülkelerde ise daha etkili ilaç tedavilerine geçildiğinden kullanımı bırakılmıştır. Bromürlerin merkezi sinir sistemi üzerindeki yatıştırıcı ve afrodizyak etkisinin tam olarak nasıl gerçekleştiği konusundaki araştırmalar hala devam etmektedir. Uykusuzluk sıkıntısı çekenlerde de uyku ilacı kullanılarak kullanılmıştır. Potasyum bromür veteriner kliniklerinde de hayvanların epilepsi tedavisinde ve hayvanları yatıştırıcı madde olarak kullanılmaktadır. 

  Tıp alanındaki yaygın kullanımı dışında grafik film ve kabartmalarda da kullanılır. Ayrıca potasyum bromürün kızılötesi ışıklara karşı hassasiyet göstermesi yakın dönemde optik alanında da kullanılmasına olanak sağlamıştır. 

  Potasyum Bromür Yan Etkileri; Yüksek dozlarda kullanımında mide bulantısına neden olduğu ve mide bulantısı ile birlikte mide mukozasında hasar yarattığı tespit edilmiştir. Ayrıca, zayıflık hissi, konuşma bozuklukları, reflekslerde uyuşukluk ve uyku hali tespit edilmiştir. Yan etkilerinden dolayı günümüzde artık epilepsi tedavilerinde kullanımı terk edilmiştir. 

  Potasyum Bromür Moleküler Yapısı; Potasyum(K) ve Bromür(Br) 'ün birleşmesi ile meydana gelen Potasyum Bromür KBr olarak gösterilir. Potasyum (K) +1 değerlikli Bromür (Br) ise -1 değerliklidir. Fazla bromin ile su altında hurda demir tedavisi yapılan demirin potasyum karbonat ile reaksiyonu sonucu ortaya çıkar. 

  Potasyum Bromürün Standart Verileri
  • CAS Kayıt Numarası; 7758-02-3
  • PubChem Numarası; 253877
  • ChEMBL Numarası; 1644030
  • Moleküler Formül; KBr
  • Molar Kütle Numarası; 119, 002g/mol
  • Fiziksel Özellikleri; Beyaz, katı, kristal şeklinde
  • Koku; Koku yok 
  • Yoğunluk; 2.74 g/cm3
  • Erime Noktası; 734 Santigrat derece, 1007 Kalvin derece, 1353 Fahrenhayt derece 
  • Kaynama Noktası; 1435 Santigrat derece, 1708 Kalvin derece, 2615 Fahrenhayt derece
  • Çözünürlük özellikleri; Dietil eter içerisinde çok az miktarlarda çözülür. Suda çözünürlük derecesi; 53,5 g/100mL; Gliserol içerisinde çözünürlük derecesi 21.7 g/100mL, Etonol içerisinde çözünürlük derecesi 4.76 g/100mL
  • Kırılma İndeksi; 1.559 nD
  • Dipol Moment; 10.41 d 
  ]]>
  Potasyum Eksikliği İlaçları https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-eksikligi-ilaclari.html Mon, 12 Nov 2018 18:14:38 +0000 Potasyum Eksikliği İlaçları; potasyum  birçok gıdada bulunduğu için eksiklik çok nadir görülür. Ancak bazı insanların fiziki yapısı ve aktiviteleri ile potasyum eksikliği ortaya çıkar. Bu nedenlede potasyum eksikliğini gid Potasyum Eksikliği İlaçları; potasyum  birçok gıdada bulunduğu için eksiklik çok nadir görülür. Ancak bazı insanların fiziki yapısı ve aktiviteleri ile potasyum eksikliği ortaya çıkar. Bu nedenlede potasyum eksikliğini giderici ilaçlar kullanmaları gerekir. Potasyum minerali sodyum ile birlikte vücut hücrelerinin sıvı ve elekrolit dengesini sürdürür. Ayrıca beyne oksijen gitmesinde önemli bir yere sahiptir. Hücreler arası besin iletiminde önemlidir. Potasyum sayesinde kalp ritmide düzenli olarak atar yani kalp ritmini düzenler.

  Potasyum Eksikliğinin Belirtileri;  

  Potasyum eksikliği olan kişilerde halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık, kusma, sinirlilik, kalpte ritim bozuklukları, stres ve cilt kuruluğu gibi belirtileri vardır. Ayrıca potasyum eksikliği sıkça görülen bir durum olmadığından dolayı aşırı terleyen kişilerde, az su tüketen kişilerde, idrar söktürücü ilaç kullananlarda ve uzun süreli ishal problemi olan kişilerde potasyum ihtiyacında artma görülür.

  Potasyum içeren Gıdalar; 

  Potasyum içeren gıdaların başında sebze ve meyveler yer alır. Bunlarla birlikte süt ve süt ürünleri gelir. Örneğin portakal, kuru kayısı, fasulye, hurma, kuru üzüm, havuç, domates, sarımsak, mercimek, ıspanak, patates, somon balığı, karnabahar, brokoli, kivi, çilek ve muzda bol miktarda potasyum bulunur.

  Bazı Potasyum İlaç İsimleri;

  Öncelikle bu ilaçları kullanmaya başlamadan önce aile hekiminize veya eczacınıza danışarak size uygun olup olmadığını ve günlük alınması gereken doz konusunda öneri alınmalıdır. Bu ilaçlardan bazıları; Supradyn All Day tablet, Solgar Evening Primrose Oil kapsül, Solgar Male Multiple tablet, Kalınor tablet gibi potasyum ilaçları hemen hemen her eczaneden temin edilebilir.
  ]]>
  Potasyum Klorür Formülü https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-klorur-formulu.html Tue, 13 Nov 2018 01:04:17 +0000 Potasyum Klorür Formülü; KCL'dir. Potasyum ile klorun bir araya gelerek oluşturduğu kimyasal bileşik yapıya potasyum klorür formülü denir.Elementlerin gruplandırılması için birçok bilim insanı ça Potasyum Klorür FormülüKCL'dir. Potasyum ile klorun bir araya gelerek oluşturduğu kimyasal bileşik yapıya potasyum klorür formülü denir.
Elementlerin gruplandırılması için birçok bilim insanı çalışmalar yapmıştır. Bu  araştırmalar sonucunda 'Periyodik Cetvel' denilen bir çizelgeye ulaşmışlardır. Bu cetvelde birçok element yer alırken bileşik ve iyonlar da sınıflandırmaya dahil edilmiştir. Bileşiklerin oluşumuna kısaca formül denir. Potasyum Klorür Formülü de bu tür bir formüldür. Atom sembolleri ve atom numaraları yazılarak elementler veya bileşikler formüle edilir. Formüller yazılırken önce (+) yüklü iyonlar yazılır  sonra  (-) yüklü iyonlar yazılır.  
    
Potasyum Klorür Formülünün Özellikleri  Nelerdir
 • Potasyum Klorür Formülü; silvit ve düşük sodyumlu tuz olarak da bilinir.
 • Saf olarak düşündüğümüzde kokusuzdur.
 • Parlak beyaz kristalimsi bir görünümü vardır.
 • Bu formülün, yapısına bakıldığında küp halinde olduğu görülür.
 • Suyla karıştığında klor anyonu verir. Bu nedenle de  bir tür klor kaynağıdır.
 • Suda kolayca çözünür.
 • Potasyum Klorür Formülü, gliserin, alkali ile hızla çözünürken alkolde az çözünür. Eterle çözülmediği bilinmektedir.
 • Katı halde bulunur.
 • Potasyum Klorür Formülünün yoğunluğu; 1,984 gr/cm 3
 • Potasyum Klorür Formülünün molar kütlesi; 74,5513 gr/mol
 • Bu bileşik yanıcı bir madde değildir.
Potasyum Klorür Formülü Nerelerde kullanılır
 • Bu bileşik, öncelikle kimya sanayisinde kullanılır.
 • Potasyum kaybına sebep olan  kusma, ishal, gastrointestinal sorunlarda, böbrek iltihabı hastalıklarında Potasyum Klorür Formülü ilaçlı tedavi olarak uygulanır.
 • Sodyum değeri düşük olduğu için sağlıklı bireylerin diyet ürünlerinde tuza alternatif olarak kullanılır. 
 • Damardan verildiği takdirde Potasyum Klorür Formülünün ölümcül olduğu bilinmektedir.
 • Gübre yapımında da kullanıldığı bilinmektedir.
 • Bazı araştırmacılara göre marketlerde satılan yemeklik tuzun sodyum oranın azaltılması potasyum oranını arttıracaktır. Bu durum ise kalp damar hastalığı olanlar ve yüksek tansiyon hastaları için zararlı olacağı belirtilmiştir. Yani potasyum klorür oranı yüksek olan tuz tavsiye edilmez. 
 • Kimyasal birçok üründe olduğu gibi Potasyum Klorür Formülü de işin ehli olan kişilerce, bilinçli olarak kullanılmalıdır.
]]> Günlük Potasyum İhtiyacı https://www.potasyum.gen.tr/gunluk-potasyum-ihtiyaci.html Tue, 13 Nov 2018 20:14:41 +0000 Günlük potasyum ihtiyacı: Potasyum kimyasal bir elementtir. Potasyumun simgesi K ve atom numarası 19'dur. Potasyumun rengi gümüş ve beyaz renkte bir elementtir. Ayrıca yumuşak ve alkali bir metal olduğu da bilinir. Potasyum, in Günlük potasyum ihtiyacı: Potasyum kimyasal bir elementtir. Potasyumun simgesi K ve atom numarası 19'dur. Potasyumun rengi gümüş ve beyaz renkte bir elementtir. Ayrıca yumuşak ve alkali bir metal olduğu da bilinir. Potasyum, insan hücrelerinin içinde bulunan maddelerin başında gelir. Aynı zamanda kasların çalışmasında çok etkin bir rolü vardır. Özellikle kalp kaslarının çalışmasında çok etkilidir. Bunların yanında hücreler içinde bulunan sıvıların dışarıya kaçmasını önleyen bir elementtir.

Normal bir kişinin günlük potasyum ihtiyacı 2-4 gram arasında değişmektedir. Yetişkin bir kişi günlük olarak et, sebze, süt, meyve ve tahıl tüketerek dengeli beslenir ise günlük gerekli olan potasyum ihtiyacını karşılamış olur.

Potasyum bir çok besinde bulunduğu için potasyum eksikliği az görülen bir durumdur. Fakat vücudun aşırı su kaybettiği ishal ve terleme gibi durumlarda potasyum seviyesi normalin altına düşebilir. Potasyum eksikliğinde görülen belirtiler; sinirlilik hali, kaslarda güçsüzlük, sürekli yorgunluk ve kalp atışında düzensizlikler görülebilir. Sağlıklı bir beslenme programında uzmanlara göre sodyumun en az 5 katı potasyum alınması gerektiğini belirtmişlerdir.

Potasyum içeren besinler:

Fasulye: 100 gram fasulyede günlük potasyum ihtiyacı %13 olarak karşılamaktadır. Aynı zamanda besin lifi, folat, demir, protein, magnezyum bakımından da zengindir.

Patates: 1 tane orta boy haşlanmış bir patates 515 mg potasyum içermektedir. Bu miktar günlük potasyum ihtiyacının %15'ini karşılamaktadır.

Mercimek: 100 gram mercimekte günlük potasyum ihtiyacının %11'ini karşılamaktadır. Aynı zamanda fosfor, demir, çinko, selenyum, manganez bakımından zengindir.

Ispanak: 100 haşlanmış ıspanakta günlük potasyum ihtiyacının %13'ünü karşılamaktadır. Ayrıca ıspanak besin lifi, folat, kalsiyum, magnezyum, fosfor, çinko, bakır, manganez, protein ve A, C, E, K, B6 vitaminlerini içermektedir.

Mantar: 100 gram mantarda 318 mg potasyum içermektedir.

Pancar: 100 gram haşlanmış pancar, günlük potasyum ihtiyacını  % 9'unu karşılar, ancak pancarın kalorisinin çoğunluğu şekerden geldiği için dikkatli tüketilmelidir.

Yağsız yoğurt: Potasyum için mükemmel bir kaynaktır. 100  gram yağsız yoğurtta günlük potasyum ihtiyacı %7'dir.

Kuru kayısı: Yaklaşık 65 gram kuru kayısı 755 mg potasyum içermektedir. Bu da günlük potasyum ihtiyacının %22'sini karşılamaktadır.

Kavun: 1 tane orta boy kavun günlük potasyum ihtiyacının yarısını karşılamaktadır.

Domates: 1 tane orta boy domates 292 mg potasyum içermektedir. Bu da günlük potasyum ihtiyacının %8'ini karşılamaktadır.

Havuç: 1 tane havuç günlük potasyum ihtiyacının %6'sını karşılar.

Somon: 100 gram somonda yaklaşık 630 mg potasyum bulunur.
]]>
Potasyum Tiyosülfat https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-tiyosulfat.html Tue, 13 Nov 2018 22:43:02 +0000 Potasyum Tiyosülfat, meyvelerin büyüme döneminde yüksek potasyum gereksinimi olan bitkiler için üretilen kükürt ile potasyum bileşimine sahip olan özel bir sıvı gübresidir. Olumsuz yetişme koşullarında hastalıklara ve y Potasyum Tiyosülfat, meyvelerin büyüme döneminde yüksek potasyum gereksinimi olan bitkiler için üretilen kükürt ile potasyum bileşimine sahip olan özel bir sıvı gübresidir. Olumsuz yetişme koşullarında hastalıklara ve yatmaya karşı bitkiye dayanıklık kazandırmaktadır. Potasyum tiyosülfat meyve bağlama, sebzeyle meyve ağaçlarında tomurcuk ile çiçek oluşumunu ve meyve kalitesini (organik asitler, şekerler, vitaminler, proteinler ve organik maddeler ve benzeri artar. 

Potasyum Tiyosülfat Fotosentez (Özümleme)

Generatif dönemde ise fotosentez yani özümleme faaliyetlerinin devamlılığını sürdürür. Potasyum tiyosülfat, fotosentez (özümleme) maddelerinin yapraklardan meyvelere taşınmasını hızlandırmaktadır. Bu niteliği ile de ürünün renginin parlak ve canlı olmasını, iri olmasını, sert olmasını ve olgun olmasını sağlamaktadır. Potasyum tiyosülfat daldan yere düşen meyve oranı en aza indirir. Potasyum tiyosülfat meyvelerin ve sebzelerin raf ile depolama ömrünü uzatmaktadır. Bileşimindeki kükürt fotosentezi hızlandırarak hücre duvarının kalınlaşmasını sağlar. Potasyum tiyosülfat böcek zararının en aza indirmektedir. Ayrıca yüksek topral pH'nın da dengelenmesinde potasyum tiyosülfat katkı sağlamaktadır. Potasyum tiyosülfat tek başına kullanılması gerekir çünkü tek başına dahi oldukça güçlü ve etkilidir. 

Not: Yapraktan uygulama dozları 15-15 gün ara ile damla sulama dozları ise haftalık olarak yapılmaktadır. 
]]>
Potasyum Florür https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-florur.html Wed, 14 Nov 2018 01:07:06 +0000 Potasyum Klorür, kimyasal bir bileşiktir Potasyum klorür, potasyumla klor elementlerinin birleşmesi sonucunda oluşmaktadır. Kimya alanında potasyum klorürün sembolü KCI olarak gösterilir. Potasyum klorür beyaz renkli kristallerden Potasyum Klorür, kimyasal bir bileşiktir Potasyum klorür, potasyumla klor elementlerinin birleşmesi sonucunda oluşmaktadır. Kimya alanında potasyum klorürün sembolü KCI olarak gösterilir. Potasyum klorür beyaz renkli kristallerden meydana gelen bu element kokusuz ve saf halde olur. Bir tuz olan potasyum klorür su içinde oldukça yüksek çözünürlüğe sahip olur. 

Potasyum Klorür İnsan Vücudu İçin Önemi Nelerdir

Potasyum klorür insan vücudu için oldukça önemli bir elementtir. Bütün vücut sıvılarının pH'şı için en uygun dağılımını, kas fonksiyonunu ve sinir sistemini sağlamaktadır. Düşük orandaki klorür seviyesi vücut sıvısının bazikleşmesi ile idrarda potasyum azlığına yol açar. Potasyum klorür, vücutta potasyum klorürün atılması yada normal potasyumun vücuda alınması durumunda meydana gelen potasyum azlığında dışarıdan alınır. Bu biçimde de piyasa da ampul formunda potasyum klorür ilaçları satılır. Potasyum kaybına neden olan birtakım rahatsızlıklar sekonder hiperaldosteronizm, ishal, kronik protein, kusma, primer ve gastrointestinal fistüller yıkımı gibi rahatsızlıklardır. Belirtileri ise ileri derecede kaslarda kuvvet kaybına, hiporefleksi, taşikardi, hızlı ve çabuk teneffüs dür.

Potasyum klorür Kullanımı

Gebelik kategorisi C dir. Gebeliğin ilk dönemlerinde kullanımı fetus için risk oluşturur. Makine ile araç kullanımını etkilememektedir. Yetiştirilmekte olan tüm bitkilerde potasyum klorür olması uzun zamandır potasyum klorürün tarım alanında kullanılmasının yerini ve önemini gösterir. Sodyum klorürden çok daha pahalı olması çok fazla talep görmemesine yol açar. Maliyeti yüksek olduğundan dolayı kullanılmaz. 
]]>
Potasyum Oksit https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-oksit.html Wed, 14 Nov 2018 14:55:22 +0000 Potasyum Oksit: Kimyasal olarak periyodik cetvelde 1A grubunda yer alan gümüş renkli ve oldukça hafif bir element bileşkesidir. Su ile temas durumunda direkt olarak etkilendiğinden kullanım alanları oldukça yaygındır. Potasyum Potasyum Oksit: Kimyasal olarak periyodik cetvelde 1A grubunda yer alan gümüş renkli ve oldukça hafif bir element bileşkesidir. Su ile temas durumunda direkt olarak etkilendiğinden kullanım alanları oldukça yaygındır. Potasyum oksit, genel olarak doğada okyanus veya denizlerin güzergahlarında oluşturdukları kapalı havzalarda yani suyun akışı gerçekleşmeyen kısımlarda bulunmaktadır. Özellikle tuz göllerinde akışı gerçekleşmeyen suların buharlaşması ile birikmektedir. Potasyum oksit hem yumuşak olması hemde hava ile temasında tepkime göstermesinden dolayı bir çok sanayi kollarında ham madde olarak kullanılmaktadır. Potasyum oksit belli başlı bileşkeler ile birleşerek kullanıldığı sanayi kolları kısaca açıklayacak olursak;

Potasyum oksit Kullanım Alanları: Potasyum oksit kendi başına sınırlı olarak tüketilirken başka elementler ile birleşerek bir çok endüstri alanlarda ham madde olarak kullanılmaktadır.
 • Potasyum Oksit klorür ve Sülfat: Genel olarak hava ile temasında tepkime vermesi ve su ile çok çabuk çözümlendiğinden dolayı tarım alanında suni gübrelerde kullanılmaktadır. Direkt olarak ağaçların köklerine daha kolay sızmasını sağlamaktadır. Belirtmek gerekirse özellikle yumru bitkilerin gübrelerinde kullanılmaktadır. Ülkemizde Niğde ve Adapazarı bölgelerinde patates üretiminde kullanımı oldukça yaygındır.
 • Potasyum Oksit Ve karbonat: potasyum oksitin yumuşaklığı ve hafifliği sayesinde karbonat bileşkesi ile birlikte sabun sanayisinde özellikle traş sabunları ve katı sabunların yapmında birlikte kullanılmaktadır.
 • Potasyum Oksit ve Nitrat: Aynı şekilde Hava ile temasında direkt tepkime vermesi ve nitrat ile birlikte kolay alevlenmesi sağlandığından dolayı kibrit, havayi fişek gibi sanayi kollarında ham madde olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda petrol sanayisinde rafinelerde kullanılmaktadır.
 • Potasyum Oksit ve İyodid: Fotoğraf basımlarında ve tıp sektöründe ham madde olarak kullanılan bileşkedir.
 • Potasyum Oksit ve kostik potas: potasyumun özellikle ikinci dünya savaşa sonrası sanayi kollarının yaygınlaşmasından sonra ve günümüzde dahi cam sanayisi ve porselen sanayisinde kullanılmaktadır. Özellikle günümüzde ibadethanelerde kullanılan süslü camlar ve porselenlerin renkli olarak üretilmesinde kullanılmaktadır. Hafif yapısı ve sağlamlık özelliğinden dolayı kullanımı yaygındır.
]]>
Vücutta Potasyum Eksikliği https://www.potasyum.gen.tr/vucutta-potasyum-eksikligi.html Wed, 14 Nov 2018 15:17:59 +0000 Vücutta potasyum eksikliği, Potasyum minerali sodyumla birlikte vücut hücrelerinin sıvı ve elektrolit dengesini sürdürür. Kalp ritminin düzenli olması için gereklidir. Beyne oksijen gitmesinde rol oynar. Hücreler arasında besin Vücutta potasyum eksikliği, Potasyum minerali sodyumla birlikte vücut hücrelerinin sıvı ve elektrolit dengesini sürdürür. Kalp ritminin düzenli olması için gereklidir. Beyne oksijen gitmesinde rol oynar. Hücreler arasında besin iletiminde önemlidir. Bilim adamlarının yaptığı bir araştırmaya göre potasyumun tansiyonun düşmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.

Vücutta potasyum eksikliğinin sebepleri; potasyum düşüklüğünün birçok sebebi olabilir. Potasyum düşüklüğünün en sık görüldüğü durum diüretik (vücutta sıvı atan) ilaçların kullanımına bağlı olarak olur. Bu ilaçlar idrar yoluyla vücuttan potasyumun atılmasını sağlar. Kusma yada ishale bağlı olarak da potasyum eksikliği oluşabilir. Bu tür hastalıklarda çok dikkat edilmesi gerekir. Beslenmede yetersiz potasyum alımına bağlı potasyum eksikliği çok nadirdir. 

Potasyum düşüklüğü, potasyum eksikliğine bağlı gelişir ve tıp dilinde hipokalemi olarak adlandırılır. Potasyum düşüklüğü, potasyum oranının kan dolaşımında normalden daha düşük olması demektir. Potasyum kas ve sinir hücrelerinin ve özellikle de kalp kası hücrelerinin düzgün bir şekilde çalışması için gerekli olan ve elektrolit görevi gören bir mineraldir. Normal kan potasyum düzeyi 1 litre kanda 3.6-5.2 milimol arasında olmalıdır. Kanda potasyum düzeyinin çok düşük olması yaşamı tehdit edebilir ve asil tıbbi müdahaleyi gerektirebilir.

Vücutta potasyum eksikliği belirtileri;
 • Güçsüzlük
 • Yorgunluk
 • Kas krampları
 • Kabızlık
 • Karıncalanma ve uyuşma
 • Çarpıntı
 • Aritmiler(anormal kalp ritimleri) Bu durum potasyum eksikliğine bağlı oluştuysa özellikle kalp hastalarında ciddi komplikasyonlarında yol açabilir.
 • Bunların dışında, aşırı idrara çıkma, aşırı susama ve düşük kan basıncı da potasyum düşüklüğünde görülen belirtiler arasındadır.
Potasyumdan zengin besinlerden daha çok tüketerek potasyum eksikliğini önleyebilir yada tedaviye yardımcı olabilirsiniz.
En çok potasyum içeren besinler ise şöyle; 
 • Kuru kayısı (Malatya'da yaşıyorsanız bu konuda şanslısınız)
 • Kuru üzüm, kuru incir
 • Nohut
 • Patates
 • Mercimek, badem, fındık ve antep fıstığı
 • Avokado
 • Muz, portakal, kivi
 • Ispanak, domates, maydanoz
 • Süt
 • Kırmızı et, tavuk ve balıklar
Doğanın bize sunduğu bu mucize ürünler sayesinde vücutta potasyum eksikliğinizi giderebilirsiniz.
]]>
Potasyum İlacı https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-ilaci.html Thu, 15 Nov 2018 07:31:41 +0000 Potasyum ilacı; İlaç kullanımına ihtiyaç duyan kişilerde potasyum eksikliği teşhisinin konmuş olması gerekmektedir. Bu teşhis serum içerisinde hipokalemi bulgusuna rastlanması ile hastanın klinik bilgileri ve EKG belirtileri de Potasyum ilacı; İlaç kullanımına ihtiyaç duyan kişilerde potasyum eksikliği teşhisinin konmuş olması gerekmektedir. Bu teşhis serum içerisinde hipokalemi bulgusuna rastlanması ile hastanın klinik bilgileri ve EKG belirtileri de alınarak teşhis konulmaktadır. Hastaya uygulanan serumlar arasında alkaloz serum potasyumu yükseltirken asidoz serum potasyumu yükseltmektedir. Potasyum alımının azalmasına neden olan en önemli durum aşırı miktarda karbonhidrat alımıdır. Ayrıca endokrin hastalıkları, alkolizm, böbrek hastalıkları, anorexsia nervosa, gastrointestinal kayıplar ve vücutta bulunan ekstrasellüler potasyumun intrasellüler sıvıya geçiş yapmasından kaynaklanmaktadır. 

Potasyum ilaçlarının hastaya verilmesi durumları ne gibi olgularda gerçekleşir; 

Hastada plazma potasyum seviyesinin 2,5 meg/L nin altında olması, Digitalis tedavisi gören ve diüretik hastalığı olan kişilerde yine plazma potasyumunun seviyenin altında olması, Klinik anamnezi durumlarında oluşan plazma potasyum düşüklüğü, 

İlacın uygulanması; hastalarda oluşan potasyum eksikliğinin oral yol ile tedavisinde özellikle gün içerisinde bir ile dört ampul potasyum klorür bir bardak su içerisinde hastaya domates, ayran veya bir kase çorba ile içirilmelidir. Bu sayede hasta günde ihtiyaç duyduğu potasyumun ortalama olarak yirmi ile seksen MEG'sini karşılamış ve yerine getirmiş olur. Potasyumun hazır ilaçları hastada potasyum yüksekliği varsa kontrendikedir. 

Potasyum yüksekliği olan kişilerde oluşan durumlar;
 • Asidoz, 
 • Kronik böbrek yetmezliği, 
 • Akut dehidrasyon, 
 • Ağır yanıklar, 
 • Yaygın doku yıkımı, 
 • Adrenokordikal yetmezlik.
Potasyum ilacı kullanımında dikkat edilecek hususlar; 

Nadir görülen bazı hastalıklardan kaynaklı olarak karşımıza çıkan potasyum eksikliği ile beraber asidoz veya kan klor seviyesinde artış olabilmektedir. Bu gibi hastalarda klorür yerine potasyum sitrat veya potasyum bikarbonat verilmelidir. Emziren kadınlarda potasyum klorür direk sütle yeni doğana geçebilmektedir. Hipertansiyon hastalarında potasyum eksikliğine rastlanmaz. Kalp ve böbrek hastalıklarında veya hasta asidoz mevcut ise hastaya sık bir şekilde serum potasyum konsantrasyonu yapılmalı ve ilaç dikkatli bir şekilde hastada kullanılmalıdır. Oral olarak içilmesi durumlarında mutlaka hastaya bir bardak sıvı içerisine ilave edilerek yanında ayran domates gibi yan besinler ile verilmelidir. Kronik ve akut böbrek yetmezliklerinde potasyum ilaçları verilirken hastada oluşan potasyum itrahı, durumlarında hastaya oral veya parenteral olarak verilmesi durumlarında hastada potasyum klorür seviyesi hiperkalemiye neden olabilmektedir. O yüzdende bu tür hastalarda bu olguların oluşabileceği her zaman dikkate alınarak uygulanmalıdır. 

Potasyum ilacı Yan etkileri;

Hiperkalemi (potasyum yüksekliği): Oral yolla alınan potasyumlarda kusma, bulantı, ishal ve karın ağrısı gibi sebepler olabilir. O yüzdende potasyum ilacını daha çok azaltarak veya diğer gıdalar ile dengeleyerek sıvılaştırılmış bir şekilde almak, ilacın dozunu azaltarak veya yemeklerden sonra alarak bu durum önlenebilmektedir. İlacın kullanımı olan kişilerde nadiren de olsa deri döküntüsü olma olasılığı vardır. Potasyum ilacının etkileşimi yoktur. 

İçeriğinde potasyum olan ilaçlar; 
 • Plegısol, 
 • Ge-oral, 
 • Potasyum klorür,
 • Seldiyet,
]]>
Potasyum Klorür Ne İşe Yarar https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-klorur-ne-ise-yarar.html Fri, 16 Nov 2018 07:30:50 +0000 Potasyum klorür ne işe yarar, Kimyasal bir madde olan potasyum klorür, potasyum ve klor elementlerinin bir araya gelmesinden oluşmaktadır. Kimya da sembolü KCl olarak bilinmektedir. Beyaz kristallerden meydana gelen bu elementin saf hal Potasyum klorür ne işe yarar, Kimyasal bir madde olan potasyum klorür, potasyum ve klor elementlerinin bir araya gelmesinden oluşmaktadır. Kimya da sembolü KCl olarak bilinmektedir. Beyaz kristallerden meydana gelen bu elementin saf hali kokusuz olmakla beraber bir tuz olan potasyum klorür suda yüksek oranda çözünürlüğe sahiptir. Potasyum klorür insan vücudu açısından önemli bir elementtir. Tüm vücut sıvılarının pH sının uygun olarak dağılımını ve sağlıklı sinir sistemi, kas fonksiyonlarını sağlamaktadır. Düşük klorür seviyesi vücut sıvılarının bezelenmesi ve idrarda potasyum azlığına neden olmaktadır. Potasyum Klorür, vücutta potasyumun atılması veya normal şartlarda potasyum alınamaması durumunda meydana gelen potasyum eksikliğinde dışarıdan alınmaktadır. Bu nedenle piyasada ampul şeklinde potasyum klorür ilaçlar bulunmaktadır.

Potasyum iyonu ne işe yarar,

Potasyum iyonu başlıca olarak vücut dokusunda, hücre sıvısı içerisinde, katyon olarak yer alır. Potasyum iyonu,insan vücudu için gerekli olan fizyolojik proseslerde;hücre içerisinde bulunan tonisiteyi artırır, sinir sistemini kuvvetlendirir. Kalp damarlarındaki kasılmaları önler.Çizgili ve düz kaslarda normal böbrek fonksiyonlarının işlevinde çok önemli rol oynamaktadır. Potasyum kaybına sebep olan bazı hastalıklar ishal,gastrointestinal fistüller, kronik protein yıkım, primer ve sekonder hiperaldosteronizm, kusma gibi hastalıklardır. Belirtileri ise, ileri derecede kaslarda kuvvet kaybı oluşması,hiporefleksi, taşikardi,  çabuk ve hızlı teneffüsdür. Potasyum Klorür'ün hamileliğin ilk aylarında kullanımı fetus için tehlike oluşturabilmektedir. Araç ve makine kullanımını konusunda insanları etkilememektedir. İnsanlar için gerekliliği kadar tarımda da kullanılmaktadır.
]]>
Potasyum Hapı https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-hapi.html Fri, 16 Nov 2018 10:04:01 +0000 Potasyum hapı, yeterli seviyede alamadığımız potasyum mineralinin karşılanması için kullanılan besin takviyesidir. Potasyum vücut işleyişimiz için önemli minerallerden bir tanesidir. Bu minarelin eksikliğinde vücutta ba Potasyum hapı, yeterli seviyede alamadığımız potasyum mineralinin karşılanması için kullanılan besin takviyesidir. Potasyum vücut işleyişimiz için önemli minerallerden bir tanesidir. Bu minarelin eksikliğinde vücutta bazı olumsuz belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Günlük yaşantımızda tükettiğimiz gıdalardan aldığımız potasyum genelde yeterli gelse de, çok ciddi beslenme problemi yaşayanlar yada gıda tüketimi için maddi gücü olmayan kişiler bu eksikliği yaşamaktadır. Potasyum hapı, bu noktada devreye girmektedir. 

Potasyum hapına ihtiyaç duyduğumuzu nasıl anlarız

Vücutta potasyumun tehlikeli düzeye geldiğini anlamak kolay olmamaktadır. Genellikle yorgunluk ve halsizlik belirtileri ortaya çıkmaktadır. Kaslarda zayıflama başlar ve giderek tüm vücuda yayılır. Kandaki potasyumun seviyesinin azalması sonucunda sinirlerde uyarı iletimi yavaşlamakta ve kas kasılmaları meydana gelebilecektir. Kalp kasılmaları için potasyum gereklidir. Az potasyum düzeyinde bu düzen bozulur kalp atımında düzensizlikler meydana gelir. Tıp dilinde ‘aritmi’ denilen bu rahatsızlık kanda potasyum seviyesinin çok düştüğü zaman öldürücü ritm bozukluklarına sebep olabilir. Potasyum hapının gerekli görülebilmesi için doktorunuz kan değerlerinize bakması ve vücutta oluşan belirtilere istinaden takviyeye başlaması gerekmektedir. Vücudun bu dönemde ihtiyaç duyduğu potasyum ihtiyacı hastadan hastaya değişiklik gösterebilmektedir. Bu yüzden doktor potasyum hapı dozunu ve gereken kullanım süresini yaşa, cinsiyete vb. durumlara istinaden belirleyecektir. Doktorunuz tekrar gerekli gördüğü takdirde potasyum hapı kullanmayı bırakmalısınız. Kendi isteğinize göre doz artırmak vücutta potasyum seviyesinin istenmeyen ölçüde yükselmesine neden olabilir. Bu da ciddi yan etkiler oluşturabilir. 
]]>
Potasyum Peroksit https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-peroksit.html Fri, 16 Nov 2018 22:52:47 +0000 Sodyum peroksit, alkali metaller olarak adlandırılan, lityum, sodyum, potasyum, rubidyum, sezyumdan gibi metallerin en önemlilerinden sodyumun bir bileşimidir. Mısırlılar tarihinden beri bilinmektedir. Mısırlıların neter diye Sodyum peroksit, alkali metaller olarak adlandırılan, lityum, sodyum, potasyum, rubidyum, sezyumdan gibi metallerin en önemlilerinden sodyumun bir bileşimidir. Mısırlılar tarihinden beri bilinmektedir. Mısırlıların neter diye adlandırdığı bu metal Latinler natrium demişler, sembolü bundan dolayıda Na olmuştur. Teknikte ağır peroksit bileşikleri olarak da malum ürünler hidrojen peroksitten üretilen kimyasallar olarak da meydana gelir. Basit depolama ve hazırlama kullanımda pratiklik sağlamalarından dolayı tercih edilir.

Genelde  üretildikleri  hidrojen peroksit  benzeri  oksidasyon ajanı olarak da  kullanılırlar. En fazla kullanıldıkları yerler, deterjan ve tekstil endüstrinde beyazlatıcı, sıhhat ürünlerinde arındırma, çevresel çalışmalarda koku giderici, kimyevi hazırlıklarda oksitleyici özelliği de vardır. Sodyum, oksijenle birleşerek Na2O oksitini ve Na2O2 peroksitini birleşiği ortaya çıkar. Sodyum oksit suyla tepkime verdiğinde NaOH verici bazik bir oksitdir. 

Sodyum peroksit oksijen vererek suyun etkisi ile ayrışır. Sodyum hidroksit ya da kostik soda (sud kostik) NaOH 320 C'de eriyebilen beyaz bir katıdır, yüksek derecede uçucudur, suda ısı vererek çözünür ve nemlenerek bozulur. Potasyum hidroksitle benzer nitelikleri gösteren ama daha az yakıcı olan güçlü bir bazdır. Sodyum klorür çözeltisinin elektrolizi ile ele geçirilen, maddelerin birbirlerini tepkimeye girmemesi için, klor ile beraber hazırlanır. Kirecin sodyum karbonata tepkimeye girmesi de elde edilebilir. Pahalı olmayan oksidasyon olarak da, klor gazı ve nitrik asit vardır. Bunların çok önemli ve dikkatli olması gereken kullanımları vardır. 

]]>
Potasyum Zehirlenmesi https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-zehirlenmesi.html Sat, 17 Nov 2018 04:44:03 +0000 Potasyum Zehirlenmesi: Potasyum vücutta genel olarak en belirgin fonksiyonu ve görevi  kas ve sinir sistemlerimizde hücrelerin sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır. Özellikle bazı branşlarda spor yapanların çok daha fazl Potasyum Zehirlenmesi: Potasyum vücutta genel olarak en belirgin fonksiyonu ve görevi  kas ve sinir sistemlerimizde hücrelerin sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır. Özellikle bazı branşlarda spor yapanların çok daha fazla tüketmesi gereken minerallerin başında yer almaktadır. Aynı zamanda potasyumun diğer faydaları ise vücutta asit baz dengesini korumakla birlikte tansiyon dengelerini düzenlemede faydalıdır. Potasyum zehirlenmesi olarak bilinen aslında vücudun potasyum olarak azalmasından kaynaklı olarak gerçekleşen rahatsızlıktır. Potasyum zehirlenmesi yani vücudun potasyuma ihtiyaç duymasına bağlı olarak bir takım belirtileri gerçekleşir. Bu belirtileri incelendiğinde gıda zehirlemesi ile bir çok ortak belirtileri göze çarpmaktadır. Bu belirtileri ise;

Potasyum Zehirlenmesi Belirtileri:

Potasyum zehirlenmesi belirtileri genel olarak vücudun potasyuma ihtiyaç duymasına bağlı olarak vücudun göstermiş olduğu reaksiyonlardır. Bu reaksiyonlar kısaca
 • Sık sık baş dönmeleri
 • Eklemler ve kaslarda zayıflıklara bağlı ağrı ve sancılar
 • Gün içerisinde aşırı sinirli haller
 • Bitmek bilmeyen yorgunluklar
 • Kalp ritim bozukluklarına bağlı olarak ani kalp tutulmaları
 • Asit baz dengesini sağladığından eksikliği ile aşırı ishal ve istifralara neden olmaktadır.
gibi belirtiler var ise potasyum zehirlenmesi oluşmaktadır. ve vücutta potasyum eksikliklerine bağlı olarak aşırı reaksiyonlar göstermektedir.

Potasyum Zehirlenmesi Tedavisi Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Potasyum eksikliklerine bağlı olarak daha öncede belirtiğimiz gibi vücutta asit baz dengesini korumaktadır. Bundan dolayı potasyum eksikliklerinden dolayı vücutta asit baz dengelerin bozulması direkt olarak zehirlenmelere ve bununla birlikte vücutta sıvı kaybına neden olduğundan derhal tedavisi gerçekleşmelidir. Yapılan tahlil ve tetkikler sonucunda potasyum eksikliğinden kaynaklandığı tespit edilen zehirlenmelerde direkt vücuda gerekli olan potasyum enjekte edilmektedir. Bununla birlikte sizde kendiniz ve bazı potasyum değeri yüksek besinleri tüketerek tedavi sürecini kısaltabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek husus ise böbrek rahatsızlıkları olanlar fazla miktarda potasyum almaktan kaçınmalıdır. Nitekim böbrek rahatsızlıkları olmayanlarda vücutta fazla potasyum olmasının sakıncası yoktur. Çünkü vücuttaki fazla potasyum miktarını vücut direkt olarak idrar yoluyla atmaktadır. Fakat böbrek rahatsızlıkları olanlarda durum tam aksine gelişmektedir. Ve normal düzeyde potasyum miktarını almalıdır.

Potasyum Değeri Yüksek Olan Besinler: Potasyum değeri bakımından ilk sırada ıspanak yer almaktadır. Fakat ıspanakların yanlış kullanımından dolayı pekte istenilen düzeyde potasyum alındığı söylenemez. Şöyle ki ıspanakları çiğ olarak tüketerek aldığınız potasyum miktarını haşladığınızda veya pişirdiğinizde bu değer yarıya düşmektedir. Diğer besinler ise papatya, yeşil fasulye, kara lahana, hardal yaprakları, brokoli, patlıcan, marul, havuç, şalgam gibi besinlerde yüksek oranda potasyum değerleri mevcuttur.
]]>
Potasyum Tuzu https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-tuzu.html Sun, 18 Nov 2018 04:15:15 +0000 Potasyum Tuzu, sağlığımız için oldukça faydalıdır.  Özellikle içinde sodyum bulundurmaması sebebi ile potasyum tuzu oldukça önemlidir.  Potasyum tuzu sofra tuzu yasaklanmış sodyumdan uzak durması gereken kişiler için bire Potasyum Tuzu, sağlığımız için oldukça faydalıdır.  Özellikle içinde sodyum bulundurmaması sebebi ile potasyum tuzu oldukça önemlidir.  Potasyum tuzu sofra tuzu yasaklanmış sodyumdan uzak durması gereken kişiler için birebirdir. Özellikle sofra tuzunun içindeki sodyum miktarı nedeni ile yüksek tansiyonu olan kişilerin kullanamama durumu için tavsiye edilmektedir. Potasyum tuzunun 100 gramında 52.3 gram potasyum bulunur. Potasyum kalp sağlığı için oldukça önemli faydalı ve insan vücudu için oldukça gerekli bir elementtir. 

Potasyum Tuzu Yararları

Potasyum tuzu kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır ödem oluşmasını önler böbrek hastalıkları felç ve damar sertliklerinin önüne geçer. Bu yüzden sodyum tuzu oldukça önemlidir. Potasyum tuzu hücreler arası su geçişini kolaylaştırdığından ödem riskini azaltır ve çözer. Yine de bu tuzu diyetisyen eşliğinde kullanmakta fayda vardır. 

Potasyum Tuzunu Saklama Koşulları

Potasyum tuzunun içerisinde potasyum klorür ve topaklanmayı önleyici madde bulunur. Potasyum tuzu serin ortamlarda saklanmalıdır. Potasyum tuzunun sıcak ve nemli ortamlarda bulundurulması halinde kimyasal yapısı bozulur ve topaklaşmaya başlar. Aynı zamanda potasyum tuzunun kapağı kapalı olmalı ve ışık almamalıdır. Yine aynı şekilde potasyum tuzu kokulu gıdaların yanında bulundurulmalıdır. Çünkü yapısı nedeniyle potasyum tuzu kokuyu emer ve sindirir.Potasyum tuzları genel olarak 175 gramdır. Potasyum tuzu her ne kadar sağlıklı olsa da yine de diyetisyen eşliğinde kullanmakta fayda vardır. Çünkü kanda potasyum miktarının fazla olması durumunda risk teşkil eder. Unutmayın her şeyin fazlası zarardır. 
]]>
Sıvı Potasyum Gübresi https://www.potasyum.gen.tr/sivi-potasyum-gubresi.html Sun, 18 Nov 2018 20:56:13 +0000 Sıvı Potasyum Gübresi, Potasyum bitkinin büyümesi ve çoğalması için gereken en önemli besin maddelerinden biridir. Ülkemiz topraklarında bitkinin ihtiyacı için gerekli olan potasyum yeterince mevcuttur. Toprakta %0.3 Sıvı Potasyum Gübresi, Potasyum bitkinin büyümesi ve çoğalması için gereken en önemli besin maddelerinden biridir. Ülkemiz topraklarında bitkinin ihtiyacı için gerekli olan potasyum yeterince mevcuttur. Toprakta %0.3-3 arasında potasyum miktarı bulunur. 20 cm derinliğinde ki bir dönüm toprağın total potasyum oranı, 750-7500 kilo gram arasındadır. Bu miktar bitki için yeterli bir miktar olduğuna göre, sıvı potasyum gübresi ancak toprak analizi yapılarak kullanılmalıdır. Toprak analizi sonucunda potasyum eksiliği tespit edildiğinde kullanılması gerekir. Potasyum özellikle itkinin genç yapraklarında, kök uçları ve tomurcuk kısımlarında daha fazla bulunur. Potasyum bitki içerisinde bitkinin, tüm hayat sürecine etki eder.

Sıvı potasyum gübresi nedir

Sıvı potasyum gübresi, bir ürünün miktar ve kalitesine etki eden en önemli bileşiktir. Özellikle bitkinin sap kısımlarına etki ederek, sapların sertleşmesini ve yana yatmasını önler. Bitkinin ekili olduğu toprakta çok fazla fosfor olması halinde meydana gelecek erken olgunlaşmanın normal zamanda olmasını sağlar.

Sıvı potasyum gübresi, meyvenin dayanıklılığına yağ ve şeker oranlarının artmasına olumlu etki yaparak renk, tat ve koku gibi özelliklerinin kaliteli olmasına yardım eder. Bitkilerde oluşan potasyum eksikliği, önce yaşlı yapraklarda kendini belli eder. Çünkü potasyum eksikliğinde genç yapraklar potasyum ihtiyacını yaşlı yapraklardan karşılar. Potasyum eksikliği önce yaprak uçlarında ve kenarlarında kendini belli eder. Yaprak kenarları sararır. Sonra kahve rengine döner. Potasyum eksikliği çok şiddetli ise bu kısımlar siyaha dönerek ölür. Kurumalar ve dökülmeler başlar.

Sıvı potasyum gübresi, protein sentezinden bitkinin su dengesinin ayarlanmasına kadar bitki gelişimi için gerekli olan pek çok fizyolojik işlevin yerine getirilmesinde rol oynar. Potasyum bitkinin azot ve şeker metabolizmasında da çok etkilidir. Potasyum sentezlenen organik maddelerin, bitkinin diğer organlarına taşınmasında yardımcıdır. Bitkilerin daha kolay olgunluğa erişmesini sağlar. Sıvı potasyum gübresi, bitkilerde ürün kalitesini geliştirerek kısa sürede olumlu sonuçlarını gösterir. %100 çözünme hızına sahip olup bitkide gözle görülür bir beslenme sağlar. Kullanılacak olan sıvı potasyum gübresinin içeriği çok önemlidir, çünkü içeriğindeki azot ve potasyum miktarının oranı meyvenin olgunlaşması ve rengi için önem arz etmektedir. Sıvı potasyum gübresindeki potasyum bitkinin tamamen verime ve kaliteye yönelik çalışmasını sağlar. Sıvı gübre, bitkinin potasyuma en fazla ihtiyacı olan, meyve tutumu ve hasat arasında ki dönemde potasyum ihtiyacını karşılayarak meyve ve sebzenin depolanma ömrünü uzatır. Bitkide meydana gelen gelişim bozuklukları, olgunlaşma gecikmesi ve küçük meyve sorunlarını ortadan kaldırır. Sıvı potasyum gübresi kullanımı için mutlaka toprak analizi yapılmalıdır. Potasyum eksikliği bitkilerde bir çok kalite unsurunu etkiler.

]]>
Potasyum Manganat https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-manganat.html Mon, 19 Nov 2018 02:22:54 +0000 Potasyum Manganat, Koyu menekşe rengi ile kristal yapıda bir tuz olan bu madde KMnO4 formülü ile bilinmektedir. Potasyum manganat potasyum permanganat maddesinin etkisi ile elde edilir. Bu madde su içinde çözünür ve menekşe renginde Potasyum Manganat, Koyu menekşe rengi ile kristal yapıda bir tuz olan bu madde KMnO4 formülü ile bilinmektedir. Potasyum manganat potasyum permanganat maddesinin etkisi ile elde edilir. Bu madde su içinde çözünür ve menekşe renginde bir çözelti oluşturmaktadır. Bu çözelti oldukça kuvvetli bir yükseltgen olarak bilinmektedir. Kimya laboratuvarlarında bu amaç ile kullanımı sağlanmaktadır. Volumetrik analizlerde de kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra tıp alanında salgın ihtimallere karşı sebze ile meyvelerin yıkanmasında mikrop öldürücü özelliği ile kullanılır. Potasyum manganat, kristalleri ısıtıldığı zaman tam iki yüz kırk derecede çözünür. İnsan vücuduna temas ettiğinde ise kahverengi bir leke olarak belirir. Ancak zaman içinde vücuttan yok olur. 

Potasyum manganat, maddesi boyahane alanında renk açıcı olarak da kullanılır. Potasyum manganat, siyah menekşse renkli kristaller veya granül toz şeklinde bulunur. Potasyum manganat, 16k. soğuk su içinde ve 3 k. sıcak su içinde çözüntü oluşturmaktadır. Belli organik maddeler ile temas halinde ise dekompoze meydana getirmektedir. Su içinde bulunan asitlendirilen çözeltisi sayesinde de hidrojen peroksit maddesi organik madde ile kolay oksitlenen madde tarafından hızlı bir şekilde indirgenir. Potasyum manganat, organik maddelerin, iyodür maddelerin ve indirgeyici maddelerin birçoğunda geçimsizdir. Potasyum manganat maddesi oksidan etkisine bağlı olarak da dezenfektan etkisi ile deodorizan etki oluşturmakta olan bir ajandır. Bunun yanı sıra astrenjan etkisi de oluşturmaktadır. İn vitro olan ortamda ise bakterisid etki oluşturmasına karşın vücut sıvısında hızlı bir şekilde indirgendiğinden dolayı bakterisid etkisi olarak klinik önemsi ise minimal düzeyde olur. 

Potasyum manganat kesif çözeltileri kostik madde, dilue çözeltisinde mukozalar madde için tahriş edici niteliğe sahiptir. Dilüe çözelti maddelerinde ise potasyum manganat astrenjandır. Çözelti maddeleri ülser hastalığında, apse temizlemede, yara etkisinde, astrenjan etkisinden kaynaklı sızıntılı olan egzama belirtisinde ve özellikle de birtakım enfeksiyonların meydana getirmiş olduğu akut dermatozların tedavisinde kullanılır. Çözelti maddelerinden atlet yağı gibi mantar enfeksiyonları ve terin kötü kokmasının engellenmesinde ve sarmaşık zehri dermatiti gibi bazı durumlarda da yararlanılır. Potasyum manganat ciltte renklenme ve tahriş edeceğinden dolayı çok dikkatli kullanılması gerekir. Potasyum manganat, maddesi antiseptik bir etki oluşturmaktadır. Deodorşzan etkisini ve dezenfektan özelliği ile belirtmektedir. 

Potasyum Manganat Kullanım Alanları Nelerdir
 • Boya sanayisinde
 • Akrep soktuğunda
 • Fotoğrafçılık alanında ağartma banyosunda
 • Böcek sokmasında ve böcek ısırmasında
 • Parazitleri ve salyangozları öldürerek meydana gelen bitkilerin dezenfekte edilmesinde
 • Cilt antisepsisi ortaya çıktığında
 • Tarım alanında
 • Ciltte mantar enfeksiyonu oluştuğunda
 • Akvaryum ile havuzları berraklaştırması için
 • Dermatit belirtilerinde
 • Egzama belirtilerinin yok edilmesinde
 • Yılan soktuğunda
 • Cildi dezenfeksiyon etmek için
 • Yara bakımında
Önemli: Potasyum manganat maddesi organik halde olan veya derhal oksitlenmiş olan maddeler ile temas ettiği zaman patlar.
]]> Potasyum Nelerde Var https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-nelerde-var.html Tue, 20 Nov 2018 00:14:42 +0000 Potasyum Nelerde Var, Öncelikle potasyum kişinin yüksek kan basıncını önleyen vücut değerlerini dengeleyen kas ve sinir sistemi fonksiyonlarını normal çalışmasını sağlayan bir elementtir. İnsan vücudunda bulunan potasyumun Potasyum Nelerde Var, Öncelikle potasyum kişinin yüksek kan basıncını önleyen vücut değerlerini dengeleyen kas ve sinir sistemi fonksiyonlarını normal çalışmasını sağlayan bir elementtir. İnsan vücudunda bulunan potasyumun hemen, hemen hepsi yani % 95 lik dilimi hücrelerde bulunmaktadır. Ayrıca potasyum kişinin katarakt, hepatit, hipertansiyon, ve şeker hastalığı gibi çok ciddi ve tehlikeli hastalıkların oluşmaması ve bu hastalıklardan korunmak için alınması gereken çok önemli bir mineraldir.

Potasyum Nelerde Var

Potasyum kuru bakliyatlar; Kuru fasulye, yeşil mercimek, nohut,pirinç, kahverengi pirinç
Potasyum sebzeler; Ispanak lahana, kereviz, brokoli, karnabahar, bamya, asma yaprağı, patates, pancar, domates, domates suyu, domates sosu, domates çorbası, Brüksel lahanası, yeşil fasulye, dolmalık biber, kuşkonmaz, rezene, havuç, soğan, salatalık, fesleğen zerdeçal, soya fasulyesi, pancar yaprağı
Potasyumun bulunduğu yeşillikler; Roka, maydanoz, marul, pazı
Potasyumun bulunduğu meyveler; Avokado, muz, kivi, nar, kayısı, mango, armut, şeftali, börülce, kavun, nar, hurma, incir, mantar, kuru erik, erik, kuru üzüm, kuru kayısı, portakal, çilek, greyfurt, yaban mersini, portakal suyu
Potasyumun bulunduğu süt ürünleri; Yağsız yoğurt, peynir, süt ve süt ürünleri, deniz ürünleri arasında da somonda ve kabuklu yemişlerde, kepek ekmeği, tam tahıl buğday ekmeği, yulaf ezmesi, zeytin, balık, midye, badem, fındık, et ve et ürünleri, kızartılmış meşe palamudu, yer alması, pekmez, bal kabağı, kabak, hindi eti, çikolata, papaya gibi besinlerde çok zengin derecede potasyum bulunmaktadır.
]]>
Potasyum Glukonat https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-glukonat.html Tue, 20 Nov 2018 23:54:40 +0000 Potasyum Glukonat: Potasyum birçok gıdada bulunur ve vücutta çeşitli işlevleri vardır. Kalbin özellikle dayak için gerekli olan bir mineraldir. Potasyum glukonat, potasyum hipokalemi düşük kan düzeylerini tedavi etmek ya da Potasyum Glukonat: Potasyum birçok gıdada bulunur ve vücutta çeşitli işlevleri vardır. Kalbin özellikle dayak için gerekli olan bir mineraldir. Potasyum glukonat, potasyum hipokalemi düşük kan düzeylerini tedavi etmek ya da önlemek için kullanılır. Potasyum seviyeleri, bir hastalığın sonucu, bazı ilaçların alınması, ishal veya kusma ile uzun bir hastalıktan sonra düşük olabilir.

Potasyum Glukonat: Böbrek yetmezliği, idrar yolu enfeksiyonu, kontrolsüz diyabet, midenizde bir peptik ülser, addison hastalığı, ciddi yanıklara veya diğer doku yaralanması hiperkalemi potasyum düzeyi yüksek olduğu durumlarda kullanmayınız.

Eğer yemek borusu, mide, bağırsaklar veya sindirim sorunları varsa potasyum glukonat tablet alınmamalıdır. Potasyum glukonat tableti çiğnemek veya emmek ağızda ve boğazda tahrişe yol açabilir. Bir bardak su ile yemek arası ya da yemekten sonra tableti çiğnemeden yutun. İlacı aldıktan sonra en az 30 dakika boyunca uzanmayınız.

Kullanımı: Bu ilaç durumunuza yardımcı olduğundan emin olmak için, uzmanlar tarafından genellikle  kan testi yapılaması istenebilir. Kalbin hızını ve kalbin elektriksel aktivitesini ölçmek için bir elektrokardiyografi veya EKG testi yapılabilir. Bu testler doktorunuz potasyum ile tedavinin ne kadar süreceğine yardımcı olur. Uzmanlarla konuşmadan potasyum glukonat başlamayın ya da alınan ilacı bırakmayınız.

Potasyum ciddi yan etkileri; düzensiz kalp atışı, kas zayıflığı veya gevşeklik duygusu, şiddetli mide ağrısı; eller, ayaklar, ya da ağızda uyuşma veya karıncalanma durumları olabilir.

Potasyum glukonat kullanmadan önce, herhangi bir ilaca karşı alerjiniz varsa doktorunuza bildiriniz. Potasyum glukonat aşağıdaki durumlarda kullanılmamalıdır.

 • Kandaki hiperkalemi potasyum yüksek düzeylerdeyse,
 • Böbrek yetmezliği varsa,
 • Addison hastalığı,
 • Ciddi yanık gibi büyük ya da bir doku yaralanması varsa,
 • Ciddi susuz sorunları varsa,
 • kalp hastalığı, genişlemiş kalp veya yüksek tansiyon;
 • mide ya da bağırsak tıkanıklık; veya
 • Ülseratif kolit,
 • Crohn hastalığı,
 • Hamileler ya da emziren anneler

Eğer bu durumlardan herhangi birine varsa, güvenle potasyum glukonat almak için uzmanlarca bir doz ayarlaması ya da özel testler gerekebilir. Ayrıca ilacın kullanım kılavuzunda belirtilen durumlar dışında başka amaçlar için kullanmamalıdır.]]>
Vücutta Potasyum Fazlalığı https://www.potasyum.gen.tr/vucutta-potasyum-fazlaligi.html Wed, 21 Nov 2018 14:03:04 +0000 Vücutta potasyum fazlalığı, günümüzde sık karşılaşılan bir durumdur. Fakat bu durum birçok kişide ciddi belirtiler göstermediği için insanlarda fark edilmemektedir. Bu nedenle birçok zaman farklı durumlardan dolayı yapılan Vücutta potasyum fazlalığı, günümüzde sık karşılaşılan bir durumdur. Fakat bu durum birçok kişide ciddi belirtiler göstermediği için insanlarda fark edilmemektedir. Bu nedenle birçok zaman farklı durumlardan dolayı yapılan testlerde ortaya çıkmaktadır. Vücutta potasyum fazlalığı direk olarak kan testi sonrasında ortaya çıkarak kişilerde kendisini göstermektedir. Bazı insanlarda direk olarak belirtilere neden olan bu durum alınan bazı önlemlerle çok basit bir şekilde çözülebilir. Fakat fark edilmeyen potasyum fazlalıkları insanlarda belli bir süre sonra ciddi sorunlara neden olmaktadır. Bilindiği gibi potasyum, insan vücudunda bulunan tüm kasların işlevlerini yerine getirebilmesi için görev yapmaktadır. Bunun haricinde daha birçok farklı görevi olan bu mineral özellikle de böbreklerde meydana gelen bozuklukların giderilmesinde önemli bir rol oynar. Bu nedenle insanlarda potasyum eksikliği durumunda çok ciddi sorunlar ortaya çıksa bile vücutta potasyum fazlalığı çok ciddi sorunlara neden olmamaktadır. 

Vücutta potasyum fazlalığı nedenleri: 

Alkol: Özellikle sürekli bir şekilde alkol tüketen insanlarda potasyum çok hızlı bir şekilde yükselmektedir. Alkol bağımlısı olan insanlarda bu duruma bağlı olarak potasyum yüksekliği çok karşılaşılan bir durumdur. Bu nedenle vücutta potasyum fazlalığı olan insanların kesinlikle alkol tüketmemeleri gerekmektedir. Bu maddeler ciddi bir şekilde etki ederek sizlere zarar verebilir. 
Tıbbi ilaçlar: Özellikle diyabet nedeniyle ve tansiyon nedeniyle kullanılan tıbbi ilaçlar aslında yavaş bir yan etkiyle belli bir süre sonra insanlarda potasyum yüksekliğine neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda doktorlar tarafından alınan önlemler sayesinde bu problem yavaş yavaş ortadan kaldırılabilmektedir. 
Hormon bozuklukları: İnsan vücudunda bulunan bazı hormonların düzensiz bir şekilde salgılanması vücutta meydana getireceği birçok sorunun yanı sıra aynı zamanda potasyum eksikliğine de neden olacaktır. Bu nedenle böyle durumlarda kesinlikle hormon testleri yaptırmalısınız. 
Potasyum içerikli yiyecekler: Günümüzde tüketmiş olduğumuz birçok yiyecek içerisinde potasyum minerali yer almaktadır. Bu yiyecekler arasında günlük tükettiğimiz besinler de bulunmaktadır. Bu besinlerin çok fazla tüketilmesi durumunda belli bir süre sonra kişide vücutta potasyum yüksekliği ortaya çıkar. 

Zararları nelerdir
 • Potasyum yüksekliği problemine gerekli olan müdahaleler yapılmaması durumunda belli bir süre sonra kişilerde kalpte ritim bozuklukları ortaya çıkar. Ortaya çıkan ritim bozuklukları kişide ciddi risklere neden olabilir. 
 • Sürekli bir yorgunluk yine potasyum yüksekliğinin belirtilerindendir. Özellikle kişinin iş hayatını etkileyecek yorgunluk sorunlarında kan testi çok önemlidir. 
 • Sık sık nedeni bilinmeyen kusma durumları da yine vücutta potasyum fazlalığı durumlarından biridir. Bunun için yine kan testi yapılması gerekmektedir. 
 • İştahsızlık durumları bazen bu duruma neden olarak kişilerde kilo kayıplarına neden olabilmektedir. Bu durum uzun süreli bir şekilde meydana geldiği için kişi tarafından fark edilmeyebilir. 
 • Son olarak ortaya çıkan sorun ise ciltte meydana gelen bozukluklardır. Bu bozukluklar vücudun hemen hemen her yerinde meydana gelebilir. 
]]>
Potasyum Nedir https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-nedir.html Thu, 22 Nov 2018 09:50:29 +0000 Potasyum Nedir, Potasyum elementler arasında bulunan kimyasal bir element olarak bilinmektedir. Potasyum her element de olduğu gibi bir simgesi olan ve K harfi ile belirtilen ve atom numarası olarak 19 diye adlandırılan kimyasal elementl Potasyum Nedir, Potasyum elementler arasında bulunan kimyasal bir element olarak bilinmektedir. Potasyum her element de olduğu gibi bir simgesi olan ve K harfi ile belirtilen ve atom numarası olarak 19 diye adlandırılan kimyasal elementlerden biridir. Potasyum renk olarak gümüş ve beyaz renk de bir elementtir. Ayrıca potasyum yumuşak ve alkali bir metal olduğu da bilinir. İnsan hücrelerinin içlerinde bulunan maddelerin ilk başında yer almaktadır. Hücre dışında sodyum bulunurken içinde ise potasyum bulunmaktadır. Kasların çalışmasında çok etkin rol oynamaktadır. Özellikle kaslar arasında bulunan kalp kaslarının çalışmasında çok etkilidir potasyum. Ayrıca potasyum hücreler içinde bulunan sıvıların dışarıya kaçmasını önleyen elementtir.

Potasyum Nedir

Potasyum insan vücudu ve sağlığı bakımından çok önemli olan bir elementtir. Potasyumun vücutta yeteri kadar bulunmaması kişinin sağlığının olumsuz yönde etkilenmesine sebep olduğu da bilinenler arasındadır. Potasyum aslında insan vücudunda var olan sıvıların basıncını ayarlayan ve yine vücutta bulunan asit- baz dengesini ayarlayan vücut için gerekli bir elementtir. Potasyum insan organizmasında çok önemli bir yeri olan sodyum kadara önemli bir elementtir. Potasyum ve sodyum aralarında kurulan dengeler sayesinde insanın kas dokularının düzenli çalışması ve sinir sisteminde sinirlerin uyarılmasında son derece önemli rol oynayan elementtir. Eğer insan vücudunda bulunan potasyumun az olması kişinin kaslarını  kasılması ve kalp elektrik sisteminin çökmesi ve özellikle sinirlerin beyne yolladığı uyarıların alınamaması gibi bir çok sağlık sorunları ile karşılaşılması söz konusudur. Bu sebepledir ki potasyumun vücut için önemi çok fazladır. Bir neyi vücudun dengesinin korunması bakımından potasyum elementi olmaz ise olmaz elementler dendir. Ayrıca insan vücudunda olmazsa olmazlarından olan potasyumun bir başka önemli görevlerinden biriside yüksek tansiyonun önlenmesi için hayati öneme sahip bir elementtir. Çok aşırı şekilde tüketilen tuzlu yiyeceklerin tüketilmesi hipertansiyona nasıl sebep olmakta ise tam tersi olarak potasyum içerikli yiyeceklerinde yeteri kadar tüketilmemesi de hipertansiyona sebep olmaktadır. 

Potasyum ağırlıklı besinlerin tüketilmemesi sonucunda oluşan hipertansiyon sebebiyle insanın hastalanarak özellikle kalp krizi ve inmelere yakalanma riskinin diğer insanlara oranla çok daha fazla olduğu bilinenler arasındadır. Durumun ne kadar ciddi olduğunu yani yeteri kadar potasyum alamayan kişilerin geçirmiş oldukları bir kalp krizinde ölüm riskinin normal kişilere oranla çok daha fazla olduğu yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Potasyumun insan vücudu için ne kadar önemli olduğu konusunda bir örnek daha verelim örneğin potasyumlu gıdaların az tüketilmesi sonucu böbreklerde taş oluşması olasılığı diğer kişilere oranla çok daha fazla olduğu da yine bilinenler arasındadır. Ve son olarak yeteri kadar potasyum tüketmenin kemik yapısına da faydalı olduğu yani kemik erimesi hastalığını önlediği de bilinenler arasındadır. 

İnsanın Günlük Potasyum İhtiyacı Ne Kadardır
Normal bir kişinin günlük potasyum ihtiyacına bakacak olursak bu durum yetişkin bir insanda 2-4 gram arasında değişmektedir. Normal bir yetişkinin günlük olarak süt, sebze, et, meyve ve tahıl tüketerek dengeli olarak beslenirse günlük gerekli olan potasyum ihtiyacını karşılamış olacaktır.

Potasyum Yönünden Zengin Olan Besinler Nelerdir
Evet birde bilgi amaçlı olarak potasyumca zengin olan besinlerden söz edelim; Nohut, fasulye, yeşil mercimek, ıspanak, lahana, roka, maydanoz, pazı, bağ yaprağı, marul, patates, havuç, mantar, kereviz, brokoli, avokado, kavun, kivi, börülce, muz, karnabahar, kayısı, bamya ve nar gibi kuru baklagiller, sebzeler ve meyvelerde bol miktarda potasyum bulunmaktadır. 

Vücutta Potasyum Eksikliği Nasıl Anlaşılır Ve Tehlikeler Nelerdir
İnsan vücudunda]]> Potasyum Hidroksit Zararları https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-hidroksit-zararlari.html Fri, 23 Nov 2018 05:45:24 +0000 Potasyum Hidroksit Zararları; Potasyum hidroksit, alkalik bir baz türü olup beyaz renkli, doğada katı halde bulunan ve 360 santigrat derece sıcaklıkta çözünen kimyasal bir bileşiktir. Endüstriyel kullanım alanı çok geniş olup p Potasyum Hidroksit Zararları; Potasyum hidroksit, alkalik bir baz türü olup beyaz renkli, doğada katı halde bulunan ve 360 santigrat derece sıcaklıkta çözünen kimyasal bir bileşiktir. Endüstriyel kullanım alanı çok geniş olup pillerden gübre yapımına kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Tarımda toprağın ph dengesini düzenleyen ilaçların yapımında, veteriner hekimliğinde bazı hayvan ilaçlarının yapımında, geri dönüşüm malzemesi olarak kullanılan kağıtların yapımında, ev temizliğinde kullandığımız birçok sabun ve temizlik ürünün içinde potasyum hidroksit bulunur. 
Hayatımızın bu kadar içinde olduğu halde zararları çok az gündeme gelmiştir. Halbuki sürekli maruz kalındığında çok ciddi yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkilerden bazıları geri dönülemez hasarlara yol açmaktadır. 

Potasyum Hidroksit Nasıl Zarar Verir; Potasyum hidroksit deriyle temas ettiğinde deride tahrişe ya da kimyasal yanıklara neden olur, uzun süre solunursa şiddetli baş ağrısı ve kusma yapar. Başka maddelerle karıştırıldığında ortaya çıkan gaz körlüğe neden olabilir. Toksin etkisi nedeniyle uzun süre solumak solunum yollarında hasar yaratabilir. 
Bebek cildi çok hassas olduğu için potasyum hidroksitin bebek kıyafetleri ile teması halinde bebekte kızarıklık, kaşıntı, deri döküntüsü, ciltte beneklenme gibi yan etkiler gösterebilir. Bebek kıyafetlerinin içeriğine ve bebek kıyafetlerini yıkadığınız temizlik ürünlerine dikkat ediniz. 

Nehir suyuna karıştıklarında toplu balık ölümlerine neden olmaktadır. 

Temizlik maddeleri içerinde yer alan potasyum hidroksit bazik yapısı ile kullanıldığı ürünün (cam, kristal, porselen vb) matlaşmasına neden olur.  

Potasyum Hidroksitin Zararlarından Nasıl Korunuruz; Endüstriyel ürünler hayatımızın birçok alanında yer almakta ve bu ürünlerden kaçmak olanaksız hale gelmektedir. Fakat bilinçli bir tüketici olmak ve aldığımız ürünlerin içeriğine dikkat etmek korunmak için ilk kuralımız olmak zorundadır. Ne kadar farkında olursak üretici de o kadar dikkatli olacak ve üretim sırasında insan sağlığına en az zararlı maddeleri kullanmayı tercih edecektir. En başta bu bir arz talep meselesidir. Ne kadar çok sağlıklı ürün talep edersek üreticilerde o kadar dikkatli olacaktır. Ama şu an elimin altında olan ürünler bunlar diyenler için pratik korunma önerileri şöyledir; 
 • Potasyum hidroksit içeren ürünleri kullanırken direkt temastan kaçının ve eldiven kullanın. 
 • Potasyum hidroksit gözle temas ettiğinde körlüğe neden olabilir, potasyum hidroksit içeren ürünler kullanırken gözlük kullanın. 
 • Potasyum hidroksit bazik yapılıdır, bazik ürünler başka kimyasal maddeler ile karıştırılmamalıdır. Başka kimyasal maddeler ile karıştırılması zehirli gazların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Temizlik ürünlerinizi başka maddeler ile karıştırmayın. 
 • Potasyum hidroksit içeren ürünleri uzun süre solumaktan kaçınınız. İlla kullanmanız gerekiyorsa az miktarlarda kullanınız. 
]]>
Potasyum Hangi Yiyeceklerde Var https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-hangi-yiyeceklerde-var.html Fri, 23 Nov 2018 12:27:39 +0000 Potasyum hangi yiyeceklerde var; Potasyum insan sağlığı açısından hayati öneme sahip bir mineral çeşitidir. Bu nedenle de vücut için ihtiyaç duyulan potasyum ihtiyacının karşılanması da büyük önem taşır. Potasyum e Potasyum hangi yiyeceklerde var; Potasyum insan sağlığı açısından hayati öneme sahip bir mineral çeşitidir. Bu nedenle de vücut için ihtiyaç duyulan potasyum ihtiyacının karşılanması da büyük önem taşır. Potasyum eksikliği bir hastalık olsa da potasyum fazlalığı da insan sağlığını tehdit eden bir unsur olduğu ise asla unutulmamalıdır. Potasyum eksikliği ilaç ile tedavi edilebilir ancak her şeyi doğal olarak karşılamak daha doğru bir davranış şeklidir. Potasyum yönünden zengin besin maddelerinin tüketiminde dengenin sağlanması ve aşırıya gidilmemesi gerekir. Çünkü potasyum fazlalığı oluşması halinde hastanın başka şikayetleri de gündeme gelebilir.

Potasyum yönünden zengin olan besin maddeleri nelerdir

Günlük hayatta rahatlıkla ulaşarak tüketebileceğimiz pek çok besin maddesinde bol miktarda potasyum bulunmaktadır. Kalp krizi geçiren hastalarda yapılan araştırmalarda hastaların pek çoğunda potasyum eksikliğin mevcut olduğu gözlemlenmiştir. Bu nedenle potasyum eksikliği asla ihmal edilmemesi gereken bir konudur. 
 • Kuru baklagiller potasyum açısından oldukça zengin bir besin maddesidir. Bu nedenle özellikle hamile olan bayanların ve çocukların haftada  2 kez kuru bakliyat tüketmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca kuru baklagil çok farklı çeşitlerden oluştuğu için bol miktarda tüketilmesi de daha kolaydır. 
 • Pekmez potasyumun en önemli kaynaklarından bir tanesidir. Her gün sabah aç karnına içilecek bir tatlı kaşığı doğal pekmez günlük potasyum ihtiyacının bir kısmını karşılamaya yeter. 
 • Domates çok fazla tükettiğimiz ama potasyum değerini farkına varmadığımız bir yiyecektir. Özellikle yaz aylarında bol bol yenilmelidir. Ayrıca kış için domates ile hazırlayacağınız ürünler ile de tüketim miktarınızı arttırabilirsiniz. 
 • Muz, bebek ve çocukların en sevdiği meyvelerden bir tanesidir. Muz, potasyum açısından çok zengin bir besin maddesidir. Biraz kabızlık yapma ihtimali de göz önüne alınarak haftada 2-3 adet tüketilmesi tavsiye edilir. 
 • Ayrıca süt ve süt ürünlerinin de tüketimine büyük önem verilmesi gerekir. Özellikle süt potasyum açısından değerli bir besin maddesidir. 
 • İlave olarak yeşil yapraklı sebzeler, bezelye, balık, brokoli, kırmızı et, fındık, ceviz, fıstık, erik, kuru üzüm, havuç, mantar gibi besin maddelerinde de bol miktarda potasyum bulunmaktadır. Bu nedenle yeme alışkanlıklarımızın içerisinde bu yiyeceklere de yer verilmesi gerekir. 
Potasyum hangi yiyeceklerde var diye cevabını bilmediğimiz bir soru ile karşılaşsak aslında verilecek tek cevap vardır. Fark etmeden yediğimiz pek çok yiyeceğin içerisinde bol miktarda potasyum vardır. Potasyum eksikliğini tedavi edebilmek için yapmamız gereken şey düzenli bir beslenme şekliyle bol sebze ve meyve tüketmektir.
]]>
Potasyum Ampul https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-ampul.html Fri, 23 Nov 2018 18:47:31 +0000 Potasyum ampul, bazı nedenlerden vücutta oluşan potasyum kaybını karşılamak amacıyla kullanılır. Bir potasyum ampul içinde 0,75 g potasyum klorür bulunur. Bunun dozu doktorun önerisiyle ayarlanmalıdır. Dekstroz sol Potasyum ampul, bazı nedenlerden vücutta oluşan potasyum kaybını karşılamak amacıyla kullanılır. Bir potasyum ampul içinde 0,75 g potasyum klorür bulunur. Bunun dozu doktorun önerisiyle ayarlanmalıdır. Dekstroz solüsyonu içinde ya da ağız yolundan sıvı içecekler içinde alınabilir.

Vücutta potasyum kaybına sebep olan durumlar

 • İshal ve kusma, mide ve bağırsak sisteminde olan fistüller
 • Aşırı miktarda aldosteron salgılanması
 • Mineralokortikoid ve glukokorkoid tedavileri
 • Potasyum içermeyen parenteral sıvı tedavisi
 • Diyabetik ketoasidoziste
 • Vücut sıvıları içinde fazla miktarda baz olması
 • Digitalis zehirlenmesinde
 • Tuz kaybı oluşturan böbrek iltihabında
 • İdrar söktürücülerin uzun süreli kullanılmasında vücutta potasyum kaybı meydana gelebilir.

Potasyum ampul nasıl kullanılmalı

Doktorun hastalığın durumuna bağlı olarak belirlediği dozda potasyum ampul kullanılmalıdır. Bu doz çoğunlukla saatte 20 mEq / L kadar, günlük olarak 20-150 mEq şeklinde uygulanabilir. Doktorun vereceği maksimum dozda 3,7 mEq/kg / 24 saat olarak ayarlanır. Bu doz çocuklarda en fazla 2-3 mEq/kg / 24 kadar olur. İlerleyen yaşlarda kullanımı için herhangi bir çalışma yapılmamıştır.

Potasyum Ampul

Potasyum ampul kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

Hastalarda böbrek yetmezliği bulunuyorsa, potasyum ampul çok dikkatli kullanılmalıdır. Karaciğer yetmezliği bulunan hastalardaki kullanımı açısından bir çalışma yapılmamıştır. Hastaların potasyum ampulün etkisi konusunda herhangi bir izlenimi olursa, bunu doktoruyla mutlaka paylaşmalıdır. Aşırı doz kullanımı olduysa, bu da doktora bildirilmelidir. Hastalar bir dozu içmeyi unutursa, kesinlikle iki dozu birden almamalıdır.

]]>
Potasyum Nitrat https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-nitrat.html Sat, 24 Nov 2018 10:20:23 +0000 Potasyum nitrat maddesi formülü KNO3 olan bir potasyum bileşiği olarak bilinmektedir. Potasyum nitrat maddesi başlıca olarak gübrelerde, roket itici yakıtlarda ve havai fişeklerin üretiminde kullanımı sağlanır. Kü Potasyum nitrat maddesi formülü KNO3 olan bir potasyum bileşiği olarak bilinmektedir. Potasyum nitrat maddesi başlıca olarak gübrelerde, roket itici yakıtlarda ve havai fişeklerin üretiminde kullanımı sağlanır. Kükürt ve odun kömürüyle belirli miktarda karıştırılırsa kara barutu medyana getirir. Gıda katkısı olarak kullanıldığında Avrupa Birliği normlarında E252 olarak adlandırılmaktadır. Çözelti halinde olan sodyum nitrat ve potasyum klorür bileşiklerinin karışımıyla çifte ayrışması sonucunda elde edilmektedir. Kaynar haldeki çözeltilerin karışımından çözünürlüğü sıcakta çok fazla değişmeyen sodyum klorür çökelmektedir. Çözünürlüğü daha çok olan ve çözelti halinde kalan potasyum nitrat maddesi soğuma sonucunda kristal bir hal alır. Kara barutun üç bileşeni arasında olan potasyum nitrat maddesi odun kömürü tozu ve kükürdün yanı sıra, kara barut bileşiğinde oksitleyici olarak rol alır. 

Potasyum Nitrat

Potasyum nitrat maddesi çoğunlukla, makro besinlerden olan azot bileşeni ve potasyum maddesi olarak bitkilere uygun gübrelerde kullanımı sağlanır. Tek başına saf gübre olarak kullanımı yapıldığında NPK oranı 13-0-46 olur. Gıda koruma maddesi olarak ise potasyum nitrat maddesi Orta çağdan günümüze kadar etlerin korunmasında kullanılmışsa da bakteriyel enfeksiyonu önlemek için sodyum nitrat daha güvenilir olduğundan dolayı günümüzde gıda koruyucusu olarak önemini kaybetmiştir. Etlerin ve et ürünlerinin korunmasının yanı sıra, onlara kırmızı bir renk vermek amacıyla da kullanımı sağlanır. Potasyum nitrat maddesinin oksitleyici bir özelliği bulunmaktadır. Potasyum maddesi içerdiğinden dolayı yanmayla leylak renkli bir alev meydana getirir. Bu nedenden dolayı amatör roket itici yakıtlarıyla şeker ve potasyum nitrat maddesi karışımıyla elde edilen duman bombası gibi birçok bileşimde ve havai fişeklerde kullanımı sağlanır. Bunun yanı sıra tütünün düzgün yanmasını sağlamak amacıyla sigara sarılmadan önce tütün harmanına ilave edilir. Potasyum nitrat maddesi hassas dişler için kullanılan bazı diş macununda bulunmaktadır. Son zamanlarda, hassas dişlerin tedavisinde diş macununda potasyum nitrat kullanımı artış göstermiştir.

Potasyum Nitrat  Kullanım Alanları

Potasyum nitrat maddesi sodyum ve klor içermediğinden dolayı güvenli bir şekilde bütün bitkilerde kullanımı yapılmaktadır. Sebzelerde her şekilde sulama sistemiyle kullanımı gerçekleşir. Bol verim, düzgün ve kaliteli ürün alınmasını sağlamaktadır. Narenciye ürünlerde meyve miktarını ve kalitesini arttırmaktadır, meyve dökülmesini önler. Patateste daha iri ve kaliteli verim oluşturulmasını sağlar. Depo kayıplarını azaltıcı etki oluşturur. Kuru madde oranını arttırmaktadır. Sert çekirdeğe sahip olan meyvelerde çiçeklenmeyi, meyve miktarını ve kalitesini yükseltmektedir. Kavun ve karpuzda yüksek aroma oranı, renk ve şeker oranı oluşturur. Kabukların parlaklığını, bitki hastalıklarına karşı dayanıklılığı artırır ve erken olgunlaşmayı sağlamaktadır. Pamukta koza adedini arttırır, pamuğun ağırlığını ve lif kalitesinde artış sağlar. Bütün çiçeklerde güvenli olarak kullanımı gerçekleştirilir. Renk ve düzgünlük hususunda çiçek kalitesine doğrudan etki sağlar. Bağda üzüm kalitesini artırır. Üzümün şeker oranını yükseltir ve hastalıklara karşı direncinin artmasına etki sağlar. Tütünde ise yüksek ürün ve kaliteli yaprak elde edilmesini sağlayacaktır.

Potasyum Nitrat  Kullanım Şekli

Potasyum nitrat maddesi topraktan, yapraktan ve sulamayla beraber damlama ve yağmurlama sistemleriyle uygulanabilir. 2 ayrı tipi bulunmaktadır: Pril potasyum nitrat, kristal ve düşük pH değerli olan potasyum nitrat maddesi olmaktadır. Pril tipi potasyum nitrat direkt toprak uygulamaları için uygun görülür. Makine ve elle serpme aracılığıyla kullanımı kolay olur. Diğer tanecik yada pril şeklinde olan gübrelerle karışımı sağlanır. Ekim öncesi yada çapa ve sulamada kullanımı uygundur. Kristal potasyum nitrat ise damla sulama sistemleri]]> Potasyum Sülfat https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-sulfat.html Sun, 25 Nov 2018 01:17:04 +0000 Potasyum sülfat, bitkiler içim önemli bir besin maddesidir. Potasyum sülfat gübresinin bünyesinde ayrıca sülfat formunda %18 kükürt bulunur. Kükürt, aynı azot, fosfor ve potasyum gibi öneli bir besin elementi olup, bitk

Potasyum sülfat, bitkiler içim önemli bir besin maddesidir. Potasyum sülfat gübresinin bünyesinde ayrıca sülfat formunda %18 kükürt bulunur. Kükürt, aynı azot, fosfor ve potasyum gibi öneli bir besin elementi olup, bitkilerde proteinlerin yapısında bulunur. Potasyum sülfatın bitkilere karşı faydası vardır. Bitkinin kuraklığa, soğuğa, sıcağa dayanmasına,hastalık ve zararlılara dayanmasına yardımcı olur. Bitkilerde suyu ekonomik kullanmasını sağlar. Bu madde patates, tütün, sebze, ve meyvelerde kullanılır ve kalitesini yükseltir. Zeytin, ayçiçeği, kanola, yer fıstığı ve soya gibi yağlı bitkilerde potasyum sülfat kullanmak faydalıdır.
Potasyum Sülfat

Çoğunlukla sulu tarımda ve yağışlı bölgelerde potasyum noksanlığına rastlanır. Organik maddeler açısından fakir, kumlu topraklara potasyum sülfat gübresi verilmelidir. En çok patates, tütün, sebze, meyve,turunçgiller, baklagiller,mısır, pamuk, şeker pancarı ve seralarda kullanılıyordur. Yeterli miktarda verilmediği takdirde bitkilerin yeşil yapraklarının kısımlarında sarı yada kırmızımsı kahverengi lekeler görülebilir.

Potasyum meyvede asit şeker oranını dengeler, renklenmesine etki eder, tat ve kokuyu arttırır, meyve dökümü sorununu en aza indirir. Don ve soğuklar karşısında dayanıklılığın artmasını sağlar. Ayrıca hububatta sap kalitesini arttırarak verim kayıplarına neden olan ekin yatmalarını engeller.  Potasyum  sülfat her türlü tarımsal üretimde kullanılabilir.
]]>
Potasyum İyodür https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-iyodur.html Sun, 25 Nov 2018 08:26:25 +0000 Potasyum iyodür, Kl kimyasal formülle gösterilen organik bir bileşiktir. Yapısı yemeklerde tuz olarak kullanılan sodyum klorüre benzer. Doz ya da tablet şeklinde ticari şekilde satılan bir bileşiktir. Tablet olarak bir Potasyum iyodür, Kl kimyasal formülle gösterilen organik bir bileşiktir. Yapısı yemeklerde tuz olarak kullanılan sodyum klorüre benzer. Doz ya da tablet şeklinde ticari şekilde satılan bir bileşiktir. Tablet olarak bir yetişkinin günde ihtiyacını olan iyotu karşılamaya yeter. Radyoaktif sızıntılarda havaya karışan radyoaktif iyoda karşı korunmak amacıyla kullanılır. Çünkü radyoaktif iyot tiroit kanseri riskini arttırmaktadır. Radyoaktif sızıntı olmadan önce 1 tablet 130 mg potasyum iyodür tüketildiğinde, sızıntıdan sonra kan dolaşımında bulunacak radyoaktif iyodun tiroit tarafından çekilmesi engellenir. Bunun sonucunda iyot idrarla dışarıya atılır. Eğer iyot tiroit tarafından tutuluyorsa, ilerleyen zamanda tiroit bezi kanseri oluşabilir. Potasyum iyodür tiroit dışındaki organları koruyamaz. Tiroit bezinde hasar olursa, buna da yararlı olamaz. Sadece radyoaktif sızıntı öncesinde alınırsa yararı olur. Bu nedenle nükleer santrallerin yakınında yaşayan kişiler açısından yaşamsal öneme sahip bir bileşik olduğu söylenebilir. Potasyum iyodür tiroit bezinin iyotla doymasını sağladığından, radyoaktif iyotla karşılaşıp, solunumla ya da ağızdan iyodu aldıklarında tiroit doymuş halde olduğu için, sızıntıdan etkilenmiyor.

Potasyum İyodür

Potasyum iyodür kimler tarafından alınmalıdır

Radyoaktif sızıntı olma ihtimali olursa bebeklerin, çocukların, 40 yaşa kadar olan erişkinlerin, hamile olanların, emziren kadınların potasyum iyodür tedavisi olması tavsiye edilir. 40 yaşından sonra fazla miktarda radyoaktif iyot mağduriyeti olmadığında, potasyum iyodür alınmasına gerek kalmaz. Çünkü bu kişilerde iyot alerjisi olasılığı oldukça yüksektir.

Potasyum iyodür dozu ne kadar olmalı

Potasyum iyodür hem tablet şeklinde, hem de sıvı şekilde olabilir. Bölünebilir olan tabletler içinde 130-65 mg potasyum iyodür olur. Sıvı olanlarda ise, 1 ml 65 mg potasyum iyodür içerir. Radyoaktif iyotla karşılaşma riski olan kişilerin, iyotla karşılaşan kişilerin 130 mg doz alması gerekir.

3-18 yaş aralığında çocuklarda doz 65 mg, erişkin kiloda olan çocuklarda yaşı önemli olmadan 130 mg doz alınmalıdır.

1 aydan 3 yaşına kadar olan çocuklarda 32 mg doz, a aydan küçük olanlarda ise 16 mg doz alınmalıdır.

Alınan tek dozla tiroit bezi 24 saat süreyle korunabilir. Gerekenden daha fazla dozda potasyum iyodür alınması koruyucu etki yaratmaz, aksine ciddi hastalıklara, ölüme bile yol açabilir.

Potasyum iyodürün sakıncalı olduğu kişiler kimlerdir

İnsanlar paniğe kapılarak bilinçsiz şekilde potasyum iyodür almamalıdır. Neticede bu bir kimyasal üründür. Vücut için zararlı etkileri olacaktır. Özellikle tükürük bezinde iltihaplanma, alerjik reaksiyon, mide ve bağırsak sorunları, cilt döküntüleri meydana gelebilir. Guatr hastası olanlar, hashimato hastaları, Hipertiroidi olanlarda doktor gözetiminde potasyum iyodür kullanmalıdır. Kalp ve böbrek hastaları içinde zararı olabilir. Bazı cilt hastalıklarında da potasyum iyodür risk oluşturabilir. 

]]>
Potasyum Sorbat https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-sorbat.html Sun, 25 Nov 2018 19:41:21 +0000 Potasyum sorbat, çözünmesi suda olur. kaynama derecesi 270 derecedir. Organik asitler genelde gıda ürünlerinde kullanılmazlar. Fakat potasyum sorbat gıda da kullanılmaya izin verilen tek organik asit olarak bilinmektedir.  Sahip o Potasyum sorbat, çözünmesi suda olur. kaynama derecesi 270 derecedir. Organik asitler genelde gıda ürünlerinde kullanılmazlar. Fakat potasyum sorbat gıda da kullanılmaya izin verilen tek organik asit olarak bilinmektedir.  Sahip olduğu bazı özellikler nedeni ile, kimi yerlerde bazı koruyuculardan daha zararsızdır. Gıda katkı maddeleri arasında E 202 adı ile yer almaktadır. 1930lu  yılların sonlarında sorbik asit ve tuzlarının mikroorganizmanın gelişimini engellediği kanıtlanmıştır. Bundan dolayıdır ki potasyum sorbatın gıda sanayisinde kullanımı artmıştır. Doğada üvez ağacı denilen bir bitkinin meyvesinde bulunmaktadır. Belirgin bir tadı ve kokusu yoktur. Alkolde az çözünse de sudaki çözünürlüğü yüksektir.  Gıda ürünlerinin bir çoğunda kullanılır. Küf maya gibi bir çok bakteriye karşı etkilidir.  Gıda ürünlerinde pakete koyularak, serpilerek yada püskürterek kullanılmaktadır. Bir çok yiyecek ve içecekte kullanılır. Gıda ve içecek dışında,  tütünde eczacılıkta, kişisel bakım ürünlerinde kullanılmaktadır.  Salça, ekmek, margarin,  reçel, balık, şekerleme, peynir, şarap, yoğurt, meyve ürünleri ve fırın ürünleri gibi bir çok alanda kullanılmaktadır.  

Potasyum Sorbat

Potasyum sorbat koruyucu etkisi sodyum benzoattan 10 kat daha etkilidir. Gıdadanın depolama ömrünü uzatmakta olup gıdanın tadının ilk günkü gibi kalmasına yardımcıdır. Bazı mikroorganizmalar, metobolizmalarında sobrit asiti kullanabildiğinden mikroorganizma yükü çok fazla olan ürünlerde koruyucu etkisi kısa sürede ortadan kaybolmaktadır. Gıdanın yanı sıra kaplama, parlaklığın arttırılması amaçlı plastikçilerin üretiminde ara ürün olarak kullanılmaktadır.

]]>
Potasyum Klorat https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-klorat.html Mon, 26 Nov 2018 09:54:29 +0000 Potasyum klorat formülü KClO3 olarak bilinen bir kimyasal bileşik olmaktadır. Klorik asit maddesinin potasyum tuzu olan bu bileşik diğer klorat maddeler gibi kuvvetli bir oksitleyici özelliği vardır. Potasyum Klorat maddesi (KClO3) Potasyum klorat formülü KClO3 olarak bilinen bir kimyasal bileşik olmaktadır. Klorik asit maddesinin potasyum tuzu olan bu bileşik diğer klorat maddeler gibi kuvvetli bir oksitleyici özelliği vardır. Potasyum Klorat maddesi (KClO3) beyaz renkte, kristal yapıda olan kimyasal bir maddedir. Havai fişeklerin üretiminde ve ilaç endüstrisinde kullanımı sağlanır. Sodyum klorat maddesiyle (NaClO3)’da aynı potasyum klorat maddesi gibi beyaz kristaller şeklinde (toz şeker halinde) bulunmaktadır. Tek başına patlayıcı özelliği olmaz, kuvvetli bir oksitleyici madde niteliğindedir Hazırlanan uygun karışımlar sayesinde patlayıcı madde etkisi oluşturur. 

Potasyum Klorat  Genel Bilgi

Kimyasal formülü sayesinde etkili bir patlayıcı madde olarak kullanımı sağlanmaktadır. KClO3 olan bu madde kristal yapıda klorat mum veya oksijen mumu olarak da ifade edilen bir kimyasal maddedir. Potasyum klorat itici gazlar kategorisinde yer almaktadır. Avrupa ülkelerinde elde edilen farklı karışımlarla Papa’nın tercihi olarak beyaz duman yapımında kullanımı sağlanır. Kükürt maddesi veya fosfor olduğunda, son derece kararsız olan ve çok daha pahalı olmaktadır. Oldukça kuvvetli oksitleyici özelliği sayesinde gerçekten de etki sağlar. Eğitim kurumlarında oksijen gazı üretmek amacıyla uygun bir kaynak olmaktadır. Potasyum klorat maddesi bir nevi böcek ilacı olarak da kullanılmaktadır. Ticari adıyla fegabit olarak bilinir ve bu ilacın üretimi Finlandiya’da başlanmıştır, Avrupada kullanım alanı oluşturmuştur.

Potasyum Klorat Potasyum KloratÜretim ve Reaksiyonları

Potasyum klorat maddelerin klorik asit ve potasyum sülfat yüksek ölçüde reaktif bir solüsyon oluşturduğundan dolayı sülfürik asitle beraber reaksiyon meydana getirir ve bu sayede elde edilir.

Potasyum Klorat Kullanım Alanları

 • İlaç sanayinde kullanımı sağlanır,
 • Uçak sanayinde kullanımı sağlanır,
 • Uçak sanayinde oksijen kaynağı olarak kullanılır,
 • Patlayıcı maddelerin üretiminde farklı kimyasal maddelerle bileşiğinde değişik maddelerin etkisiyle kullanımı sağlanır,
 • Uygun bir yakıt karışımıyla sprengel patlayıcısı üretimi sağlanır, bunun yanı sıra mayın üretiminde de kullanım alanı olmaktadır.

]]>
Potasyum Kromat https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-kromat.html Mon, 26 Nov 2018 11:11:32 +0000 Potasyum kromat maddesi molekül ağırlığı: 294,18 gramdır. Potasyum kromat kimyasallar kategorisi inorganik katagoridedir. Düzenleme türü düzensizdir. Depolama alanı serin bir alan olmalıdır. Potasyum kromat maddesi turuncu Potasyum kromat maddesi molekül ağırlığı: 294,18 gramdır. Potasyum kromat kimyasallar kategorisi inorganik katagoridedir. Düzenleme türü düzensizdir. Depolama alanı serin bir alan olmalıdır. Potasyum kromat maddesi turuncu renkte kırmızı kristaller yada iğne benzeri kristaller şeklinde triklinik bir haldedir. Sodyum dikromat maddesiyle ve potasyum klorür maddesiyle veya sistem içerisinde potasyum sülfat metatez reaksiyonlarıyla etanol etkisi sayesinde çözünme gerçekleştirmez fakat sadece suda çözünme sağlar. Krom şaplarda, maçları, krom pigment maddelerde ve deri üretiminde, elektrotlarda, organik sentez ve diğer sanayi ürünlerinde kullanımı sağlanır.
Potasyum Kromat
Potasyum Kromat Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri

Potasyum Kromat Fiziksel Özellikler:
 • Bileşeni CAS :7778-50-9
 • EINECS numarası: 231-906-6 
 • Ulusal standart: GB / T 642-1999
 • Kaynama noktası: 500 santigrat derece
 • Potasyum kromat erime noktası: santigrat derece
Turuncu ve kırmızı kristal plakalar triklinik özelliktedir. Acı ve metalik tat oluşturur. Yoğunluğu 2.676g/cm küp. Erime noktası 398 santigrat derece olmaktadır. Soğuk suda çok az çözünme sağlar, Asitli bir sulu çözelti çözünmesine yardımcı olur, etanol madde içerisinde çözünme gerçekleşmez, suda çözünme olur. Yüksek oranda toksik etki oluşturur. Suda çözünürlük: 0 santigrat derece, 4.3, 20 santigrat derece, 11.7, 40 santigrat derece, 20.9, 60 santigrat derece, 31.3, 80 santigrat derece, 42.0, 100 santigrat derece, 50,2 olmaktadır.

Potasyum kromat kimyasal özellikler

Potasyum kromat K2Cr2O7 oda sıcaklığında turuncu renkte ve kırmızı renkli olan katı madde, bir çok zehirli ve kanserojen güçlü oksidan etkisi oluşturur. Bu IARC (IARC) 1.sınıf kanserojen olarak sınıflandırılır ve laboratuvar alanlarında ve sanayide, güçlü bir oksidan etkisi olan uygulamaları çok geniş bir yelpazesi bulunur. 241.6 dereceye kadar ısıtıldığı vakit yaklaşık 500 monoklinik bir ısı için triklinik, krom trioksit ve potasyum kromat ayrışması sağlar. Nem oluşturmaz ve nem emmez, (sodyum dikromat aksine) hidrat maddesi oluşturmaz. Kırmızı bir iğne gibi kristallerle konsantre sülfürik asit durumunda kromik anhidrit çöktürülmüş olan, onun ısıtma yıkmak ve krom sülfat maddesi, turuncu yeşil çözüm değişikliklerin rengi üretmek amacıyla oksijen bırakılması gerekir. Hafif olarak soğuk suda çözünen asidik sulu çözelti oluşturulması gerekir. Hidroklorik asitte zaman klor soğukluğu, ısı oluşturulduğu vakit çalışmaz. Güçlü bir oksidan maddesi etkisiyle belirir. Organik sürtünme ve temas halinde, darbe yangına sebep olabilir. Indirgeyici bir madde olan üç değerlikli krom iyonlarıyla beraber reaksiyona sokulmasında etkili olmaktadır. Epidemiyolojik araştırmalarda insan için potansiyeli kanserojen riskini belirtmektedir. Esas bir belirtide, krom oksit madde, krom gibi ana ham madde olarak ürünlerin üretimi için kullanımı sağlanır, Potasyum kromat kimya endüstrisinde de kullanılmaktadır. İmalat sanayinde kullanımı sağlanır. Emaye yeşil yapmak amacıyla emaye tozu üretimi için emaye endüstrisinde kullanılmaktadır. Bir boyama maddesi olarak cam sanayinde kullanılır. Baskı sektöründe ve mordan olarak sanayi de boyama etkisiyle kullanılır. Oksidanlar olarak parfüm sanayinde kullanılır. Buna ek olarak da, suda, kimyasal oksijen talebini (COD) önemli ayıraçlar için test edilebilir özelliktedir. 
]]>
Potasyum Sembolü https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-sembolu.html Tue, 27 Nov 2018 05:36:11 +0000 Potasyum sembolü, bir kimyevi elementtir. Sembolü K ve atom numarası 19 dur. Potasyum ismini izole edildiği Potas şeklinde de malum potasyum karbonattan almıştır. Potasyum narin, gümüş-beyaz rengarenk alkali bir metaldir, Potasyum sembolü, bir kimyevi elementtir. Sembolü K ve atom numarası 19 dur. Potasyum ismini izole edildiği Potas şeklinde de malum potasyum karbonattan almıştır. Potasyum narin, gümüş-beyaz rengarenk alkali bir metaldir, Tabiatta deniz suyunda ve birçok mineral de öbür elementlere ilişkili şeklinde yer alır.
Havada sürat ile oksitlenir ve suya karşın da çok aktiftir. Potasyumun birçok açıdan sodyuma kimyevi şeklinde benzese de hayatını sürdüren organizmalarda, bilhassa de hayvan hücrelerinde, sodyumdan çeşitli muamele görür. Potasyum bıçakla kesilebilecek denli yumuşaktır. Henüz kesilen potasyumun parlak yüzeyi havayla temas ettiğinde matlaşır. Potasyum, metal oksit oluşumu ve hidroksit krozyonunun önlenmesi amaçlı havasız ortamlarda saklanmalıdır. Bu sebeple potasyum örnekleri çoğunlukla kerosen benzeri indirgen ortamlarda depolanır. Potasyum, öbür alkali metaller benzeri su ile kuvvetli tepkiye girip hidrojen gazı ortaya çıkarır. Potasyumun su ile reaksyionu lityum ve sodyumun su ile tepkisinden hepten şiddetlidir, adeta bu tepkiden ortaya çıkan sıcaklık hidrojen gazının yanmasına yetecek denli sıcaklık olanağı sağlar. 
 
2 K  (k)  + 2 H2O  (s)  › H2   g)  + 2 KOH  (k)   
 
Potasyum yapıt msu ile sürat ile tepkiye girdiğinden, NaK alaşımı kuru çözücü ele geçirmek için yapılmış olan damıtma işleminden öncesinde kurutucu şeklinde kullanılır. Potasyum ve bileşikleri alevde viole nitelik verir. Bu özelliği örneklerde potasyum olup olmadığını muayene etmek amaçlı alev testlerinde kullanılır. Potasyumun su içerisinde bulunan dik çözünürlüğünü K+ iyonunun sudaki dik çözünme enerjisine borçludur. Su içerisinde bulunan potasyum parçalarının renkleri yoktur. Sudaki potasyum tadı neden ile saptanabilir; seyreltik çözeltileri tatlı, derişik çözeltileri ise ekşi, bazik ya da tuzludur. 
 
Potasyum Sembolü
Kullanım Sahaları 
 • Potasyum klorür, sülfaj ta kullanılır.  
 • Potasyum hidroksit endüstride güçlü baz şeklinde kullanılır 
 • Potasyum nitrat barut yapımında kullanılır   
 • Potasyum karbonat, potas, cam yapımında kullanılır  
 • Potasyum ile işlemden geçirilen cam normaldeki cama göre daha kuvvetlidir   
 • Potasyum buharı manyetik metrelerde kullanılır   
 • NaK, oda sıcaklığında sıvı/akışkan meydana gelen bir sodyum - potasyum alaşımı,ısı iletimi amaçlı kullanılır. Bununla birlikte havada meydana gelen içermeyen kuru çözücü imalatında kurutucu şeklinde kullanılır   
 • Potasyum bitkilerin büyümesi amaçlı toprakta yer alması gerekli olan bir maddedir   
 • Potasyum iyonları hayvan hücrelerinde yaşamsal ehemmiyete sahiptirler  
 • Potasyum klorür sofra tuzu mahaline ya da kalbi durdurmak amaçlı kullanılır
 • Superoksit KO2 mobil oksijen kaynağı ya da karbondioksit muhafazakar şeklinde kullanılır   
 • Potasyum bisülfit  (KHSO3)  gıda katkısı şeklinde kullanılır  
 • Potasyum bromür  (KBr ) fotografik film ve kabartmalarda kullanılır 
 • Potasyum kromat  (K2CrO4)  havai fişek, patlayıcı, kibrit, deri işlemede nitelik veren şeklinde kullanılır   
 • Potasyum florosilikat  ( K2SiF6)  özel cam ve seramik yapımında  ve haşere öldürücü şeklinde kullanılır 
 • Potasyum pirofosfat  (K2P207)  sabun ve deterjanlarda kullanılır   
 • Potasyum sodyum tartarat, Rochelle tuzu,  (KNaC4H4O6) kabartma tozu, ilaç ve ayna yapımında kullanılır 
 • Potasyum temizlik malzemesi meydana gelen sabunda da kullanılır   
 • Potasyum balık, tavuk, kıtır et, çoğu sebze ve bilhassa meyvelerde yer alır 
 • Oldukça mühim Potasyum tuzları: potasyum bromür, potasyum karbonat,  potasyum klorat, potasyum kromat, potasyum siyanür, potasyum bikromat,  potasyum iyodür, potasyum nitrat gibi.
Beslenme ve tıpta potasyum 
Potasyum beslenmede yaşamsal bir mineraldir. Hayvan hücrelerindeki esas olumlu katyon olduğundan, bedendeki sıvı]]> Potasyum Siyanür https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-siyanur.html Tue, 27 Nov 2018 18:11:59 +0000 Potasyum Siyanür, Siyanür, hidrosiyanik asit ve bu asitten türeyebilen metal tuzlarının tipik isimidir. En önemli olanları, sodyum siyanür ve potasyum siyanür olarak bilinir. Endüstriyel olarak ısıtılmış kuru karbonlar ü Potasyum Siyanür, Siyanür, hidrosiyanik asit ve bu asitten türeyebilen metal tuzlarının tipik isimidir. En önemli olanları, sodyum siyanür ve potasyum siyanür olarak bilinir. Endüstriyel olarak ısıtılmış kuru karbonlar üzerinden, amonyak ve CO gazlarının karışımı geçirilerek elde edilirler. HCN (Hidrosiyanik asit), acı badem kokusunda çok uçucu bir sıvıdır. 28 santigrat derecede kaynamış. Sudaki çözeltisi çok fit asittir. Siyanür ve bileşikleri kimyevi yollarla üretilebildiği benzeri, birtakım bitkiler ve hayvanlarca da üretilmektedir. Siyanürü natürel şeklinde üreten birçok bitki, bakteri ve haşere vardır. Kiraz, badem, kayısı, şeftali, erik, fasulye, patates, turp, lahana,  şalgam,  brokoli ve mısır siyanürlü bileşikleri natürel şeklinde üretmektedir 

Potasyum Siyanür
Tüketim Sahaları  
Siyanürün birçok versiyonu, çeşitli endüstri kollarında tüketilmektedir. Üretilen HCN'nin kocaman bir bölümü kimyevi madde imalatında, olan kısmı ise NaCN imalatında kullanılmaktadır. NaCN de madencilik kapsamında kullanılan siyanürdür. 
Esas tüketim alanı madencilik meydana gelen NaCN, kimya endüstrinde, optik endüstrisi alanında da kullanılmaktadır. HCN ise siyanür tuzları, hayvan yemi, haşere ilaçlarının imalatında kullanılmaktadır. Siyanür, hidrosiyanik asit ve bu asitten türeyebilen metal tuzlarının tipik ismidir. Tümü kuvvetli zehirlidir. En önemli olanları, sodyum siyanür ve potasyum siyanürdür. Endüstride ısıtılmış kuru karbonlar üzerinden, amonyak  ve CO gazlarının karışımı geçirilerek elde edilmektedirler. Siyanür bileşikleri ile uğraşırken alınması gerekli olan en kocaman önlem asidik bileşiklerden ve asidik ortamdan uzak durmaktır. Bu ortam sağlandığında siyanür bileşiklerinin düşünüldüğü denli riskli değildir.  
  
Siyanürün Kullanıldığı Alanlar 
  
Siyanür, karbon ve azot benzeri yaygın elementlerden meydana gelmesi ve öbür maddelerle rahatlıkla tepkiye girmesi sebebiyle kimya sanayisinin basit mimari taşlarından birisini oluşturur. Senede, toplamında imalatının %80'ini meydana getiren, bir milyon tonu aşkın siyanür nitril, naylon ve akrilik plastikler benzeri organik kimyasalların imalatında kullanılmaktadır. Sanayideki öbür mühim uygulamaları elektro kaplama, metal işleme, çelik sertleştirme, fotografik uygulamalar ve sentetik lastik üretimidir. Demir siyanürler, buzlu yöntemlere serpilen tuzun topaklaşmasını engellemek için kullanılır. Hidrojen siyanür buharı,  kemirgenler ve kocaman yırtıcı hayvanları imha etmede ve öbür haşere ilaçlarına immun kazanmış meydana gelen haşere zararlılarını muayene etmek amaçlı bahçe nebatları yetiştiriciliğinde yaygın şeklinde kullanılır. Bununla birlikte siyanür, leatril ismi verilen kanser önleyici madde ile nitroprussid ismi verilen yüksek kan basıncını düşüren madde şeklinde ilaç sanayisinde kullanılır. Siyanür bileşikleri bununla birlikte iyileştirici ya da yara müsaadesi azaltıcı şeklinde cerrahide kullanılır. Siyanürün geriye olan %20'si yükleme,  boşaltma ve nakliyesi oranla basit ve emniyetli bir katı siyanür türü meydana gelen sodyum siyanürün imalatında kullanılır. Bunun da %90'ı kocaman çoğunluğu altın eldesin de olmak üzere, dünyanın 4 bir yakınında madencilikte kullanılmaktadır.
  
Siyanürün Madencilikte Kullanılması 
  
Siyanürün madencilikte kullanılmasının nedeni metal iyonlarına güçlü bir olarak bağlandığı amaçlı soy metallerle  ( altın, gümüş, nikel vs.)  bile reaksiyona girebilen ender kimyasal bileşiklerdendir. 1887'den beri, başka yollarla işletilemeyen cevherlerden bilhassa altın ve gümüşün eldesin de siyanür çözeltileri kullanıla gelmiştir. Bununla birlikte, siyanürün az konsantrasyonlu çözeltileri, mermi, bakır ve çinko benzeri demir harici metallerin kazanılmasında destekçi flotasyon kimyasalı şeklinde kullanılır.
]]>
Potasyum Permanganat https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-permanganat.html Wed, 28 Nov 2018 02:56:11 +0000 Potasyum permanganat maddesi, koyu menekşe rengiyle kristal yapılı bir tuz olan bu madde KMnO4 formülüyle bilinir. Potasyum permanganat, potasyum manganata maddesinin etkisiyle elde edilmektedir. Bu madde su içerisinde çözüne Potasyum permanganat maddesi, koyu menekşe rengiyle kristal yapılı bir tuz olan bu madde KMnO4 formülüyle bilinir. Potasyum permanganat, potasyum manganata maddesinin etkisiyle elde edilmektedir. Bu madde su içerisinde çözünerek menekşe renginde bir çözelti oluşturur. Bu çözelti, kuvvetli olan bir yükseltgen olarak bilinir. Kimya laboratuvarlarında bu amaçla kullanımı sağlanır ve volumetrik analizlerde kullanılır. Bunun yanı sıra tıpta ve salgın ihtimallere karşı meyve ve sebzelerin yıkanmasında mikrop öldürücü özelliğiyle kullanılmaktadır. Kristalleri ısıtıldığı vakit 240 °C’de çözülür. İnsan vücuduna temas ettiğinde kahverengi leke olarak belirtir fakat zamanla vücuttan yok olur. Potasyum permanganat maddesi boyahanelerde renk açıcı olarak kullanımı sağlanır. Potasyum permanganat, siyah menekşe renkli kristaller yada granüllü toz halinde de bulunmaktadır. 16 k.soğuk suda ve 3 k. sıcak suda çözüntü oluşturur. Belli organik maddelerle temas halinde dekompoze oluşturur. Suda bulunan asitlendirilmiş çözeltisi sayesinde hidrojen peroksit maddesi, kolay oksitlenen madde ve organik madde tarafndan hızla indirgenmektedir. İyodür maddeler, indirgeyici ilaçlar ve organik maddelerin çoğunda geçimsizdir.  Potasyum Permanganat

Potasyum permanganat maddesi oksidan etkisine bağlı olarak dezenfektan etkisi ve deodorizan etki oluşturan bir ajandır. Bunun yanında, astrenjan etki de oluşturur. İn vitro olan ortamda bakterisid etki oluşturmasına karşın, vücut sıvılarında hızla indirgendiğinden bir bakterisid etki oalrak klinik önemi minimal düzeydedir. Kesif çözeltileri kostik madde, dilüe çözeltileri de mukozalar madde için tahriş edici özelliktedir. Dilüe çözelti maddelerinde astrenjandır. Çözelti maddeleri yara etkisinde, ülser rahatsızlığında ve apse temizlenmesinde, astrenjan etkisinden dolayı sızıntılı egzema belirtisinde ve özellikle de bazı enfeksiyonların oluşturduğu akut dermatozların tedavisinde kullanımı sağlanmaktadır. Çözelti maddelerinden terin kötü kokmasının önlenmesinde, atlet ayağı gibi mantar enfeksiyonları tedavisinde ve sarmaşık zehri dermatiti gibi olgularda da faydalanılır. Potasyum klorür maddelerini de oksitleyerek parçalayabildiğin için yılan sokmasında ve akrep sokmalarına karşıda kullanımı sağlanır. Bu amaçla sokulan yere kesi oluşturarak temizlenmesinin sonrasında üzerine potasyum permanganat maddesi kristalleri serpilerek tedavi gerçekleşir. Alkaloid ve çoğu ilaçları da oksitleyerek etkisiz hale getirdiğinden dolayı ağız yoluyla gerçekleşen zehirlenmelerde çözeltileri midenin yıkanmasında kullanımı sağlanır. Bu maddenin taze olan çözeltileri mor renklidir. Genel olarak su içerisinde %0.1'lik çözeltisi şeklinde oluşturulur ve bu çözelti kullanılmadan önce 10 kat kadar seyreltilerek %0.01 (1:10.000)'lik çözeltisi halinde uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra, formaldehit buharı oluşturmak için formaldehit çözeltisine eklenir ve çıkan formaldehit buharı oda ve kabinlerin dezenfeksiyonunda kullanılmaktadır. Ciltte renklenme ve tahriş yapabileceği de unutulmamalıdır. Potasyum permanganat maddesi antiseptik bir etki oluşturur, dezenfektan ve deodorizan etkilerini oksidan özelliğiyle belirtir.

Potasyum Permanganat Kullanım Alanları

 • Akrep sokmasında
 • Böcek ısırmasında ve böcek sokmalarında
 • Cilt antisepsisi oluştuğunda
 • Ciltte mantar enfeksiyonu oluştuğunda
 • Dermatit belirtilerde
 • Cilde dezenfeksiyon amacıyla
 • Egzema belirtilerinin giderilmesinde
 • Yara bakımında
 • Yılan sokmasında
 • Akvaryumları ve havuzları berraklaştırması için
 • Tarım da
 • Salyangozları ve parazitleri öldürerek oluşan bitkilerin dezenfekte edilmesi için 
 • Fotoğrafçılık sektöründe ağartma banyosunda
 • Boya sanayinde

Önemli: Potasyum permanganat maddesi organik olan yada derhal oksitlenen maddelerle temas ettirildiğ]]> Potasyum Fosfat https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-fosfat.html Thu, 29 Nov 2018 01:43:32 +0000 Potasyum Fosfat, hücre ve organların fonksiyonlarını düzenli bir şekilde yerine getirmesi amacıyla kullanımı sağlanan minerallerden birisidir. Potasyum fosfatın tıp dininde kullanılan adı hipokalemi olarak bilinir. Potasyum Potasyum Fosfat, hücre ve organların fonksiyonlarını düzenli bir şekilde yerine getirmesi amacıyla kullanımı sağlanan minerallerden birisidir. Potasyum fosfatın tıp dininde kullanılan adı hipokalemi olarak bilinir. Potasyum fosfat minerali eksikliği başka bir nedene bağlı olmayarak görülebileceği müshil etkisi oluşturan veya yan etkileri gibi vücudun çok fazla su kaybetmesi olarak ilaçların düzenli şekilde kullanımı neticesinde görülmektedir. Potasyum fosfat faydalı olarak alınması gereken en öneli 3 mineral den biri olmaktadır. Sodyum mineraline benzer şekilde potasyum vücutta PH oranını dengede tutarak merkezi  sinir sistemine ve kaslara yardımcı olmaktadır. Potasyum fosfatın faydası bununla sınırlı olmamaktadır, kan basıncı seviyesini sağlıklı düzeyde tutarak tansiyonda dalgalanma oluşumunu önler. Potasyum fosfat oluşan yüksek kan basıncı ve tansiyondan kaynaklanan kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaktadır. Potasyumun sinir sistemi üzerindeki etkileri de oldukça önemlidir. Potasyum fosfat eksikliği olduğu zaman ilk olarak sinir sistemi üzerinde olumsuz etki oluşturur. Diyabet hastalığı oluşumuna, göz sağlığının bozulmasına, tansiyon dengesinin bozulması ve bunlara benzer rahatsızlıkların meydana gelmesine neden olmaktadır. Potasyum fosfatın büyük bir kısmı yaklaşık olarak %93-96'sı vücutta sayıları trilyonlara ulaşabilen hücrelerin içerisinde bulunur. Bundan dolayı özellikle de çocukların sağlıklı bir şekilde ve doğal olarak potasyum fosfat tüketmesi hem gelişim göstermelerine katkı sağlar hem de ilerleyen yaşlarda olası hastalıklara karşı bağışıklık sisteminin güçlenmesine fayda sağlamaktadır.

Potasyum fosfat, sodyum mineraliyle birlikte vücuttaki su dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. Gıdaların hücre içerisine geçişini kolaylaştırır, sinir sistemindeki mesajların iletimini gerçekleştirir. Potasyum fosfat beyne oksijen gönderilmede önemli olan bir mineraldir. Bu mineral vücutta her gün kullanımı sağlanması gereken ve kullanımından sonra tekrar yeri doldurulması gereken mineraldir. Potasyum fosfat kalp ve diğer kasların sağlıklı olmasında fayda sağlar. Potasyum fosfat kalbin çalışmasında etkili olmaktadır. Bağırsak hareketlerinin arttırılmasında fayda sağlar. Bağırsaklarda emilimi gerçekleşir, hücrelerde ve böbreklerde depolanmaktadır. Potasyum fosfat metabolizma hızlandırıcı etkisi vardır, felç oluşumunu önleyici etki sağlar, antideprasan etki oluşturur, tansiyon düşürücü etkisi vardır.

Potasyum Fosfat

Potasyum fosfat eksikliğinin başlıca nedenleri arasında ilk olarak yetersiz beslenme gelmektedir. Potasyum fosfat kaybetmede ishal idrar söktürücü ilaçlarla, kusmayla veya terleme yoluyla vücudun mineral kaybetme olayıdır. Aşırı kahve tüketiminde ve stres oluşumunda potasyum eksikliğinden kaynaklı olmaktadır. Dolaşım bozuklukları, kas güçsüzlüğü sonucunda yorgunluk oluşması ve halsizlik belirtisi, iştahsızlık meydana gelmesi, bulantı ve kusma oluşumu kabızlık oluşumu, zihin bulanıklığının belirmesi, baş ve karın ağrılarının sürekli olarak belirmesi, vücudun bazı bölgelerinde kramplar oluşması ve kalpte ritm bozukluğu gibi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Sporcu sakatlanmalarında en önemli sebepler arasında magnezyum ve potasyum fosfat eksikliği olduğu bilinen hususlardandır. Potasyum fosfat eksikliği olan hastalarda sürekli yorgunluk, güçsüzlük belirtiler gibi fiziksel belirtilere ek olarak huzursuzluk gerçekleşmesi ve zihin karışıklığı gibi duygusal belirtiler oluşabilir. Potasyum fosfat eksikliğinde susuzluk ve sürekli olarak idrara çıkma bu belirtilere eşlik etmektedir. Potasyum eksikliği belirtileri diğer hastalıkların belirtileriyle benzerlik gösterir. Örnek verecek olursak eğer aşırı susuzluk ve idrara sürekli olarak çıkma diyabet belirtisi olabilir. Bu nedenden dolayıdır ki doktorunuz doğru teşhis için hem diyabet testi yapar hem de potasyum fosfat seviyesini ölçerek oluşan problemin]]> Potasyum Dikromat https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-dikromat.html Thu, 29 Nov 2018 03:04:31 +0000 Potasyum dikromat, K2Cr2O7 formulüyle gösterilir. Mol kütlesi 294,22 gramdır. Turuncu renklidir. Kristal yapısı monoklin ve triklin kristal sistemlere benzer. Öz kütlesi 2,7 g/cm3 dür. Eridiği nokta 395 derecedir. 2 Potasyum dikromat, K2Cr2O7 formulüyle gösterilir. Mol kütlesi 294,22 gramdır. Turuncu renklidir. Kristal yapısı monoklin ve triklin kristal sistemlere benzer. Öz kütlesi 2,7 g/cm3 dür. Eridiği nokta 395 derecedir. 20 derece sıcaklıkta 100 gram suda 12,3 gram çözünür. Alkolde çözünmez.

 
Düzenleme Türü: düzensiz  
Depolama: kaydetmek amaçlı Damgalı serin  
Potasyum dikromat turuncu derece kırmızı kristaller veya zoka gibi kristaller triklinik meydana geldiğini söyleyebiliriz. Sodyum dikromat ve potasyum klorür veya sistem içerisinde potasyum sülfat metatez reaksiyonlarıyla oluşur. Etanol içerisinde çözünmez, suda çözünür. Krom şap, mücadeleleri, krom pigmentleri ve deri amaçlı sistem, elektro, organik sentez ve öbür amaçlar bronzlaşma amaçları için kullanılır. 
 
Fiziksel ve kimyevi özellikler 
 
Çince adı: Potasyum kroma  
Çin kelimeler: potasyum dikromat; dikromat standart bir çözüm  
İngilizce ismi: Potasyum dikromat  
İngilizce kelimeler: Potasyum dikromat standart çözüm, Potasyum bikromat, Kırmızı potasyum kromat, dipotasyum oksido (oksido-diokso -chromio) oksi-diokso derece krom.
 
Potasyum Dikromat
Fiziksel Özellikler  
CAS :7778-50-9  
EINECS numarası: 231-906-6-2
Ulusal standart: GB/T 642-1999  
Kaynama noktası: 500  
Erime noktası: 398  
Turuncu derece kırmızı kristal plaka triklinik. Acı ve metalik tat. Yoğunluk 2.676g/cm3. Menzile noktası 398. Sıcak olmayan suda az çözünür, asitli bir sulu çözelti, etanol içerisinde çözülmez, suda çözünme eğilimi vardır. Yüksek oranda toksik özelliğindedir.
Suda çözünürlük: 0derecede 4,3-20 derecede 11,7-40 derecede  20,9-60 derecede 31,3-80 derecede ,42,0-100 derecede 50,2 
 
Kimyasal özellikler  
Potasyum dikromat (K2Cr2O7) oda sıcaklığında turuncu derece kırmızı sert haldedir, çok fazla zehirli ve kanserojen kuvvetli oksidandır. Bu IARC birinci kategori kanserojen şeklinde sınıflandırılır ve laboratuvarda ve sanayide kullanılır, kuvvetli bir oksidandır uygulamaları çok fazla yayvan bir yelpazesi var. 241,6 derece civarı ısıtıldığında  tahmini 500 monoklinik, ısıya triklinik, krom trioksit ve potasyum kromata ayrışır. Nem emmez (sodyum dikromat oksine) hidrat oluşturmaz. Kırmızı bir zoka gibi kristaller ile konsantre sülfürik asit halinde kromik anhidrit çöktürülmüştür, ısıtma ile yıkmak olasıdır ve krom sülfat, turuncu yeşil çözüm değişikliklerin rengi üretmek amaçlı oksijen bırakır. Hafif, sıcak olmayan suda çözünen asidik sulu çözelti 0,01mg /m^3 zehirli havada  verilen en yüksek konsantrasyon; Hidroklorik asitte, ısı oluşturulduğunda çalışmaz. Kuvvetli bir oksidan olur. Organik sürtünme temas, darbe yangına sürükleyebilir. İndirgeyici bir madde üç değerlikli krom iyonlarıyla tepkiye sokulması sonucudur. Epidemiyolojik denetim bu birey potansiyeli kanserojen rizikosunu gösterdi.  
 
Rol ve kullanım alanları
Esas şekilde, kimya endüstrisinde krom oksit, krom gibi temel ham madde model ürünlerin imalatı amaçlı kullanılır. Bir diğer üretim endüstri alanında oksidan ile eşleşir. Emaye tozu imalatı amaçlı emaye endüstrisinde kullanılır. Bir boyama maddesi olacak şekilde cam endüstrinde, boyamada kullanılır. Oksidanlar şeklinde parfüm endüstrinde kullanılır. Araç kullanıcılarının sarhoş veya içkili olup olmadığını kimyevi bilimsel test doğrulamak amaçlı kullanılır.
 
Önlemler  
İzolasyon ulaşımı kısıtlar. Koruma amaçlı elbiseler giymelidir, kendisini basınçlı gaz maskeleriyle korumalıdır. Kaçak ve organik madde rendering maddeler, yanıcı malzeme veya metal tozu kılavuz azaltır.  
]]> Potasyum Gübresi https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-gubresi.html Thu, 29 Nov 2018 23:59:24 +0000 Potasyum Gübresi, özellikle meyve oluşumu ve gelişimi için gerekli temel besin maddesidir. Potasyum bitki büyümesini hızlandırarak verimini arttırmaktadır. Ayrıca bitkinin metabolizmasında fotosentez sonucunda elde edilen ürü Potasyum Gübresi, özellikle meyve oluşumu ve gelişimi için gerekli temel besin maddesidir. Potasyum bitki büyümesini hızlandırarak verimini arttırmaktadır. Ayrıca bitkinin metabolizmasında fotosentez sonucunda elde edilen ürünlerin, faydalı olacağı bölgelere taşınmasını sağlamaktadır. Bitkide su dengesini sağlar. Azot ile birlikte ürünü arttırır ve düzenli meyve oluşmasını sağlar. Toprakta potasyum diğer elementlere göre daha fazla bulunmaktadır. Yeteri kadar potasyum ile beslenen bitkiler de meyve ağırlığı artarak meyvenin  toplandıktan sonra daha uzun kalmasını sağlar, hastalık ve zararlılara karşı dayanıklılığı artar. Potasyum özellikle çilek meyvesi için çok önemlidir. 

Potasyum Gübresinin bitki için faydaları şunlardır;

 • Fotosentezde görev alarak bitki de su dengesini sağlar.
 • Şeker ve azot metabolizmasında etki göstermektedir.
 • Kullanılan azotun daha etkili olmasını sağlar.
 • Bitki ve meyveleri rüzgar ve su faktörlerinden dolayı yatmalarına karşı direncini arttırır.
 • Sentezlenen, organik maddelerin, bitki ve meyvelerin diğer organlarına iletilmesini sağlar.
 • Bitkilerin olgunlaşmasını hızlandırır.
 • Bitki ve meyvelerde su tasarrufu sağlayarak susuzluğa karşı dayanıklılığını sağlamaktadır.
 • Bitkilerin ürün kalitesini geliştirir.
 • Bitkilerin sıcak ve soğuğa karşı direncini arttırır.
Toprakta kalsiyum ve magnezyum fazlalığı potasyum alınmasına engel olur. Bitki bünyesinde potasyumun yeterli verimliliğini gösterebilmesi için yeteri kadar azotun bulunması gerekmektedir. Düşük potasyum  bitkinin lezzetsiz olmasını sağlar. Yeteri potasyum alamayan bitkinin meyveleri şekilsiz olmaktadır. Yaprakları zamanla küçülerek renk değişikliği başlar. Potasyum eksikliği yapraklarda klorofilin teşekkülünü engeller ve ilk yaşlı yapraklarda görülmeye başlar. Şiddetli potasyum noksanlığı ile önce kahverengi daha sonra siyaha dönüşür. Meyve kalitesinde düşüş olur ve kışın olabilecek don hadiselerinde görülen zarar artar. Meyve türleri içerisinde potasyum eksikliğine şeftalide çok rastlanmaktadır. Aynı şartlarda yetiştirilen elmalarda potasyum noksanlığı görülmez iken şeftalide bu eksiklik açık bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bunun nedeni şeftalinin potasyum ihtiyacının daha fazla olmasıdır. Potasyum fazlalığı ise bitki de, magnezyum ve kalsiyum noksanlığına sebep olabilmektedir. 

Potasyum Gübresi
Potasyum Gübresi, yapılmadan önce topraktaki potasyum miktarının ölçülmesi gerekmektedir. Potasyum gübresi, ağaç kök ve gövdesine yakın ve dağıtılmadan verilmelidir. Uygulama dozu toprakta potasyum değerlerine, bitkinin yaşına, ve verimine bağlı olarak değişmektedir. Topraklarımız potasyum bakımından zengin olduğu için potasyumlu gübre tüketimi çok fazla değildir. Potasyum gübreleri tek seferde değil bir kaç seferde bitkiye verilmelidir.
]]>
Potasyum Hidroksit https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-hidroksit.html Fri, 30 Nov 2018 23:04:37 +0000 Potasyum  hidroksit diğer bir adıyla Potas kostik olarak bilinir, Potasyum  hidroksit  formülü KOH olarak bilinmektedir, katı bir halde, beyaz renkte olan bir kimyasal maddedir. Suda eridiği vakit ısı açığa çıkarır. Ayrıc Potasyum  hidroksit diğer bir adıyla Potas kostik olarak bilinir, Potasyum  hidroksit  formülü KOH olarak bilinmektedir, katı bir halde, beyaz renkte olan bir kimyasal maddedir. Suda eridiği vakit ısı açığa çıkarır. Ayrıca potasyum hidroksit maddenin nem tutma özelliği bulunur.  Ortamdaki nemi emer ve yavaş yavaş eriyebilen bir yapıya sahip olmaktadır. Sanayi ürünlerinde kullanılır, temizlik sektöründe kullanılır, tarımda kullanılır, gübre sektöründe kullanılır, veterinerlikte kullanılır ve daha birçok alanda kullanımı sağlanmaktadır. Potasyum hidroksit veya potasyum hidrat bir kimyasal bileşen maddedir. Akkor derecede uçucu özelliğe sahip olan, 360 °C' derecede eriyebilen, suda ısı açığa meydana getirerek çözünen, beyaz renkte katı bir madde olan kimyasal alkalik bir baz olan potasyum hidroksit maddenin oldukça geniş bir kullanım alanı bulunur. Nemi absorb maddeler ve zamanla grimsi yada erguvani bir renk meydana getirir. Alkali  olan, belirli metallere hareket özelliği oluşturur. Potasyum hidroksit tarım alanında özellikle de asidik toprakların pH seviyesini dengelemek amacıyla, alkalik etkisi oluşturmak için sıklıkla kullanılır. Bunun yanı sıra tarım ilaçlarının yapımında da kullanımı gerçekleşmektedir. Bunun yanında tıp alanında, endüstriyel kimyada da kullanımı sağlanır.

Potasyum Hidroksit

Potasyum hidroksit madde endüstriyel kimyada geniş kullanım alanlarına yayılır. Geri dönüşümlü kağıtların yapımında, sıvı sabun yapımında ve birçok temizlik ürününün yapımında potasyum hidroksitten faydalanılır. Bunun yanında veteriner hekimliğinde kimi hayvan ilaçlarının üretiminde kullanımı sağlanır. Potasyum hidroksit CO 2 tutucu etkidedir, bundan dolayıdır ki bitkisel deneylerde faydalanılır. Süt ürünlerinde nötralizasyon amaçlı olarak kullanımı gerçekleşir.  Arap sabunu yapımında ve gübre üretiminde kullanımı sağlanır. Stearik asit maddelerinin ve kostikten elde edilen tıraş sabunlarının potasyum hidroksit maddesi ilavesiyle hazırlanan sabunun daha iyi köpürmesine olanak sağlar. Pillerde elektrolit maddesi olarak yer alır. Genel olarak sodyum seviyesinin sınırlı olması gereken maddelerde sodyum hidroksit yerine kullanımı sağlanır. Gıdalarda, boyar maddelerde, kauçuk üretiminde ve organik sentezlerde kullanımı sağlanır. Potasyum tuzu hazırlığında, karbonat bileşiminin içerisinde, fosfat maddelerinin içerisinde, nitrat maddelerde, permanganat maddelerinde, ksantat maddelerde ve iyodür maddelerin sentezinde, endüstriyel cins deterjanların üretiminde, çözelti içerisindeki gübrelerin oluşturulmasında, böcek ilaçlarında ve yabani ot öldürücü ilaçlarda, pigment maddesi üretilmesinde, kauçuk maddesi üretiminde, kauçuk endüstrisi için kullanılan kağıtlarda, fotoğraf endüstrisinde, tıbbi sanayide, alkali pillerde yani akü yapımında kullanılır.  

]]>
Potasyum Nitrat Gübresi https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-nitrat-gubresi.html Sat, 01 Dec 2018 08:02:30 +0000 Potasyum Nitrat Gübresi, potasyum nitrat gübresi bitkiler için çok önemli iki besin maddesini içinde bulunduran, bitkinin verimini ve kalitesini artıran bir gübre çeşididir. İçeriğinde bitkiler tarafından en çok tercih edilen az Potasyum Nitrat Gübresi, potasyum nitrat gübresi bitkiler için çok önemli iki besin maddesini içinde bulunduran, bitkinin verimini ve kalitesini artıran bir gübre çeşididir. İçeriğinde bitkiler tarafından en çok tercih edilen azot ve potasyum bulundurur. İçerdiği bütün azot, nitrat biçimindedir ve bitkiler tarafından kolaylıkla ve hızlı bir şekilde sindirilebilir. Bunun nedeni ise sodyum, klor ve ağır metaller içermediğinden dolayı saflık derecesi yüksektir. İnce kristal yapıya sahip olması nedeniyle suda hızlı bir şekilde erime sağlar. Aynı zamanda uzun süre özelliğini kaybetmeden depolanabilmektedir. Toprakta sülfat ve klor gibi tuzların birikimini sağlamamasının yanı sıra bitkinin potasyum ihtiyacını da giderir.

Kullanım yöntemleri; topraktan, yapraktan ve damla sulama yöntemi ile uygulanabilir. 3 ayrı çeşidi mevcuttur;
 •  Pril potasyum nitrat
 •  Kristal potasyum nitrat
 • Düşük hidrojen değerli potasyum nitrat
Pril potasyum nitrat, topraktan uygulamalar için kullanılan gübredir. El ile serpiştirme ve makine ile serpme yoluyla kullanımı kolaydır. Diğer tanecikli gübrelerle karıştırılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Bitkinin ekiminden önce ve ya çapa, sulama esnasında kullanılabilir. Kristal potasyum nitrat, yapraktan gübreleme ve damla sulama yönteminde kullanılan gübredir. Bu potasyum nitratın da pH değeri düşük olduğundan suda kolaylıkla eriyebilme özelliğine sahiptir. Bu özelliğinden dolayı sulama için kurulan sistemlerde de tıkanma yapmaz. Uygun miktarda bütün ilaçlarla karıştırılarak rahatlıkla kullanılabilir. Düşük hidrojen değerli potasyum nitrat, bu gübre topraktan, yapraktan ve damla sulama yönteminde kullanılabilir.

Potasyum Nitrat Gübresi
Kullanıldığı yerler; potasyum nitrat gübresi sodyum ve klor içermediğinden güvenli olarak her türlü bitkide rahatlıkla kullanılabilir.

Faydaları; ürün kalitesini artırır, ürün verimini artırır, İçinde bulundurduğu azot ve potasyum ile tüm bitkilerde çiçeklenme ve meyve verimini artırır. Ürünün dengeli olarak gelişmesini sağlar. Kullanıldığı ürünün lezzetini artırır ve meyvelerde C vitamini içeriğini çoğaltır. Meyvenin raf ömrünü uzatarak şeker ve asit oranını düzenler. Don olayları ve soğuklara karşı dayanıklılığı artırır. Çiçek, tohum ve ürün sayısını artırır. Meyve dökülmesini azaltır. Sağlıklı büyüme ve olgunlaşma sağlar. Bu nedenlerden dolayı potasyum nitrat, düzenli ve yeterli bir şekilde her üründe kullanılmalıdır.
]]>
Potasyum Yüksekliği https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-yuksekligi.html Sun, 02 Dec 2018 03:00:48 +0000 Potasyum yüksekliği, beslenmede hayati önem taşıyan bir mineral olmaktadır. Vücuttaki su ve mineral dengesinin korunmasına yardımcı olmaktadır. Besinlerin hücre içerisine taşınması, sinir sistemindeki mesajların iletilmes Potasyum yüksekliği, beslenmede hayati önem taşıyan bir mineral olmaktadır. Vücuttaki su ve mineral dengesinin korunmasına yardımcı olmaktadır. Besinlerin hücre içerisine taşınması, sinir sistemindeki mesajların iletilmesine olanak sağlar, kalp ve kaslar için oldukça önemlidir. Potasyum vücut fonksiyonlarımızı dengeler. Beyne oksijen taşınmasıyla zihin faaliyetlerini destekler. Alkolün etkisiyle vücuttaki fazla su oranının, şeker oranının ve tuzun vücuttan uzaklaştırılmasında görev almaktadır. Kanda bulunan ve kasların işlevlerini yerine getirmesine yardımcı olan potasyum maddesi böbreklerde oluşan bozukluklar sebebiyle potasyum yüksekliği meyana gelir. Potasyum yüksekliğine alkol kullanımı, yüksek dozda ilaç kullanılması, tansiyon haplarının kullanımı ve hormonların zarar görmesine bağlı olarak beliren durumlar potasyum yüksekliğine sebebiyet vermektedir. Potasyumun aşırı derece yükselmesi durumlarında kalp durması ve buna benzeyen sıkıntılar ortaya çıkabilir. Potasyum yüksekliği tedavisinde diyaliz yöntemi uygulanır. İlaç tedavisinde potasyumun yüksekliğinin gösterdiği durumlar da ortaya çıkar. Diyalize rağmen potasyum yüksekliğinin azalmaması durumunda kişinin potasyum içerikli besinler tükettiği kanısına varılır. 

Potasyum yüksekliği, potasyum bakımından zengin olan yiyeceklerin aşırı tüketimi sonucu da meydana gelir. Potasyum yüksekliği çeşitli sağlık sorunlarını kendi eşliğinde getirerek sağlığı olumsuz yönde tehdit etmektedir. Potasyum yüksekliği, sonucunda yorgunluk belirtisi, kalpte ritim bozukluğu, kusma belirtileri şeklinde kendisini belli eder. Vücut fonksiyonlarını yerine getirmesi amacıyla gerekli olan bir mineral olan potasyum maddesi, beyne oksijen götürülmesinde, kalp ritminin düzenlenmesinde etkili olmaktadır. Potasyum eksikliği yaşayan kişiler kalp ritim bozuklukları yaşar, iştahsızlık problemi belirir, yorgunluk hissi oluşur, sinirlilik hali ve ciltte bozulmalar benzeri etkilerle karşı karşıya kalınır. Potasyum yüksekliği ise çok daha tehlikeli sonuçlar meydana gelir. Kan değerlerinde değerinden fazla potasyum olması, potasyum yüksekliği olarak değerlendirilir. Bu durum tıp dilinde hiperpotasemi-hiperkalemi olarak adlandırılmaktadır. Kandaki potasyum yüksekliğinin düşürülmesi amacıyla doktor kontrolünde potasyum içeren gıdaların kısıtlanması şeklinde uygulanır. Az miktarda potasyum bulunan besinler içerek diyetler uygulanır. Diyetle beraber medikal tedavi de uygun görülür. Potasyum açısından zengin besinler ise ıspanak, yeşil mercimek, mantar ve brokoli olarak sıralanır.

Potasyum Yüksekliği
Potasyum Yüksekliği Nasıl Düşürülür 

Potasyum maddesi vücut fonksiyonlarımız için etkili bir mineral olmaktadır. Vücutta potasyum daha çok hücre içerisinde yer alır. Sodyum maddesiyle beraber vücut hücrelerinin sıvı elektrolit dengesini sağlamaktadır. Beyne oksijen iletilmesinde, düzeni kalp ritminde etken olarak belirlenir. Potasyum yüksekliği çeşitli sorunlara yol açan bir rahatsızlık belirtisi olmaktadır. Potasyum yüksekliği çeşitli yollarla tedavi edilmektedir. Potasyum desteklerinin fazla kullanılması potasyum yüksekliği meydana getirir. Potasyum değerlerinin düşürülmesi amacıyla doktor kontrolünde potasyum maddesi barındıran gıdaların kısıtlanması gerekir. Sadece belirlenen miktarda potasyum maddesi barındıran besinlerden oluşan bir diyet uygulanmaktadır. Fakat bunun yanı sıra medikal bir tedavi de uygulanabilir. Potasyum yüksekliği olan kişilerin doktor kontrolünde beslenmesi gerekir. Potasyum yüksekliğinde uygun olmayan besin maddeleri genel olarak taze ıspanak, baklagiller, mantar ve brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler en yüksek potasyum içeren besinler olmaktadır. Belirtilen besinlerin tüketilmesi potasyum yüksekliğinde uygun görülmez. Bunların yanı sıra yoğurt, ton balığı, brokoli, kereviz bitkisi, üzüm, kavun, bezelye, kırmızı erik de mineral yüklü olan besin maddeleridir]]> Potasyum Karbonat https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-karbonat.html Sun, 02 Dec 2018 23:42:58 +0000 Potasyum Karbonat, Eski mısırlılar döneminde sabun olarak karbonata benzer bir bileşim maddesi üzerine hücreleri alkali yaparak birçok hastalığın oluşmasını önlediğine inanılırdı. Potasyum karbonat K2CO3 maddesidir ve Potasyum Karbonat, Eski mısırlılar döneminde sabun olarak karbonata benzer bir bileşim maddesi üzerine hücreleri alkali yaparak birçok hastalığın oluşmasını önlediğine inanılırdı. Potasyum karbonat K2CO3 maddesidir ve kimyasal formülü olarak ph düzenleyici kullanılır. İnsan vücudunda PH dengesinin bozulmasıyla birlikte kanser dahil birçok hastalığın temel sebepleri belirlenmiştir. Yani vücudumuzu alkali etki oluşturan en önemli madde potasyum karbonat maddesidir. Potasyum karbonat maddesi yumuşak olan, gümüş ve beyaz renkli alkali bir metal maddesidir. Genel olarak deniz suyu ve pek çok minerale bağlı olarak görülmektedir. Söz konusu olan potasyum karbonat maddesi havada hızla oksitlenir ve suya karşı da oldukça etkili olmaktadır Potasyum karbonat bitkilerin gelişimi için çok önemli bir element olduğu bilinmektedir. Çünkü potasyum maddesinin çoğu toprak cinsinin bileşiminde yer almaktadır ve gübreleme yapısında kullanımı sağlanır. Potasyum karbonat suda çözünür bir hal alır ve şişeli suya tadını iyileştirmek amacıyla da kullanımı gerçekleşir. Potasyum karbonat minerali alkolde çözünür bir madde değildir. Genel olarak kristal yapıda olduğundan dolayı kalsinit minerali olarak bilinmekte ve az miktarda bulunmaktadır. Uzmanlar vücudun PH oranının alkali olmasını belirtmektedir.

Potasyum Karbonat Özellikleri
Potasyum karbonat maddesi bıçakla kesilebilecek kadar yumuşak bir yapıdadır. Taze olarak kesilen potasyum karbonat maddesi parlak yüzeyi havayla birleştiği zaman mat bir görünüm ortaya çıkar. Potasyum karbonat minerali, metal oksit ve hidroksit madde oluşumundan kaynaklı olan korozyonu azaltmak amacıyla havasız ortamlarda muhafaza edilmesi gerekir. Bu nedenden dolayı potasyum karbonat örnekleri genel olarak kerosen benzeri ve indirgen ortamlarda depolanmaktadır. Potasyum karbonat minerali diğer alkali metaller gibi suyla temas ettiği zaman şiddetli bir şekilde hidrojen gazı oluşumuna sebep olmaktadır. Potasyum karbonat suyls birleştiği vakit lityum ve sodyum suyu reaksiyonundan daha fazla şiddet belirtir. Oysa ki bu reaksiyondan açığa çıkan ısı sonucunda hidrojen gazının yanmasına yetecek kadar ısı birleşiminde ortaya çıkan bir reaksiyon olmaktadır.

Potasyum Karbonat
Potasyum Karbonat Uygulaması Nasıl Gerçekleşir 
Endüstriyel olan ürünlerde, cam yüzeylerde, seramiklerde, patlayıcı maddelerin içerisinde, gübreleme yapılmasında ve sırlama endüstrilerinde, kişisel bakım ürünleri içerisinde, yumuşak sabun üretimi aşamasında, gıda sanayisinde, inorganik tuzların üretiminin gerçekleşme aşamasında, kimyasal boyaların içerisinde ve yün bitirme işlerinde kullanımı sağlanır. Ayrıca kakao tozunun alkalizasyonunda ve sodyum alüminyum fosfat maddesiyle birlikte kabartma ajanı olarak kullanılan potasyum karbonat, yoğun eklenmesi durumunda sabun kıvamında tat oluşumuna sebep olmaktadır. Sıvı sabun içerisine potasyum karbonat ilave edilmesi hidrolizi önler ve yıkama tesirini yükseltmeye yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra potasyum karbonat sıvı sabunu sıvı oranda tutması ve jelleşmesini önlemek amacıyla kullanılmaktadır. 
]]>
Potasyum Fazlalığı https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-fazlaligi.html Mon, 03 Dec 2018 09:39:10 +0000 Potasyum fazlalığı kan potasyum seviyeyi 3,64-8 mEq/l aralarında olmalıdır. Bu miktar 4,8 mEq/l değerinden fazla miktarda olduğunda potasyum fazlalığı başka bir deyişle  hiperpotasemi=hiperkalemi   söz konusudur. Potasyum fazlalığı kan potasyum seviyeyi 3,64-8 mEq/l aralarında olmalıdır. Bu miktar 4,8 mEq/l değerinden fazla miktarda olduğunda potasyum fazlalığı başka bir deyişle  hiperpotasemi=hiperkalemi   söz konusudur.

En sık sık rastlanan sebepleri, anlık gelişen veya süreğenleşmiş böbrek işlev bozukluklarıdır. Bunun yanı sıra; ACE inhibitörleri diye isimlendirilen tansiyon ilaçları, böbrek üstü bezi yetmezliği, hormon eksikliği, önemli yanıklara veya yaralanmalara ilişkili kırmızı kan hücresinin fazla yıkımı, potasyum desteklerinin gereğinden fazla miktarda kullanılması, çizgili adalelerin yıkımına neden olan alkolizm veya fazla yüksek doz ilaç tüketimi sonucu olarak adale liflerinden gezinen kana potasyum çıkışı da potasyum seviyesini yükseltir.   
Vücutta potasyum fazladan fazla hücre arasında bulunur. Kırmızı kan hücrelerindeki potasyum.
 
Gerçek hiperpotasemi tablosu, hayatı tehdit eden, çok fazla önemli bir meseledir. Kaslarda yorgunluk, güçsüzlük, paralizi, kalp ritminde bozulma, öğürme önemli belirtileridir. Bazen de hiperpotasemi muayenehane tabloyu yansıtmayabilir. Kan örneği alınırken veya alındıktan anında daha sonra kırmızı kan hücresinin parçalanmasına ( hemoliz )  ilişkili model içerdikleri potasyum ortaya çıkıp seviyeyi yükseltebilir. Bu vaziyetten şüphelenildiğinde yepyeni bir misal alıp incelemek en doğrusudur.  Çok Fazla tuzlu yiyerek bol sodyum alanlarda fazla yüksek tansiyon daha sık sık görülür.  Kan basıncına ve kalp sıhhati üstünde etkili meydana iştirak eden bir öbür madde de potasyumdur. Azlığı da fazlalığı da risklidir. Sodyumun fazlası denli potasyumun azlığı da sağlığa zararlıdır. Çok fazla tuz tüketmenin bedende sebep meydana geldiği fazla miktarda sodyum tutulmasının ne türlü fazla yüksek tansiyona ve kalp damar hastalıklarına taban hazırladığının üstünde durmuştum. Sodyum bu tesirleri yaparken tek değildir. Hücrelerimizin çalışmasında az veya çok fazla etkili olan cereyan akımını oluşturan ve dağılmasını imkanı sunan diğer kimyevi maddeler vardır. 'Elektrolit' olarak bilinen bu maddelerden en başta gelenleri sodyumun yanında potasyum, klorür, kalsiyum ve magnezyumdur. Kan basıncımızın düzeyinden sodyum denli sorumlulukları olan meydana iştirak eden elektrolit, potasyumdur. Bu maddeyi ne denli tükettiğimiz ve sodyumla arasındaki duyarlı balansı savunup koruyamadığımız çok fazla mühimdir.
Potasyum Fazlalığı
14 bin birey üstünde yapılmış olan araştırmada sodyum gereğinden fazla miktarda potasyum gereğinden az tüketildiğinde, diğer bir deyişle yemeklerimizdeki sodyum/potasyum oranı arttıkça ölümlerin bilhassa kalp krizinden ölümlerin sıklaştığı tespit edildi. Kırmızı şerit balanslı beslenen bir kişinin vefat rizikonunu gösteriyor. Birçok uzman fazla yüksek tansiyonda fazla tuz tüketimine ilişkili fazla miktarda sodyum almanın yanında yeteri denli potasyum  içerir besinler yememenin de rolü meydana geldiğini düşünüyor. Potasyum açısından fukara beslenenlerde fazla yüksek tansiyona, kalp krizi ve inmelere daha fazla rastlandığını gösteren çoğu denetim bu görüşü destekliyor. 2011 senesinde Archives of Internal Medicine mecmuasında yayınlanan bir çalışmada. 14 bin birey gün içerisinde ne denli sodyum ve potasyum aldıklarını saptanıp 14 yıl müddetle takip edildi. Kalp krizine ilişkili ölümlerin az potasyum yiyenlerde daha sık sık görüldüğü tespit edildi. Daha da ehemmiyetlisi, kalpten ölümlerin en çok yüksek meydana geldiği grup, yemeklerinde potasyumu az fakat sodyumu fazla miktarda olanlar arasındaydı. Diğer bir deyişle, kalp damar hastalıkları amaçlı en tehlikeli olanın 2 madde arasındaki balansın bozulduğu vaziyet meydana geldiği anlaşılıyor. 
]]>
Losartan Potasyum https://www.potasyum.gen.tr/losartan-potasyum.html Mon, 03 Dec 2018 10:44:29 +0000 Losartan Potasyum; ARB grubu antihipertansif ilaçların etken maddesidir. Hipertansiyon periferik damar hastalıkları, böbrek yetmezliği, serebrovasküler ve kardiyovasküler gibi damar hastalıkları gibi ölümcül sonuçlara neden Losartan Potasyum; ARB grubu antihipertansif ilaçların etken maddesidir. Hipertansiyon periferik damar hastalıkları, böbrek yetmezliği, serebrovasküler ve kardiyovasküler gibi damar hastalıkları gibi ölümcül sonuçlara neden olan bir hastalıktır. Losartan, anjiyotensinin  kardiyovasküler sistemdeki etkilerine aracılık eden esas almaçlar olan AT1 almaçlarının seçici antagonisti olan ilacın adıdır. Anjiyotensin II vücutta üretilen bir maddedir. Kan damarlarında ki reseptörlere bağlanarak bunların daralmasını sağlamaktadır. Bunu sonucu olarak da kan basıncı yükselir. Losartan anjiyiotensin II bu reseptörlere bağlanmasını engelleyerek damarların gevşemesine neden olur, böylelikle tansiyonu düşürür. Bir diğer kullanıldığı g-hastalık ise, tip 2 diyabet (şeker) hastalığı  kökenli böbrek hastalıklarının tedavisi ve uzun dönemde oluşabilecek böbrek hasarının önlenmesinde kullanılır. Belirli kalp hastalığı olan yüksek tansiyon hastalarında inme  riskini azaltır. 

Losartan Potasyum
Losartan Potasyum, yetişkinlerde kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Kalp atarken ve gevşerken  kan damarlarının uyguladığı güç tansiyon olarak kendini göstermektedir. Eğer bu güç çok fazla ise kan basıncınız çok yüksek demektir. Losartan Potasyum içeren ilaçlar kan damarlarının gevşeterek tansiyonu düşürür. Tansiyon düşürmede etkinliği yüksek olan losartan potasyum klinik olarak hiçbir ilaç ile etkileşim göstermemiştir. Bu ilaç grubu mevcut ilaç grupları içerisinde en yeni olan etken maddedir. Gebelerde ve gebelik ihtimali olan hastalarda kesinlikle kullanılmamalıdırlar. Bu ilacın kullanımı sırasında başak bir potasyum takviyesi ve tuz kullanılmamalıdır. İlaç kullanırken kesinlikle alkol alınmaması gerekmektedir. Çünkü alkol ilacın yan etkilerini arttırmaktadır. Hasta kendini iyi hissetse dahi kesinlikle ilacı bırakmamalı doktoru ile görüşmeli ve belirli aralıklarla tansiyonunu ölçtürmelidir. Çünkü tansiyon sinsi seyreden bir hastalıktır ve bazen hiçbir belirti vermeden devam edebilmektedir. Losartan potasyum etken maddeli ilaçlar doktor kontrolünde ve doktorun önerdiği şekilde kullanılmalıdır. Oluşabilecek yan etkileri ise, karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen yüz ve boğazda şişlik gibi durumlar görülebilir doktorunuza bilgi veriniz. 
]]>
Potasyum Klorür https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-klorur.html Tue, 04 Dec 2018 03:45:30 +0000 Potasyum Klorür, kimyasal bir bileşik olan potasyum klorür, potasyum ve klor elementlerinin birleşiminden oluşmaktadır. Kimya da sembolü KCl olarak gösterilmektedir. Beyaz kristallerden oluşan bu elementin saf hali kokusuzdur. Bir tu Potasyum Klorür, kimyasal bir bileşik olan potasyum klorür, potasyum ve klor elementlerinin birleşiminden oluşmaktadır. Kimya da sembolü KCl olarak gösterilmektedir. Beyaz kristallerden oluşan bu elementin saf hali kokusuzdur. Bir tuz olan potasyum klorür suda yüksek çözünürlüğe sahiptir. Potasyum klorür insan vücudu için önemli bir elementtir. Tüm vücut sıvılarının pH sının uygun dağılımını ve sağlıklı sinir sistemi, kas fonksiyonunu sağlamaktadır. Düşük klorür seviyesi vücut sıvılarının bazikleşmesi ve idrarda potasyum azlığına sebep olmaktadır. 

Potasyum Klorür, vücutta potasyumun atılması veya normal şartlarda potasyum alınmaması durumunda ortaya çıkan potasyum eksikliğinde dışarıdan alınmaktadır. Bu şekilde piyasa da ampul formunda potasyum klorür ilaçlar bulunmaktadır. Potasyum kaybına sebep bazı hastalıklar ishal, kusma, gastrointestinal fistüller, primer ve sekonder hiperaldosteronizm, kronik protein yıkımı gibi hastalıklardır. Belirtileri ise, ileri derecede kaslarda kuvvet kaybı, taşikardi, hiporefleksi, çabuk ve hızlı teneffüs dür.Potasyum KlorürHamilelik kategorisi C dir. Hamileliğin ilk aylarında kullanımı fetus için risk oluşturabilmektedir. Araç ve makine kullanımını etkilememektedir.  İnsanlar için gerekliliği kadar tarımda da kullanılmaktadır. Yetiştirilen bütün bitkilerde potasyum bulunması uzun zamandır potasyum klorürün tarımda kullanılmasının önemini göstermektedir. Sodyum klorürden daha pahalı olaması çok fazla talep görmemesine neden olmaktadır. 
]]>
Potasyum Elementinin Özellikleri https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-elementinin-ozellikleri.html Tue, 04 Dec 2018 23:18:22 +0000 Potasyum Elementinin Özellikleri, simgesi K olan potasyum kimyasal bir elementtir. Atom numarası 19 dur. Potasyum adını Potas olarak da bilinen potasyum karbonattan almıştır. Potasyum gümüş renkli, yumuşak, alkali bir metaldir. Doğ Potasyum Elementinin Özellikleri, simgesi K olan potasyum kimyasal bir elementtir. Atom numarası 19 dur. Potasyum adını Potas olarak da bilinen potasyum karbonattan almıştır. Potasyum gümüş renkli, yumuşak, alkali bir metaldir. Doğada başta deniz suyunda ve bir çok elemente bağlı olarak bulunmaktadır. Hava da çok çabuk  oksitlenmek ile beraber suda çok hafiftir. Potasyum sodyuma çok benzer özellikler gösterse de yaşayan canlılarda sodyumdan faklı muamele görür.

Potasyum elementinin özellikleri, potasyum tuzları bitkiler için vazgeçilmezdir. İyi bir gübre özelliği taşımaktadır. Bunun  yanında insanlar içinde hayati önem taşımaktadır. Vücuttaki sıvı ve elektrot dengelerini sağlamaktadır. Ayrıca kas kasılması ve sinir iletimi için önemlidir. Vücut sıvılarında potasyum eksikliği başta ishal ve kusmaya sebep olmaktadır. Potasyum eksikliğinde kas güçsüzlüğü, kalp atım anormallikleri, dolaşım bozukluğu, refleks yavaşlaması, nefes almada güçlük ve halsizlik görülmektedir. Yeteri kadar potasyum almak için düzenli ve dengeli beslenmek önem taşımaktadır. Potasyum açısından zengin besinler, brokoli, lahana, pazı yaprağı, zeytin, balık, portakal suyu, muz, hurma, incir gibi gıdalardır. Günlük potasyum tüketim miktarı yetişkinler için 2000-3000 mg olmalıdır. Potasyum Elementinin ÖzellikleriPotasyum ayrıca sanayide de kullanılmaktadır. Potasyum karbonat cam yapımında kullanılmaktadır. Potasyum yapılarak üretilen camlar daha dayanıklıdır. Potasyum nitrat barut yapımında, potasyum buharı manyetik metrelerde, potasyum bromür film kabartmalarda, potasyum kromat kibrit, havai fişek, patlayıcı ve deri işlemede renk verici olarak, temizlik maddesi olan sabun yapımında da kullanılmaktadır. Potasyum çok yumuşak bir elementtir. Potasyum ve bileşikleri alevde viole renk vermektedir. Bu özelliği sayesinde alev testlerinde kullanılmaktadır. Suda ki potasyum tadı ile tespit edilebilmektedir. Seyreltik çözeltileri tatlı, derişik çözeltileri ekşi, bazik veya tuzludur.
]]>
Potasyum Bikarbonat https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-bikarbonat.html Wed, 05 Dec 2018 17:33:48 +0000 Potasyum Bikarbonat, Potasyum karbonatın bir diğer adı ise, potasyum hidrojen karbonat ya da potasyum asit karbonattır. Potasyum bikarbonatın rengi ve kokusu bulunmamakla beraber, bazik ve tuzlu bir madde özelliğindedir. Potasyum Bikarbonat, Potasyum karbonatın bir diğer adı ise, potasyum hidrojen karbonat ya da potasyum asit karbonattır. Potasyum bikarbonatın rengi ve kokusu bulunmamakla beraber, bazik ve tuzlu bir madde özelliğindedir.

Suda çözünürlüğü bulunan potasyum bikarbonat, genel olarak tadını daha iyi hale getirebilmek için, şişelenmiş sularda kullanılmaktadır. Genel olarak kristal ya da toz yapıda bulunan potasyum bikarbonat, alkol ile karıştırıldığında ise bir çözünürlüğü olmamaktadır. Potasyum bikarbonatın elde edilmesi ise, potasyum karbonatın su ve karbondioksit ile kimyasal tepkimeye uğraması sonucunda olmaktadır. Kalsinit minerali olarak da bilinen doğal potasyum bikarbonat, doğada çok fazla bulunmamasının yanı sıra, kanserojen bir etkisinin olup olmadığı bilinmemekte ve çevreye toksit atık bırakmadığından emin olunmaktadır.

Potasyum Bikarbonat

Potasyum bikarbonat şu alanlarda kullanılmaktadır;

 • Unlu Mamullerde: Unlu mamullerin üretimi esnasında kabarmayı sağlaması açısından karbondioksit kaynağı olarak potasyum bikarbonat kullanılmaktadır.
 • Yangın Söndürme Maddelerinde: Potasyum bikarbonat toz hali ile yangın söndürme için kullanılan maddelerde kullanılmaktadır.
 • Medikal İlaçlarda: Medikal ilaçların pek çoğunda potasyum bikarbonat tampon madde olarak kullanılmaktadır.
 • Gıda Düzenleyici Olarak: Bazik yapıda olan potasyum bikarbonat, pH Düzenleyici özelliği ile gıdalarda da kullanılmaktadır.
 • Şarap Üretiminde: Şarap üretiminde potasyum bikarbonat kullanılması genellikle şişelenmeden hemen önce yapılmaktadır. şarap üretiminde potasyum bikarbonat kullanılmasının amacı ise, potasyum bikarbonatın tat harmonizasyonunu geliştirmesinin yanı sıra, tartarik asitlerin potasyum tartarat olarak çökmesiyle asit oranının düşmesini sağlamasıdır.

Bunların yanı sıra, potasyum bikarbonat mineral içeren içeceklerin daha az köpürmesini sağlamak ya da bazı bakteri ve mantar türlerinin oluşumunu engellemek amacı ile de kullanılmaktadır. 

]]>
Potasyum Hangi Besinlerde Bulunur https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-hangi-besinlerde-bulunur.html Wed, 05 Dec 2018 17:53:59 +0000 Potasyum Hangi Besinlerde Bulunur, potasyum genellikle çocukların büyüme döneminde meydana gelen değişimler sonucunda baş gösteren ağrıların en aza indirilmesi için insan vücudunda bulunması gerekli olan bir mineral Potasyum Hangi Besinlerde Bulunur, potasyum genellikle çocukların büyüme döneminde meydana gelen değişimler sonucunda baş gösteren ağrıların en aza indirilmesi için insan vücudunda bulunması gerekli olan bir mineraldir. Ardından yetişkinlerde de kan basıncını aşağıya indirmek amaçlı ve yaş ilerledikçe kendini gösteren kemik erimesi ve böbreklerde oluşan taş riskini azaltmak da oldukça etkilidir. Potasyum açısından zengin kaynaklı besinler arasında yer alan kuru yemişler, patates, muz ve domatesi sıralayabiliriz. Aslında potasyum barındıran besinleri uzaklarda aramak hiç de doğru değildir. Çünkü düzenli bir şekilde taze meyve tüketmek vücut için gerekli olan potasyum miktarının karşılanmasında büyük faydalar sağlayacaktır. Gerektiği kadar potasyum alımı yapamayan veya aşırı terleme ve sürekli ishal gibi yaşanan sebeplerle potasyum kaybı meydana gelen çocuklarda genellikle (hipokalemi) yani potasyum eksikliği belirtilerine rastlana bilmektedir. Bu olumsuz belirtiler içinde en sık rastlananı kalp ritim bozukluğu ve kasların zayıflayarak güç kaybetmesidir. Bu iki durumunda da mutlaka acil olarak tıbbi müdahaleye gerek vardır. Yalnızca potasyum eksikliği değil fazla miktarda potasyum almakta farklı sağlık problemlerine neden olabilir. Eğer beslenmenizi düzenli ve normal bir şeklide yapıyorsanız fazla potasyumla karşılaşmak sıklıkla karşılaşılan bir durum değildir. Bu nedenle fazla potasyum alınımı hakkında örnek verecek olursak şayet kişi böbrek taşı gibi sorunlarsa taşı düşürmek amaçlı potasyum takviyesi kullanılıyorsa potasyum yüksekliği sorunuyla karşılaşılabilir.

 Önerilen günlük potasyum miktarı küçük bebekler  ve çocuklar için 3 mg, kadarken gençlerde ise 4.7mg kadardır. Çocuklar ve gençler için çok az anne, baba günlük alınan potasyumun hesabını yapmasının yanı sıra potasyum içeren besinleri araştırarak bu besinleri çocuklarının beslenmesinde yer vererek çocukların düzenli ve ihtiyaçları olan potasyumun alınmasına yardımcı olurlar. Çocuklarının potasyumu gereği kadar almasın ı isteyen ebeveynler çoğunlukla muza yönelirler. Ancak belli bir zaman sonra çocuk muzdan sıkılacağından dolayı potasyum barındıran diğer farklı besinler olan kuru yemişler, taze sebze ve meyvelerle potasyum alınımı desteklenebilir. Ispanak: potasyum ihtiyacının günlük % 13 kadarını karşılar. Ayrıca ıspanak besin lifi, çinko, bakır, manganez, protein ve A, C, E, K ile B6 vitaminleri barındırır.

Potasyum Hangi Besinlerde Bulunur

Patates: 1 tane orta irilikte haşlanmış patates yaklaşık olarak 515 mg kadar potasyum barındırır. Bu miktar ise günlük düzenli potasyum gereksiniminin % 15' i kadarını karşılar.

Kuru Kayısı: 1-2 avuç kadar kuru kayısı yaklaşık olarak 65-70 gr kadar gelmektedir. Bu miktar ise günlük potasyum ,ihtiyacının % 22 sini karşılar ve (755 mg civarında potasyum içerir.

Mantar: Yaklaşık 100 gr kadar mantar 317 mg kadar potasyum içermesinin yanı sıra C vitamini, D vitamini, selenyum, magnezyum, fosfor, demir ve folat bakımından oldukça zengin bir kaynaktır.

Mercimek: Yaklaşık 100 gr kadar mercimek günlük alınması gereken potasyum gereksinimin % 11'ini fosfor gereksiniminin % 18' ini selenyum gereksiniminin % 4'ünü manganez gereksiniminin ise % 25'ini karşılar.

Somon: Soğuk deniz balıkları arasında yer alan farklı balıklar ve somon balığı mükemmel bir potasyum kaynağıdır. Yaklaşık olarak 100 gr kadar somon balığında yaklaşık 630 mg kadar potasyum bulunmaktadır.

Domates: 1 tane orta irilikte domates yaklaşık olarak 292 mg kadar potasyum barındırır. Bu da günlük potasyum gereksiniminin % 8'ini karşılamaktadır.

 Potasyum Hangi Besinlerde Bulunur

 • Süt ürünleri
 • süt
 • peynir
 • yoğurt
 • Doma]]> Kanda Potasyum Yüksekliği https://www.potasyum.gen.tr/kanda-potasyum-yuksekligi.html Thu, 06 Dec 2018 12:29:37 +0000 Kanda Potasyum Yüksekliği; hücreler içinde bulunan katyon madenlerin  başında gelen potasyum, sinirlerin iyi çalışmasını, kasların kasılmasını kalp kaslarının iyi çalışmasını sağlar. Hücre içinde hücre dışından Kanda Potasyum Yüksekliği; hücreler içinde bulunan katyon madenlerin  başında gelen potasyum, sinirlerin iyi çalışmasını, kasların kasılmasını kalp kaslarının iyi çalışmasını sağlar. Hücre içinde hücre dışından 30 kat daha fazla bulunur. Kandaki elektrolitlerin en önemlilerinden birisi olan potasyum, hücre içi ve dışı sıvıların dengede tutulmasını sağlar. Potasyum tüm vücut sıvılarında bulunmaktadır. Vücuttaki potasyumun %2 si hücre dışı sıvılarda bulunurken esas olarak hücre içinde bulunur. Günlük potasyum alım miktarı 4.7 gramdır. Kan ve vücut sıvılarında daha düşük olduğu için kan potasyum seviyesindeki en küçük değişimler de dahi ciddi hastalıklara neden olabilmektedir. Böbrek yetmezliği, kalp ritm bozuklukları, solunum problemleri gibi çok ciddi rahatsızlıklar hem potasyum düşüklüğünde hem de potasyum yüksekliğin de görülmektedir. Potasyum düşüklüğü veya yüksekliği kanda ki sodyum ile beraber gerçekleşir. Potasyum yüksekken sodyum düşük, potasyum düşükken sodyum yüksek görülür. Potasyum vücudumuza dışarıdan aldığımız potasyum içerikli yiyeceklerle alabiliriz. Bu yiyecekler başta muz, hurma, kayısı, fasulye,ıspanak,  erik, portakal suyu gibi yiyeceklerdir. Bir orta boy muzda 467 mg, bir portakalda 237 mg, bir domateste 273mg, bir avuç bademde 211 mg kadardır. Bazı hormonlar da potasyumun vücutta dengede kalmasını sağlar.

  Kanda Potasyum Yüksekliği

  Kanda Potasyum Yüksekliği; potasyum içeriği yüksek olan gıdaların aşırı tüketilmesi ile yükselebilmektedir. Bununla birlikte addison hastalığı, akut veya kronik böbrek yetmezliği, çeşitli enfeksiyonlar, susuz kalma, şeker hastalığı, antibiyotik kullanımı, non steroid antienflamatuvar ilaçlar, heparin, insülin, kortizon gibi ilaçlar ve hastalıklar kandaki potasyumu yükseltmektedir. Potasyumu yüksek olan kişilerde kalp atışlarında bozukluk, el ve ayaklarda uyuşma ve karıncalanma görülür. Ayrıca aşırı su kaybı  damar içine aşırı düzeyde potasyum verilmesi de potasyum yüksekliği sebeplerindendir.Potasyum yüksekliği kalp deki fonksiyon bozukluğu yaptığı içinde kalbin zehri denmektedir.

  ]]>
  Diklofenak Potasyum https://www.potasyum.gen.tr/diklofenak-potasyum.html Thu, 06 Dec 2018 19:44:25 +0000 Diklofenak Potasyum, analjezik, antiinflamatuar ve antipiretik özelliklere sahip bir nonsteroid ilaçtır. Diklofenak narkotik olmayan en güçlü analjezik etkiye sahip ilaçtır. Romatizmanın ağrılı ve dejeneratif etki li şekilleri ol Diklofenak Potasyum, analjezik, antiinflamatuar ve antipiretik özelliklere sahip bir nonsteroid ilaçtır. Diklofenak narkotik olmayan en güçlü analjezik etkiye sahip ilaçtır. Romatizmanın ağrılı ve dejeneratif etki li şekilleri olan romatoid artrit, ankilozan spondilit, osteoartrit ve spondilartrit, eklem dışı romatizma, travma sonrası postoperatif ağrı, enflamasyon ve şişlik, dental veya ortopedik ameliyat sonrası ağrılar,  jinekoloji de primer dismenore (ağrılı adet görme) veya adneksitte kullanılır.  Diklofenak potasyum hap formu harici iğne formu, jel formu ve fiti formu da bulunmaktadır. 

  Diklofenak Potasyum içeren ilaçlar gastrit, ülser gibi mide rahatsızlıklarında ve atım krizleri, ürtiker ve akut nezleyi alevlendiren durumlarda kullanılmamalıdır. Potasyum tutucu diüretiklerle birlikte kullanıldığında serum potasyum düzeylerinde artış olabilmektedir. Bu nedenle serum potasyum düzeyleri ilacı kullanan hastalarda sık sık izlenmelidir. Bazı yan etkileri şöyledir; Bazen (%1-10) epigastrik ağrı, bulantı, kusma, diyare, karın krampları, dispepsi, gaz şikayetleri, anoreksi. Ender olarak(&0,001-1) gastrointestinal kanama, ülser. Çok ender (%0.001 den az) aftöz stomatit, glossit, özofagus lezyonları, ülseratif kolit, spesifik olmayan hemorajik kolit, crohn hastalığının alevlenmesi gibi bağırsak rahatsızlıkları, kabızlık, pankreatit görülebilir. 
  Diklofenak Potasyum
  Gastrointestional kanama veya ülserasyon, tedavi sırasında herhangi bir zamanda belirti veya belirtisiz olarak veya böyle bir hikayesi olanlarda ve olmayanlarda görülebilir. Diklofenak hastalarda nadiren de olsa ülserasyon veya gastrointestinal kanama görüldüğü takdirde ilaç kesilmelidir. Anormal karaciğer fonksiyon testleri oluşur ise ilaç hemen bırakılmalıdır. Yaşlı hastalar da temel tıbbi esaslara dikkat edilmelidir. Özellikle zayıf veya vücut ağırlığı düşük olan yaşlı hastalar da dikkatle kullanılmalıdır. Hamilelik esnasında sadece mecbur kalınan durumlarda ve etkisi en düşük dozlarda verilmelidir. Görme ve baş dönmesi gibi santral sinir sistemi bozuklukları olan hastalar kullanmamalıdır.
  ]]>
  Potasyum https://www.potasyum.gen.tr/potasyum.html Fri, 07 Dec 2018 02:41:23 +0000 Potasyum minerali hücre ve organların fonksiyonlarını düzenli bir şekilde yerine getirmesi amacıyla kullanımı sağlanan minerallerden birisidir. Tıpta adı hipokalemi olan potasyum minerali eksikliği başka bir nedene Potasyum minerali hücre ve organların fonksiyonlarını düzenli bir şekilde yerine getirmesi amacıyla kullanımı sağlanan minerallerden birisidir. Tıpta adı hipokalemi olan potasyum minerali eksikliği başka bir nedene bağlı olmayarak görülebileceği müshil etkisi oluşturan veya yan etkileri arasında vücudun fazla su kaybetmesi olan ilaçların düzenli olarak kullanımı neticesinde görülmektedir. Potasyum faydalı olarak alınması gereken en öneli 3 mineral den biri olmaktadır. Sodyum mineraline benzer şekilde potasyum vücutta PH oranını dengede tutarak merkezi  sinir sistemine ve kaslara yardımcı olmaktadır. Potasyumun faydası bununla sınırlı olmamaktadır, kan basıncı seviyesini sağlıklı düzeyde tutarak tansiyonda dalgalanma oluşumunu önler. Potasyum oluşan yüksek kan basıncı ve tansiyondan kaynaklanan kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaktadır. Potasyumun sinir sistemi üzerindeki etkileri de oldukça önemlidir. Potasyum eksikliği olduğu zaman ilk olarak sinir sistemi üzerinde olumsuz etki oluşturur. Diyabet hastalığı oluşumuna, göz sağlığının bozulmasına, tansiyon dengesinin bozulması ve bunlara benzer rahatsızlıkların meydana gelmesine neden olmaktadır. Potasyumun büyük bir kısmı yaklaşık olarak %93-96'sı vücutta sayıları trilyonlara ulaşabilen hücrelerin içerisinde bulunur. Bundan dolayı özellikle de çocukların sağlıklı bir şekilde ve doğal olarak potasyum tüketmesi hem gelişim göstermelerine katkı sağlar hem de ilerleyen yaşlarda olası hastalıklara karşı bağışıklık sisteminin güçlenmesine fayda sağlamaktadır.

  Potasyum, sodyum mineraliyle beraber vücuttaki su dengesinin sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Gıdaların hücre içerisine geçişini sağlar, sinir sistemindeki mesajların iletimini gerçekleştirir. Potasyum beyne oksijen gönderilmede önemli olan bir mineraldir. Bu mineral vücutta her gün kullanımı sağlanması gereken ve kullanımından sonra tekrar yeri doldurulması gereken mineraldir. Potasyum kalp ve diğer kasların sağlıklı olmasında fayda sağlar. Potasyum kalbin çalışmasında etkili olmaktadır. Bağırsak hareketlerinin arttırılmasında fayda sağlar. Bağırsaklarda emilimi gerçekleşir, hücrelerde ve böbreklerde depolanmaktadır. Potasyum metabolizma hızlandırıcı etkisi vardır, felç oluşumunu önleyici etki sağlar, antideprasan etki oluşturur, tansiyon düşürücü etkisi vardır. Vücutta sıvı dengesinin ayarlanmasında önemli bir mineraldir. İnsülin salınımında etkili olmaktadır.

  Potasyum
  Potasyum Eksikliği

  Potasyum eksikliğinin başlıca nedenleri arasında ilk olarak yetersiz beslenme gelir. Potasyum kaybetmede ishal idrar söktürücü ilaçlarla, kusmayla veya terleme yoluyla vücudun mineral kaybetme olayıdır. Aşırı kahve tüketiminde ve stres oluşumunda potasyum eksikliğinden kaynaklanır. Dolaşım bozuklukları, kas güçsüzlüğü sonucunda yorgunluk oluşması ve halsizlik belirtisi, iştahsızlık meydana gelmesi, bulantı ve kusma oluşumu, kabızlık oluşumu, zihin bulanıklığının belirmesi, baş ve karın ağrılarının sürekli olarak belirmesi, vücudun bazı bölgelerinde kramplar oluşması ve kalpte ritm bozukluğu gibi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Sporcu sakatlanmalarında en önemli sebepler arasında magnezyum ve potasyum eksikliği olduğu bilinen hususlardandır. Potasyum eksikliği olan hastalarda sürekli yorgunluk, güçsüzlük belirtiler gibi fiziksel belirtilere ek olarak huzursuzluk gerçekleşmesi ve zihin karışıklığı gibi duygusal belirtiler oluşabilir. Potasyum eksikliğinde susuzluk ve sürekli olarak idrara çıkma bu belirtilere eşlik etmektedir. Potasyum eksikliği belirtileri diğer hastalıkların belirtileriyle benzerlik gösterir. Örnek verecek olursak eğer aşırı susuzluk ve idrara sürekli olarak çıkma diyabet belirtisi olabilir. Bu nedenden dolayıdır ki doktorunuz doğru teşhis için hem diyabet testi yapar hem de potasyum seviyesini ölçerek oluşan problemin neden kaynaklı olduğunu sizlere belirtir. İlk başta belirtilen gibi pot]]> Potasyum Düşüklüğü https://www.potasyum.gen.tr/potasyum-dusuklugu.html Fri, 07 Dec 2018 16:35:54 +0000 Potasyum düşüklüğü belirtilerinin başında düzensiz kalp atışı gelmektedir. Hücre ve organların fonksiyonlarını düzenli olarak yerine getirebilmesini sağlayan potasyum eksikliğine hipokalemi denir. Vücudun fazla su kaybetmes Potasyum düşüklüğü belirtilerinin başında düzensiz kalp atışı gelmektedir. Hücre ve organların fonksiyonlarını düzenli olarak yerine getirebilmesini sağlayan potasyum eksikliğine hipokalemi denir. Vücudun fazla su kaybetmesi ve bazı ilaçların sıkça kullanılması sonucu ortaya çıkan bu hastalığın ilk belirtisi düzensiz kalp atışıdır. Potasyum eksikliği sonucunda görülen ishal ve kusma sonucunda kalp krizi riski de artmaktadır. Başta kalp kası olmak üzere kaslar üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Kaslarda spazm seğirme ve kasılma sıkça görülebilir. Daha çok kol ve bacak kaslarında görülen bu kramplar bazı durumlarda şiddetlenebilir. Sindirim sisteminin bozulmasına yol açan bu hasatlık kabızlığa neden olabilir. Akciğerlerin olumsuz etkilenmesi sonucunda nefes alıp vermede zorluk yaşama, yorgunluk güçsüzlük, huzursuzluk, zihin karışıklığı, susuzluk ve sık idrara çıkma gibi belirtiler görülebilir. Diyabetle aynı belirtilere sahip olan potasyum eksikliğinin tanısının konulabilmesi için potasyum seviyenizin ölçülmesi gereklidir.

  Kas kasılması ve kas zayıflığı potasyum eksikliğinin başlıca belirtileri arasındadır. Kaslarda karıncalanma ve uyuşma oluyorsa potasyum düşüklüğü vardır. Bir diğer belirtisi ise kabızlıktır. Bir günden uzun süren kabızlıklarda potasyum eksiği görülmektedir. Anormal kalp ritmi ve çarpıntı da potasyum düşüklüğüne işaret etmektedir. Mide bulantısı ve kusma sonucunda potasyum eksikliği ortaya çıkar. Böbrek hastalıkları, alkol tüketimi, idrar söktürücü ilaçların fazla alınma ve kahve tüketimi de potasyum düşüklüğüne yol açan etkenler arasında yer alır. Potasyum yerine tuzun aşırı alınması ise kişide böbrek taşına veya kemik erimesine yol açabilir. Potasyumun yeteri miktarda alınması böbrek taşını önler, felç riskini azaltır, kemik erimesini geciktirir. Potasyum Düşüklüğü
  Sebze ve meyvelerde bol miktarda bulunan potasyumu yetişkin bir kişi günde 4-7 gr alması yeterlidir.1 adet portakalda 237 mg, muzda 467 mg potasyum bulunmaktadır. Domates, badem ve ay çekirdeğinde bulunan potasyum sebze ve meyve çok fazla tüketen kişilerin günde 8-11 mg alması sağlanır. Potasyum bakımından zengin yiyecekler arasında ıspanak, kayısı, fasulye, patates, mercimek, mantar, pancar, kuru kayısı, yoğurt, kavun, somon, domates, havuç, rezene, brüksel lahanası, muz, süt, soğan, kivi, çilek, greyfurt, salatalık, yaban mersini gibi pek çok yer alır. Kas ve sinirlerin normal fonksiyonlarını gerçekleştirmesini sağlayan potasyum minerali vücudun pH değerini (elektrolit ve asit baz dengesini) sağlar. Vücudumuzda %95'i hücrelerde bulunan potasyum yüksek tansiyonu düşürücü bir özelliğe sahiptir. Vücudun potasyum ihtiyacını arttıran nedenler arasında az su içme, fiziksel aktivite, aşırı terleme, ishal ve idrar söktürücü ilaçların sıkça kullanılması yer alır. Bu hastalıktan korunmak ve bağışıklığınızı güçlendirebilmek için bol sebze ve meyve tüketilmeli ve günde 2-3 litre su içilmelidir.
  ]]> Sodyum Potasyum Pompası https://www.potasyum.gen.tr/sodyum-potasyum-pompasi.html Sat, 08 Dec 2018 05:24:02 +0000 Sodyum Potasyum Pompası, hayvanlarda hücre zarının dışına sodyumu taşıyıp, potasyumu da içeri taşır. ATP hidrolizi ile enerji giriş çıkışı saglanır.Atom nosu 21 kilosu 40,15 hacmi 23,007 ve 99,08 derecede eriyip yok olan de Sodyum Potasyum Pompası, hayvanlarda hücre zarının dışına sodyumu taşıyıp, potasyumu da içeri taşır. ATP hidrolizi ile enerji giriş çıkışı saglanır.Atom nosu 21 kilosu 40,15 hacmi 23,007 ve 99,08 derecede eriyip yok olan deniz ve kaya tuzların da bulunan beyazca parlaklık derecesi yüksek mum gibi yumuşacık bir elemettir. Sembolu NA, atom numarası 12 kütlesi 23,007 gümüşümsü beyazca bir renkte alkali bir metaldir. Hücreler arası sıvının akımını sağlıyan katron natiryum dur. Asitik baz dengesi yüksek implus taşınmasında görev alan bir elementtir. 
  >
  Potasyum, atom nosu 20 ağırlığı 41,15 olup 15 derecede eriyen akışkan mum kıvamında yumuşak soğukla karşı karşıya geldiğinde kırılgan  ve sert  potasyum hidroksit içindeki bir elementtir. Simgesi K kütlesi 41,000000 yer kabuğundaki mineraller arasında 7. sırada olan minerale silvit veya karvalit denir deniz suyunun içinde çokça bulunur. Yumuşak ve grimsi yeşil renkte olan hava ile temas şeklinde yanan su ile temasa girdiğinde patlayan kullanım alanı azdır. Gübre ve pillerde camlar ve seramiklerde kullanılır. Hayvanların vücudunda fazlaca bulunur. 

  Sodyum Potasyum Pompası
  Pompa, akışkanları bir yerden başka bir yere taşıyan aktarımını saglıyan makinedir. Akışkanların sıvısını çoğaltıp akış hızını entegre eden makinadır. Basınç oluşturmak için bulunduğu ortamdaki havayı içine hapsedip emen bir tür araçtır. 

  Basanc, alıcıyla aygıt arasındaki görselliği pencereye yansıtarak görünürlüğü sağlar. Saydamlığı kolaylaştırıp süzgeç görevi yapar. Süzgeçlik yaparken parçacıkları elekten geçirerek görünürlüğü pürüzsüzleştirip netliğe ulaşmasını sağlar.  

  Hücre, zar içindeki protoplazma ve çekirdekten ibarettir. Her canlının içinde bulunan en küçük yapı taşıdır. Genç kalmamızı sağlıklı kalmamızı zinde olmamızı hücrelerimiz sağlar. Cildimizi yenilememizi diriliğimizi sağlar. Ve hücrelerimizi genç tutmamız ve diri olmamız için protein içerikli yiyeceklerden tüketip sodyu m almamız gerekir. 
  ]]>